IzdvojenoKonferencijaMeđunarodna suradnjaOVMPHSkupovi

Eastern European Regional Veterinary Conference (EERVC) u Zagrebu

Treća po redu Istočnoeuropska regionalna veterinarska konferencija održana je u Zagrebu, od srijede 3.10.2018. (preconference) do subote 6.10.2018. godine. Na konferenciji je sudjelovalo 1300 sudionika veterinara male prakse, iz 41 zemlje Europe i svijeta. (v. http://www.eervc.vet)

Nismo bili niti organizator, niti medijski partner, niti sudionik. Samo smo odradili dva kratka intervjua i napravili par stotina fotografija i ništa više od toga, pa zato možemo izreći ovdje svoje (objektivnije) dojmove od onih koji su na bilo koji drugi način ispratili ili prošli kroz ovu konferenciju… …, a dojam je zaista dobar, zapravo (objektivno) puno više nego dobar. Dojam od svih prolaznika, slušača, predavača… nema nezadovoljstva osim jednog kojeg smo čuli, a koje neće biti upisano u “feedback” obrasce. “Želimo predavače praktičare, želimo čuti one koji žive naš svakodnevni život… i kad se ona/on pojavi pred auditorijem i započne svoju priču o tome kako, kada, gdje i u čemu je pogriješila/o – to je to što vole svi praktičari, a praksa je dokazano najbolji učitelj.”Nije teško razumjeti ovakve komentare, nije teško procijeniti da li se sudionicima predavač svidio ili nije, treba samo znati što se traži i lako je tada očekivati uspjeh. Znaju to i organizatori i to jako dobro, dapače, bez takvog iskustva nemoguće bi bilo organizirati ovakvu konferenciju… “Ne želimo puno formalnih priča, formalne govore i pozdrave ne trebamo, to nam ne koristi u životu, ali bogata iskustva i kvalitetna poduka iz prave prakse – uvijek, posebice kada nam se prezentiraju slučajevi kakve imamo rijetko.”

“Our mission is to advance the veterinary profession in Eastern Europe.” – glavni je moto organizatora koji uspjeh konferencije mjere isključivo po tome jesu li i u kojoj mjeri sudionici njome zadovoljni ili ne. Iako je broj sudionika uvijek jedan od glavnih kriterija uspjeha skupa, u ovom slučaju on je manje relevantan od njihovog pozitivnog “feedback”-a.

Organizaciju EEVC konferencija preuzeli su zajedno organizacije praktičara male prakse iz Hrvatske, Rumunjske i Srbije, ali u organizaciji ovogodišnje konferencije, kolegica i kolega iz Rumunjske ipak nije bilo. Više nego dobar odaziv, ali i odjek, na prethodne dvije konferencije održane pretprošle godine u Bukureštu (prva), pa prošle godine u Beogradu (druga), osigurale su velik interes i za ovogodišnju (treću) konferenciju, koja je po prvi put održana u Zagrebu. Organizatori zagrebačke EERVC konferencije, Lea Kreszinger (CSAVS – Odjel veterinara male prakse Hrvatske veterinarske komore, OVMPH) i Denis Novak (SASAP – Udruženje veterinara male prakse Srbije), uz podršku BSAVA (British Small Animal Veterinary Association) nastojali su odabrati trenutno najpopularnije i najinteresantnije teme i za njih odabrati i pozvati pojedine od trenutno najaktualnijih i najpopularnijih predavača u svijetu.
Sudionici su takvu ponudu konferencije prepoznali, u to nema sumnje, stoga je ona i ugostila njih 1300 iz 41 zemlje svijeta. Zaista impozantno za naše uvjete. Tri dana punih dvorana sa više stotina slušatelja, a nikada gužva u uskim prolazima i hodnicima između dvorana, osim u zaista kratkim pauzama… Recimo da je ova konferencija okupila najveći broj sudionika praktičara iz male prakse u nas – vjerojatno ikada do sada. Da li će ih u drugom ciklusu biti isto toliko, manje ili više – zapravo je nevažno jer nije samo broj sudionika pokazatelj uspješnosti ovakve konferencije.Kada ‘svratite’ na pojedina predavanja i shvatite da u velikoj konferencijskoj dvorani nema slobodnog mjesta osim da se progurate do nekog zida kako biste stojeći ispratili predavanje u dvorani u kojoj se od nekoliko stotina ljudi ne čuje ništa i nitko nego predavač, a sudionici u tišini šuškaju samo sa svojim mobitelima dok pokušavaju fotografirati slajdove predavanja…Dojmljivo, za svakoga tko to na pravi način može procijeniti. Tako je bilo ne samo jedan dan, ne samo u jednoj dvorani i tijekom jednog predavanja i to svakako nije slučajno.Kako ne reći organizatoru: “Bravo!”, kako drugačije komentirati konferenciju, procjenjujući njezin uspjeh kao uspjeh organizatora da odabere teme, predavače, lokaciju i privuče ovoliki broj zadovoljnih sudionika, nego im uputiti čestitke na dobro obavljenom poslu. Olakšala je to i kotizacija u iznosu od svega 100 eura za puna tri dana predavanja za praktičare, svakako kao dodatan temelj brže i lakše donešene odluke za dolazak i sudjelovanje na konferenciji.
Više nego u sadržajnom, zagrebačka konferencija bila je izazovna i u tehničkom smislu jer – prema riječima organizatora ne samo ove konferencije nego i drugih velikih događanja – nemamo pravi konferencijski centar u kojemu možemo smjestiti i ugostiti 1500 sudionika. No, time se ovdje, barem za sada, nećemo baviti.
Nadamo se da će za koju godinu Zagreb ponovo biti domaćin ovakve ili slične konferencije. Uz ovo iskustvo, već sada se može pretpostaviti da će biti uspješna.

Vezani sadržaji

Mačji pankreatitis: dobro poznato, ali ponekad misteriozno

Urednik

Periodontalne bolesti

Urednik

VS Zadar: Oglas za posao

Urednik

Bi li moj GI pacijent trebao dobiti antibiotike ili nešto drugo?

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres

Urednik

Epilepsija u praksi – što sve možemo bez napredne dijagnostike?

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više