Termin “edukacija” je tijekom godina za ovakve prilike postao uvriježen premda nije najprimjereniji (v. edukacija).
17.6.2016.
L oši dnevnopolitički događaji svakako narušavaju perspektive rada u veterinarskom sektoru, ali ne utječu na smjer i ciljeve koje je Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane postavila pred sebe i svoje suradnike na terenu.
Do sada običajeno nazivana “edukacija” namijenjena ovlaštenim veterinarima i veterinarskim inspektorima, koju u pravilu dva puta godišnje organizira Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane u suradnji sa Veterinarskim fakultetom i Hrvatskom poljoprivrednom agencijom, ove je godine iskorištena kao prilika da se – umjesto pojašnjavanja i detaljnijih uputa o načinu provedbe godišnje Naredbe – porazgovara o pojedinim poteškoćama u njezinom provođenju, ali i dosadašnjim rezultatima i aktualnom stanju.
Ovogodišnja Naredba ima 37 programa od čega je petnaestak potpuno novih.
Govorilo se o statusima, o klasičnoj svinjskoj kugi, influenci ptica, bolesti Aujeszkoga i salmonelama, ali i o očekivanjima u akvakulturi i onome što donosi ljeto i globalno zatopljenje.
Dosta novosti vezano je uz kopitare – od ove godine financira se pretraživanje na leptospirozu autohtonih pasmina konja, a uvode se i nove aktivnosti vezane uz vektorske bolesti, poglavito zoonoze prenosive krpeljima, hepatitis E, mikoplazmoze u peradarstvu…
Većina programa za sada je već u provedbi, preostalo je uključiti u provedbu određene programe u akvakulturi i etiniozu pčela koja je ovisila o prispjeću (u UVSH) klopki za etinije. Provedba programa bolesti plavog jezika planirana je za srpanj i bit će provedena na isti način kao i prošle godine. Pretraživat će se unaprijed određena gospodarstva sa govedima, na kojima će se dva puta tijekom razdoblja do kraja godine uzimati uzorke krvi. Cijepljenje bolesti plavog jezika u planu je za još jednu godinu, a nakon toga će se ovisno o epidemiološkoj situaciji donositi daljnje odluke.
Ovogodišnja “edukacija” iskorištena je i kako bi se prikazao plan i program rada za ovu godinu, a važnu novost koja se tiče i posjednika životinja i veterinarske struke okupljenima je predstavio Zdenko Ivkić, voditelj odjela za govedarstvo HPA. Ona se tiče jednim dijelom i aktivnosti veterinara bez kojih novi sustav ne može biti proveden. Radi se o registru reprodukcijskog materijala, “novoj bazi podataka koja će biti korisna svima“, a s glavnim odrednicama prisutni su upoznati kroz prezentaciju. Dvije pravne osnove koje definiraju promet reprodukcijskog materijala su Zakon o stočarstvu i Zakon o veterinarstvu. Sukladno ovim Zakonima, termin “reprodukcijski materijal” uključuje sjeme, jajne stanice i zametke, a do sada su njihov promet pratili samo komercijalni dokumenti. Ovaj novi sustav HPA razvija od početka ove godine, a njegova je provedba započela početkom svibnja. Prema riječima Zdenka Ivkića, prva iskustva u radu s novim registrom su jako dobra.Tomislav Kiš, pomoćnik ministra poljoprivrede izložio je okupljenima trenutno stanje u sustavu, te planove i ciljeve koje Uprava želi ostvariti u narednom periodu. Zadržao se na posljednim inspekcijama od strane EK i na tome što smo kao sustav odradili kako treba, a “što nismo, a mogli smo i trebali smo“.
Prilično je sigurno da budućnost donosi i nove bolesti.
Moguć je i novi cjenik, kojega se može očekivati nakon lipnja, možda već tijekom srpnja. Moguće je da neke cijene budu značajno povećane, a razlog tome je činjenica da se (npr. pobačaji!) radi o obavezama koje nije lako provesti kod posjednika, a istovremeno su izuzetno važne jer su često ključ rješenja u kontroli zaraznih bolesti. Slično je i sa uzorkovanjem na liniji klanja.
Kao i kod programa, vrijeme formiranja cijena je rujan-listopad, pa se realne ideje očekuju i tijekom listopada. Važno je napomenuti da uz transparentan rad i poslovanje, postoji prostor i za nove programe i za nove cijene.
Istaknuta je važnost prikupljanja podataka kroz službene obrasce, zahvaljujući kojima UVSH obavlja prijavu bolesti kako prema OIE tako i prema EK te izrađuje svoja godišnja izvješća i financijska izvješća. Stoga su podatci o simptomima i broju životinja od iznimne važnosti, jednako kao i dostavljanje uzoraka (bjesnoća!) u cilju osiguravanja kvalitetnih podataka koji prate zahtjev za dodjelom statusa zemlje slobodne od bjesnoće. Vezano uz oralnu vakcinaciju lisica naglašeno je da nakon 6 godina provedbe Hrvatska ima zaista izvrsne rezultate – poslijednje dvije godine nemamo niti jednog slučaja bjesnoće u Hrvatskoj.
Vezano:
- Programi za poticanje razvoja proizvodnje mesa i mlijeka te potpore za obnovu narušenog proizvodnog potencijala na području zone ograničenja III zbog pojave afričke svinjske kuge & e-savjetovanje
- Odluka o visini i opsegu naknada za troškove provedbe propisanih mjera iz područja veterinarstva
- Priručnik “AFRIČKA SVINJSKA KUGA U DIVLJIH SVINJA – OSNOVE I MJERE SPRJEČAVANJA”
- Očekuju li nas prosvjedi veterinara?
- Afrička svinjska kuga: potpore za proizvođače i dosadašnje aktivnosti Ministarstva poljoprivrede