Bolesti domaćih životinjaDivlje životinje i divljačStručno usavršavanjeUprava za veterinarstvo i sigurnost hrane

Edukacije vezane uz afričku svinjsku kugu i bolesti pčela

Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane (UVSH) kao dio državnog tijela nadležnog za veterinarstvo, kontinuirani je organizator ili suorganizator edukacija koje su dio trajnog stručnog usavršavanja doktora veterinarske medicine u Hrvatskoj.

Tijekom 2020. godine, UVSH je za ovlaštene veterinarske organizacije osigurala više termina edukacija vezanih uz afričku svinjsku kugu i bolesti pčela, namijenjenih veterinarima, a u slučaju afričke svinjske kuge i lovoovlaštenicima. Tako će u listopadu preostale ovogodišnje edukacije za veterinare ovlaštenih veterinarskih organizacija biti održane 5., 8., 19. i 21. listopada (za lovoovlaštenike 22. i 24. listopada), a u studenom 16., 19. i 30. studenog (2. i 5. studenog za lovoovlaštenike).
Sljedeće radionice “Afrička svinjska kuga u divljih svinja – osnove i mjere sprječavanja” bit će održane 21. i 24. rujna u državnom otvorenom lovištu broj I/3 – “Črnovšćak”, lugarnica Prečec, pod vodstvom izv. prof. dr. sc. Deana Konjevića, Dipl. ECZM. Ova je radionica organizirana zbog povećane potrebe stručnog usavršavanja osoba izravno uključenih u problematiku pojave ASK, a to znači terenskih veterinara, lovnih i veterinarskih inspektora, ali i lovaca. U smislu zaustavljanja širenja bolesti, važno je što brže prepoznavanje njezine pojave u divljih svinja, a isto tako i što učinkovitija provedba mjera njezinog suzbijanja. Na radionici se govori o epidemiologiji i značaju ASK kod divljih svinja i metodama dezinfekcije, a kroz praktični rad polaznike se upućuje u postupanje s divljim svinjama u lovištu prije pojave ASK, pri sumnji na ASK, kao i u postupanje s divljači nakon očekivane pojave ASK u lovištima.Osim radionica na temu afričke svinjske kuge, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane organizirala je u suradnji sa Veterinarskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu i radionice u području animalne proizvodnje i biotehnologije, pod nazivom “Postavljanje sumnje na bolesti pčela i uzorkovanje na pčelinjaku” koje se i održavaju na Fakultetu pod vodstvom prof. dr. sc. Ivane Tlak Gajger. Ove radionice organizirane su obzirom na trajne gubitke pčelinjih zajednica kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, a s ciljem smanjenja tih gubitaka uz poticanje intenzivnijeg uključivanja veterinara u ovu problematiku. Federacija veterinara Europe (FVE) također ističe potrebu kontinuiranog stručnog usavršavanja posebice kada su u pitanju potrebe pčelarstva i gospodarstva općenito. S tim u vezi, spomenimo činjenicu da kurikulum zagrebačkog Veterinarskog fakulteta već desetljećima uključuje kolegije posvećene izučavanju biologije i patologije pčela (trenutno “Biologija i patologija korisnih kukaca”). Ovi kolegiji postojali su na zagrebačkom Veterinarskom fakultetu kao dio redovnog studijskog programa dok se na mnogim europskim veterinarskim fakultetima ova problematika izučavala tek kroz fakultativne programe.

Afrička svinjska kuga


… i drugi korisni službeni materijali UVSH dostupni su na internetskoj stranici UVSH:
http://www.veterinarstvo.hr/default.aspx?id=4546.

Vezani sadržaji

Sporazum o suradnji Austrijske veterinarske komore i Hrvatske veterinarske komore

Urednik

Profesorica Ivana Tlak Gajger dobitnica nagrade Aurea Apis

Urednik

Kaskadna upotreba lijekova – vodič za veterinare

Urednik

Prijavite nuspojave lijekova!

Urednik

Opis pojave afričke svinjske kuge u divljih svinja u Hrvatskoj

Urednik

Uporaba pčelinjih proizvoda u biomedicinske svrhe

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više