SkupoviStručno usavršavanjeUzgoj

Edukativni skup o bolestima pčela

19. siječnja 2018., Požega

Izv. prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Prenešeno iz časopisa HRVATSKI VETERINARSKI VJESNIK br. 26/2018., 1-2
[download/preuzmi pdf]

Ivana Tlak Gajger
Izv. prof. dr. sc. Ivana TLAK GAJGER, dr. med. vet., Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Veterinarska je struka višestruko uključena u provedbu aktivnosti zaštite zdravlja pčela, a posredno i zdravlja čovjeka. Redovitom edukacijom iz područja biomedicine i stručnom provedbom kliničkih pregleda pčelinjih zajednica, postavljanjem sumnje na bolesti, uzorkovanjem te primjenom profilaktičkih i kontrolnih mjera na pčelinjaku veterinari stječu iskustvo nužno za savjetovanje o održavanju zadovoljavajućeg zdravstvenog stanja pčelinjih zajednica što je nužan uvjet za uspješnu pčelarsku proizvodnju. S obzirom na masovnije gubitke pčelinjih zajednica prijavljene proteklih godina, novoutvrđene nametnike i štetnike na području Europe, kao i nužnost provedbe mjera u skladu s Naredbom o mjerama zaštite životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju za 2018. godinu, potrebno je omogućiti veterinarima da se upoznaju s novostima vezanim uz bolesti zajednica medonosnih pčela te obnove ranije stečena znanja.

Zbog toga je u prostorijama Hrvatske gospodarske komore u Požegi 19. siječnja 2018. godine održan specijalistički tečaj „Prepoznavanje bolesti pčela” u okviru cjeloživotne izobrazbe veterinara. Održavanje tečaja organizirala je Veterinarska stanica d.o.o. Požega u suradnji s Hrvatskom veterinarskom komorom i Veterinarskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, a provela ga je voditeljica tečaja izv. prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger.

Izv. prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger.
(Autor fotografije: dr. sc Ivan Križek, dr. med. vet.)
Održani specijalistički tečaj jest stručna nadogradnja znanja i vještina stečenih tijekom integriranog preddiplomskog i diplomskog studija veterinarske medicine. Uz dosad poznate činjenice o važnim bolestima pčela, naglašene su nove spoznaje iz etiologije, epizootiologije, kliničke slike i suzbijanja pojedinih opasnih bolesti pčela te trenutačna situacija s pojavnošću i proširenošću novih bolesti na području Europe. Prema odgovorima polaznika navedenog tečaja izlaganje sadržaja znatno je pridonijelo njihovu dosadašnjem znanju vezanom uz sprečavanje nastanka i suzbijanje bolesti pčela prema važećim normativnim aktima Republike Hrvatske (RH), Svjetske organizacije za zdravlje životinja (OIE) i Europske unije (EU).

Pčelarstvo je u Republici Hrvatskoj gospodarska grana u porastu. Kao nužna potreba privredne grane u razvoju uvedeni su novi, suvremeniji načini pčelarenja i tzv. profitabilnija tehnologija, što je praćeno znatnijom pojavom bolesti pčela, a zbog višekratnog i moguće nepravilna načina liječenja može se nepovoljno utjecati i na kakvoću pčelinjih proizvoda. Zato je primarni cilj specijalističkog tečaja iz prepoznavanja bolesti pčela stjecanje vještina pri praktičnom pregledu pčelinje zajednice te razlikovanje zdravog od promijenjenog (bolesnog).

Sudionici predavanja za veterinare i pčelare.
(Autor fotografije: dr. sc Ivan Križek, dr. med. vet.)
Također, veterinarima polaznicima tečaja demonstrirani su načini pravilna uzorkovanja, pakiranja i pohrane uzoraka odraslih pčela ovisno o godišnjem dobu i svrsi uzorkovanja, pčelinjeg legla, meda i štetnika. Naravno, polaznici su prethodno upoznati s novim spoznajama o bolestima pčela, njihovom proširenošću na određenom području, postupcima slanja materijala na laboratorijske pretrage u dijagnostički laboratorij, dijagnostikom, sprečavanjem nastanka i suzbijanjem bolesti pčela. Također, prikazani su im načini primjene trenutačno registriranih veterinarsko-medicinskih proizvoda za suzbijanje varooze. Nadamo se da će im znanje stečeno pohađanjem ovog specijaliziranog tečaja olakšati rad na terenu te pomoći u nastojanju držanja bolesti pčela pod kontrolom, a time i povećati proizvodnju higijenski ispravnih pčelinjih proizvoda.

Izv. prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger i Robert Viviora, mag. ing. agr.
(Autor fotografije: dr. sc Ivan Križek, dr. med. vet.)
Budući su veterinari tijekom studiranja stekli osnovne vještine vezane uz provođenje kliničkog pregleda životinja, dijagnostičkih postupaka, farmakologije i biosigurnosti, svakako su odgovorni za zdravlje životinja i ljudi, te u okviru koncepta tzv. jednog zdravlja mogu, ali i moraju odlaziti po pozivu na intervencije u pčelinjaku. Pritom je nužna dobra komunikacija između pčelara i predstavnika veterinarskih organizacija. Stoga je istog dana nakon završetka specijalističkog tečaja za veterinare nastavljeno s edukativnim predavanjima za pčelare. Izv. prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger s Veterinarskoga fakulteta održala je predavanje pod naslovom: „Aktualnosti vezane uz bolesti i sprečavanje gubitaka u pčelarstvu“, a u nastavku je Robert Viviora, mag. ing. agr. kao predstavnik tvrtke Phoenix Farmacija d.o.o. održao prezentaciju o mogućnostima nabave registriranih veterinarsko-medicinskih proizvoda namijenjenih uporabi u pčelarstvu, za kontroliranje varooze u RH.
Kao suorganizatori predavanja pridružili su se Hrvatska veterinarska komora (zahvala dr. sc. Anđelku Gašparu, dr. med. vet.), Veterinarska stanica Požega d.o.o. (zahvala Adamu Devčiću, dipl. iur.), Pčelarska udruga “Zlatna dolina” Požega i tvrtka Phoenix Farmacija d.o.o.
Veterinarstvo u pčelarstvu današnjice predstavlja velik izazov, ali i priliku za razvoj veterinarske struke.

HRVATSKI VETERINARSKI VJESNIK

Vezani sadržaji

Prijedlozi parazitologa za dijagnostiku i liječenje endoparazita u pasa i mačaka

Urednik

Popis propisa objavljenih od 15. ožujka 2024. godine do 10. svibnja 2024. godine

Urednik

Primjena terminoloških načela na sinonimne nazive u veterinarskoj kirurgiji

Urednik

Makrorabdioza ptica – dobro poznata bolest novog naziva

Urednik

Popis propisa objavljenih od 24. studenoga 2023. godine do 23. veljače 2024. godine

Urednik

Noć muzeja 2024. “Muzeji i nova publika”

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više