Paraziti

Farmaceutika nezainteresirana za bolesti “trećeg svijeta”

Prof. dr. sc. Albert Marinculić
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu


Prof. dr. sc. Albert MarinculićMalarija je jedna od najozbiljnijih zaraznih bolesti na svijetu i smatra se da od nje oboljeva više od 200 milijuna ljudi svake godine. Znanstvenici sa Sveučilišta u Oslu istražili su ljekovita svojstva kore vrlo raširenog afričkog stabla i pronašli tvari koje su učinkovite kako prema vektorima tako i prema samom uzročniku.

olon tree
Olon stablo
Ideja je potekla iz zapisa tradicionalnih iscjeljitelja iz zapadne Afrike. Učinkoviti sastojak koji je trenutno ubijao kukca, pelitorin su izdvojili iz kore tzv. olon stabla (Zanthoxylum heitzi). Pronašli su da na uzročnike malarije djeluje dihidronitidin. I pored izvrsnih vijesti, ubrzo su se autori istraživanja razočarali jer nije bilo nikakvog interesa od strane farmaceutske industrije koja vrlo rijetko usmjeruje svoju pažnju na bolesti koje su uglavnom problem u “trećem svijetu”. Drugi mogući razlog je taj što su ta otkrića objavljena u znanstvenim časopisima, a to otežava dobivanje patentne zaštite. Razlog može biti i taj što je Konvencija o biološkoj raznolikosti, koju su ratificirale Norveška i većina drugih država, propisala da prava na komercijalno iskorištavanje biološkog materijala vrijedi za zemlju podrijetla.

Vezani sadržaji

Prijedlozi parazitologa za dijagnostiku i liječenje endoparazita u pasa i mačaka

Urednik

Mali strongilidi – velik problem parazitologije konja

Urednik

Noć muzeja 2024. “Muzeji i nova publika”

Urednik

Srednji Jadran – moguće „utočište“ imunih plemenitih periski

Urednik

Zoonotski nametnici riba kao kancerogeni skupine I

Urednik

Toxoplasma gondii – gdje ju pronaći

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više