B. Špoljarić, D. Svoboda, S. Vince, J. Grizelj, D. Špoljarić, I. Stolić, M. Popović, I. Folnožić*, T. Dobranić, K. Gracin, D. Gereš i M. Samardžija
Dr. sc. Branimira ŠPOLJARIĆ, dr. med. vet., docentica, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska; dr. sc. Davor SVOBODA, dr. med. vet., Uprava za veterinarstvo Ministarstva poljoprivrede, Hrvatska; dr. sc. Silvijo VINCE, dr. med. vet., izvanredni profesor, dr. sc. Juraj GRIZELJ, dr. med. vet., redoviti profesor, dr. sc. Daniel ŠPOLJARIĆ, dr. med. vet., docent, dr. sc. Ivana STOLIĆ, dip. ing. kem., docentica, dr. sc. Maja POPOVIĆ, dr. med. vet., redovita profesorica, dr. sc. Ivan FOLNOŽIĆ*, dr. med. vet., docent (dopisni autor, e-mail: folnozic@vef.hr), dr. sc. Tomislav DOBRANIĆ, dr. med. vet., redoviti profesor, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska; Koraljka GRACIN, dr. med. vet., Veterinarska ambulanta Lunimir Vet, Zagreb, Hrvatska; dr. sc. Darko GEREŠ, dr. med. vet., redoviti profesor, dr. sc. Marko SAMARDŽIJA, dr. med. vet., redoviti profesor, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska
UvodEstrogeniAntiestrogeni (tamoksifen)Glukokortikoidi (deksametazon)Blokatori progesterona (gestagenski antagonisti)Inhibitori sinteze progesterona (Epostan)GnRH antagonistiDerivati izokvinolinaProstaglandiniDopaminski agonistiKombinirana primjena dopaminskih agonista i PGF2α ili njegovih sintetskih analogaOstale kombinirane terapijeZaključakSažetakLiteraturaAbstract
Uvod
Kad je riječ o farmakološkim metodama prekida gravidnosti u kuja, tj. indukciji pobačaja, postoji više pripravaka, koji se mogu koristiti u različitim fazama gravidnosti. Prednost svakako imaju oni pripravci koji se koriste nakon sigurne dijagnostike skotnosti, čime se izbjegava slijepo tretiranje kuja nakon parenja (Slika 1.).
Dapače, prema Feldmanu i sur. (1993.) samo 38% kuja dovedenih zbog neželjenog parenja je bilo skotno pa se zato antikonceptivni tretmani u većine životinja provode nepotrebno.
Naime, u prvoj trećini gravidnosti (od oplodnje do nekoliko dana nakon implantacije zametka) još nije moguće sa sigurnošću dijagnosticirati gravidnost, a žuto tijelo (corpus luteum, CL) je refraktoran na egzogenu primjenu luteolitika. Moguće je koristiti estrogene, prostaglandine i inhibitore progesterona.
Međutim, zbog nemogućnosti točne dijagnoze, tretiraju se i kuje koje nisu gravidne, a većina pripravaka ima jake nuspojave ili nisu dostupni na tržištu.
U drugoj trećini gravidnosti moguća je 100% točna dijagnoza te je indukcija pobačaja izvediva, bilo s resorpcijom ili ekspulzijom plodova, i ostaje dovoljno vremena za ponavljanje tretmana u slučaju izostanka učinka (Valiente i sur., 2009.). Za indukciju se može koristiti više pripravaka: prostaglandini, dopaminski agonisti, njihove kombinacije, inhibitori progesterona.
Treća trećina podrazumijeva razdoblje od kalcifikacije koštanih dijelova fetusa te indukcija pobačaja u ovom stadiju završava ekspulzijom plodova, koji, s obzirom na varijacije u određivanju trajanja gravidnosti, mogu biti i živi.
Stoga se preporuča indukcija porođaja u razdoblju 30 do 35 dana nakon početka diestrusa ili od zadnjeg parenja (Feldman i Nelson, 2004.). Pobačaj se može izazvati primjenom samo jednog preparata (Tabela 1.) ili kombinacijom dvaju ili više njih (Tabela 2.).
Cilj je ovog rada dati kratki pregled o svim navedenim metodama farmakološke indukcije pobačaja u kuja.
