IzdvojenoIzobrazbaPredstavljamoVeterinarski fakultet u Zagrebu

Edukativno-arhivska postaja za pčelarstvo na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu

prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu



Otvorenje Edukativno-arhivske postaje za pčelarstvo na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu održano je 17. studenog 2021. godine.

Prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger

Prof. dr. sc. Nenad Turk

Autorica koncepcije edukativno-arhivske postaje za pčelarstvo je prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger, a okupljenim sudionicima obratio se i dekan Veterinarskog fakulteta prof. dr. sc. Nenad Turk. Uz dekana i prodekane Veterinarskog fakulteta, pročelnika Odjela za animalnu proizvodnju i biotehnologiju, djelatnice Zavoda za biologiju i patologiju riba i pčela, doktorande i studente, otvaranje postaje podržano je i prisutnošću predstavnika Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Ministarstva poljoprivrede RH, Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, Hrvatskog pčelarskog saveza, Hrvatske veterinarske komore, Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Instituta Ruđer Bošković, Hrvatskog veterinarskog instituta – Veterinarskog zavoda Križevci, tvrtke PIP, te Pčelarskog društva Križevci i Pčelarskog društva Lipa iz Zagreba.

Pčele su životinje koje tradicionalno u Europi predstavljaju jedine kukce koji proizvode hranu. Medonosna pčela je simbol načela One World – One Health. Kao vrstu mora ju se promatrati s obzirom na njezine specifičnosti superorganizma, koje se uvelike razlikuju od drugih vrsta uzgajanih životinja.

Pčelinja zajednica ovisna je o utjecaju čimbenika iz okoliša i pogođena tzv. zdravstvenom krizom koja bi mogla dovesti do narušavanja prehrane, dobrobiti i općenito života ljudi. Zato je iznimno bitno uključivanje veterinarske struke u sve aspekte zaštite zdravlja zajednica medonosne pčele.

Svrha uspostavljanja edukativno-arhivske postaje za pčelarstvo bila je na jednom mjestu prikazati osnovne dijelove biologije i fiziologije koji su preko oprašivanja i skupljanja prirodne hrane izravno povezani s medonosnim biljkama; osnove tehnologije pčelarenja; dodatke hrani za pčele; pčelinje proizvode i proizvode na bazi pčelinjih proizvoda; te bolesti pčelinjih zajednica. Dakako da je cjelina postava Bolesti pčela detaljnije razrađena u smislu povezanog prikaza dijagnostike, kontroliranja, te suzbijanja bolesti pčela, nametnika i štetnika u pčelarstvu.

Zasebni dijelovi postava po vitrinama čine povezanu priču o dobrim pčelarskim, veterinarskim i okolišnim praksama primjenom kojih se omogućava uspješna pčelarska proizvodnja.

Sve cjeline postava edukativno-arhivske postaje su popraćene tekstualnim legendama. Redosljed izložaka i edukativnih modela prilagođen je vertikalnom učenju koji studentima omogućava razumijevanje kompletnog sadržaja i međusobno povezivanje pojedinih dijelova što je nužno za zadovoljavanje potrebe učenja i osposobljavanja za rad u terenskim i laboratorijskim uvjetima.

Obzirom na brojne izložene edukativne modele omogućeno je i stjecanje vještina koje se nadovezuju na niz ranije odslušanih temeljnih bio-medicinskih kolegija tijekom studiranja, a predstavljaju sintezu veterinarskih disciplina primjenjivanih na pčelinjaku. Drugim riječima, uređenjem i opremljenošću zadovoljava zahtjeve laboratorija za stjecanje kliničkih vještina (eng. clinic skills laboratory), a u vidu posebne učionice u kojoj student prakticira vještine, tehnike i samovrednuje svoje znanje prije rada na živim pčelinjim zajednicama.

Usporedno postavljanje arhivskih i suvremenih izložaka pojedinih cjelina ovoj jedinstvenoj postaji za pčelarstvo daje dodatnu vrijednost jer omogućava spoznaju o unaprijeđenju i modernizaciji tehnologije pčelarstva te načine praćenja i kontroliranja bolesti pčela kroz povijest.

Dobrodošli u Edukativno-arhivsku postaju za pčelarstvo Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu!

Djelatnice Zavoda za biologiju i patologiju riba i pčela Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Vezano (pčele):

Vezani sadržaji

Kako umjetna inteligencija utječe na digitalnu transformaciju u visokom obrazovanju i veterinarskoj medicini

Urednik

Dan Fakulteta: 105. obljetnica Veterinarskoga fakuteta Sveučilišta u Zagrebu, 13.11.2024.

Urednik

Genotipizacija i osjetljivost bakterije Paenibacillus larvae na komercijalne dezinficijense

Urednik

Prva priznanja za uspješan znanstvenoistraživački rad, u kategoriji doktoranada

Urednik

Inovativni načini kontrole varooze (Varroa destructor) za održivo pčelarstvo

Urednik

Promovirane nove doktorice i doktori veterinarske medicine

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više