Maja Bogdanić¹, Irena Tabain¹, Vladimir Savić³, Ljiljana Milašinčić¹, Ljiljana Antolašić¹, Snježana Artl¹, Ljubo Barbić², Vladimir Stevanović², Tatjana Vilibić Čavlek¹
¹Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Zagreb, Hrvatska, ²Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska, ³Hrvatski veterinarski institut, Zagreb, Hrvatska
Od ožujka 2017. do rujna 2020. godine u Nacionalnom referentnom laboratoriju za arboviruse, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo testirano je ukupno 149 povratnika iz endemskih područja na prisutnost Zika (ZIKV), chikungunya (CHIKV) i dengue (DENV) RNA te IgM i IgG protutijela. Serološka dijagnostika učinjena je pomoću komercijalnih imunoenzimnih (ELISA) i indirektnih imunofluorescentnih testova (IFA). Početno reaktivni rezultati dodatno su testirani immunoblot testom (LIA) za istodobnu detekciju navedenih arbovirusa. Molekularna dijagnostika učinjena je metodom RT-PCR u stvarnom vremenu. Pozitivni uzorci dodatno su testirani klasičnom RT-PCR metodom te je učinjeno sekvenciranje.
Udio muškaraca u testiranoj skupini iznosio je 84 (56,3%), a udio žena 65 (43,6%). U skupini žena, 46 (70,8%) je bilo u generativnoj dobi, od kojih su 9 (19,5%) bile trudnice. Najčešća mjesta potencijalne izloženosti bile su Srednja i Južna Amerika (27,5%), Azija (20,8%), Europa (10%) i Afrika (6,7%).
Većina testiranih putnika razvila je kliničke simptome (60,4%), dok je njih 39,6% bilo asimptomatsko.
Od kliničkih simptoma najčešće su zabilježeni vrućica (78,8%), osip (15,5%), artralgija (18,8%), mijalgija (14,4%) i glavobolja (6,6%).
Detekcijom IgM/IgG protutijela dokazana je akutna/nedavna importirana arbovirusna infekcija kod 11 bolesnika. Zika virusna infekcija zabilježena je kod dvije bolesnice (povratnice iz Vijetnama i Tajlanda), chikungunya groznica kod jedne bolesnice (povratnica iz Brazila) te dengue groznica kod 8 bolesnika (povratnici s Tajlanda, Kube, Tanzanije, Somalije, Indonezije i Filipina). U dva su ispitanika dokazana IgG protutijela na DENV te u dva ispitanika IgG protutijela na CHIKV.
U samo jednom testiranom uzorku dokazana je prisutnost DENV RNA metodom RT-PCR. Filogenetska analiza potvrdila je da se radi o DENV tip 1.