Đuro Huber, Josip Kusak
Zagreb, 15. lipnja 2020. – Mnoge europske zemlje ne pridržavaju se međunarodnih pravnih sporazuma vezanih za zaštitu prirode, a kada je riječ o ublažavanju križanja vukova i pasa u prirodi, ti sporazumi su nedostatni. Takvo križanje sada je zabilježeno na cijelom kontinentu, otkriva novo istraživanje objavljeno u uglednom međunarodnom časopisu Biological Conservation.
Biološki gledano, vukovi i psi ista su vrsta i pod narušenim ekološkim uvjetima mogu se križati i stvarati održiva potomstva križanaca. “S visokim i ponavljajućim stopama takva hibridizacija može ugroziti genetski identitet populacije vukova, što može utjecati na njihovo ponašanje, ekologiju i vrijednost očuvanja”, kaže profesor Paolo Ciucci sa Sveučilišta Sapienza u Rimu koji je predvodio ovu studiju.
-
Zahvaljujući upornim naporima očuvanja, poput pravne zaštite i upravljanja staništima, ali nikad namjernog ponovnog uvođenja vukova, vukovi se postepeno šire diljem Europe u posljednjim desetljećima. No presudno je da takvo širenje “sve više dovodi vukove u poljoprivredne krajolike u kojima je veća vjerojatnost da će naići na pse, a vjerojatnosti za hibridizaciju su tada veće. Istodobno, ubijanja vukova mogu poremetiti društvenu strukturu čopora vukova, povećavajući time vjerojatnost za susrete između vukova i pasa”, kaže Ciucci.
Većina europskih zemalja bez nacionalne politike za učinkovito rješavanje problema križanaca
“Prema našim otkrićima, križanci vukova i pasa otkriveni su u mnogim zemljama od Portugala do Rumunjske, Norveške do Grčke i to u različitim udjelima u populacijama vukova”, dodaje Salvatori.
Vukovi ne poznaju političke granice pa ih često prelaze
-
“Danas se ista jedinka može smatrati čistim vukom ili hibridom ovisno o tome koji je laboratorij proveo analizu. Budući da vukovi ne poznaju političke granice i često ih prelaze, standardizacija postupaka provjere i alata u europskim laboratorijima je presudna za promicanje učinkovitog upravljanja”, naglašava Salvatori.
“Drugi problem je da se križanci mogu unatrag križati s vukovima, čime postaju manje slični psima, tj. izgledati sve više kao vukovi. To ostavlja proizvoljnu odluku u kojem trenutku trebamo prestati smatrati križanu jedinku križancem te je tretirati kao vuka. Danas nam nedostaje znanstveni dogovor o takvoj definiciji križanaca, a koja je hitno potrebna kako bi se osiguralo da sve zemlje jednako rade na istom cilju upravljanja“, nastavlja Ciucci.
Križanci vukova ne smiju se smatrati lovnim ili nezaštićenim životinjama
-
„Jasne međunarodne smjernice, posebno u vezi s definicijskim pitanjima, od temeljne su važnosti za promicanje poštivanja usklađenosti europskih država, koje trebaju surađivati i sinkronizirati svoje akcije kako bi se učinkovito nosile s ovim složenim problemom. Jasne i praktične naznake kako upravljati i sprečavati križanje vukova i pasa treba žurno uvrstiti u europske i nacionalne zakone, slijedeći upravljačke pristupe koji su se pokazali učinkovitim u rješavanju sličnih problema križanosti između divljih vrsta u Sjevernoj Americi. Međutim, neophodno je da zakonodavci i administratori ne upadaju u zamku da križance vukova smatraju lovnim ili nezaštićenim životinjama. To bi stvorilo pravnu rupu i povećalo vjerojatnost da protivnici vukova namjerno ubiju čistog vuka, tvrdeći da je to križanac”, dodaje dr. Salvatori.
Ukoliko vas zanimaju dodatne informacije o ovom istraživanju, molimo Vas kontaktirajte: Đuro Huber i(li) Josip Kusak na +385 98 256 506, +385 91 2212 133 ili e-mailom: djuro.huber@gmail.com, kusak@vef.hr
Vezano [vuk]:
- Najvažnije parazitarne zoonoze i njihovo javno-zdravstveno značenje u zemljama Europe
- Lovstvo u Republici Hrvatskoj – održivo gospodarenje s divljači
- CARNIVORA DINARICA – Prekogranična suradnja za dugoročno očuvanje velikih zvijeri
- Križanje vukova i pasa u Hrvatskoj
- Veterinarski fakultet u Zagrebu: Međunarodni dan zaštite životinja