Estrogeni
U današnje vrijeme primjenjivali su se nakon nepoželjnog parenja kao interceptiv, a koriste se brojni pripravci na bazi estradiola poput: dietilstilbestrola, estradiol cipionata, estradiol benzoata i mestranola. Danas su pripravci estrogena za prevenciju nidacije zabranjeni u SAD, a i u Europi se javljaju velike rezerve glede njihove uporabe, a zbog niza nepovoljnih djelovanja mnogi znanstvenici smatraju ih i kontraindiciranim. Učinkoviti su od 6 do 10 dana poslije parenja, dok je oplođena jajna stanica još u jajovodima, a u lumen maternice ulazi 8-9 dana po ovulaciji (Concannon i Lein, 1989.). U toj su fazi potrebne velike doze estrogena jer produljuju boravak embrija u jajovodu i preveniraju migraciju u maternicu pa na taj način prouzroče degeneraciju embrija i u konačnici prekidaju skotnost (Tsutsui i sur., 2006.). Loša strana primjene ovog postupka jest slijepo tretiranje neželjeno sparenih kuja, jer zasad ne postoji objektivna metoda kojom bi se ustanovila ovako rana skotnost pa primjena estrogenih preparata ima i upitnu etičku dimenziju. Više je škodljivih djelovanja tih pripravaka koji ga opravdano eliminiraju iz prakse (Olson i Johnston, 1993., Feldman i Nelson, 2004.). Nuspojave uključuju razvoj aplastične anemije posljedično supresiji koštane srži, endometritisa, piometre, pseudogravidnosti te nastanka folikularnih cista (Tsutsui i sur., 2006.).
Antiestrogeni (tamoksifen)
Smatra se da zbog estrogenog djelovanja ometa transport i/ili implantaciju zigote (Feldman i Nelson, 2004.). Iako je učinkovit, zbog visoke incidencije cista jajnika, endometritisa i piometre koji predstavljaju glavninu patologije maternice i jajnika nije preporučljiva njegova uporaba (Gracin Crnković, 2009.). S obzirom na slabu efikasnost i jake nuspojave, njegova uporaba u svrhu indukcije pobačaja u kuja nije uobičajena.
Glukokortikoidi (deksametazon)
Uspješnijom se pokazala terapija u trajanju 9,5 dana nego 7,5 dana, a ukoliko je započeta prije 40. dana skotnosti nema ekspulzije fetusa i vaginalni iscjedak se javlja u trećine kuja (Wanke i sur., 1997.).
Neophodno je potrebno primjenjivati terapiju sve dok se ne potvrdi uginuće fetusa (Eilts, 2002.). Nuspojave se očituju kao anoreksija, poliurija i polidipsija, a uglavnom nestanu nekoliko dana po prestanku terapije (Wanke i sur., 2002.). Također, javlja se i prolazna supresija nadbubrežne žlijezde i razina kortikosteroida se vraća na normalu unutar tjedan dana po završetku tretmana (Wanke i sur., 2002.).
Blokatori progesterona (gestagenski antagonisti)
Mifepriston je gestagenski antagonist za humanu uporabu i nije registriran za veterinarsku djelatnost. Njegov abortifacijentni učinak je potpun u svih vrsta u kojih je korišten (Concannon i sur., 1990., Wanke i sur., 2002.). Opisani su uspješni prekidi skotnosti primjenom mifepristona u dozi 2,5 mg/kg BID od 32. dana gravidnosti u trajanju 5 dana (Concannon i sur., 1990.) i 3 mg/kg BID od 29. dana gravidnosti (Reddy i sur., 2014.), bez nuspojava. Jedna injekcijska aplikacija mifepristona u ranoj skotnosti može izazvati pobačaj, ali su manjkavi podatci o odnosu doze i dana gravidnosti (Wanke i sur., 2002.). S obzirom na cijenu tretmana (Eilts, 2002.), njegova primjena u veterini nije zaživjela.
Aglepriston (RU 46534) je antagonist progesterona razvijen specifično za primjenu u veterinarskoj medicini, koji se može koristiti za prekid skotnosti sve do 45. dana gravidnosti (Fieni i sur., 2001.). Kao antagonist progesterona, aglepriston se veže na progesteronske receptore na maternici, čime sprječava djelovanje progesterona, dolazi do luteolize i u konačnici do pobačaja (Galac i sur., 2000.), vjerojatno zbog otpuštanja luteolitičkih doza prostaglandina F2α (Concannon i sur., 1990.). Rana primjena, od 0. do 25. dana po parenju uvijek rezultira prevencijom skotnosti, dok od 26. do 45. dana po parenju inducira pobačaj ili resorpciju unutar 7 dana od početka primjene u 96% tretiranih kuja (Gogny i Fieni, 2016., Upadhyay i sur., 2017.). Preporučeni protokol jest dvokratna subkutana primjena od 10 mg/kg s razmakom od 24 sata (Gogny i Fieni, 2016.). U 50% kuja u kojih se s terapijom počne u sredini gravidnosti do ekspulzije fetusa dolazi 4 dana od početka terapije, dok preostale pobace unutar 7 dana (Fieni i sur., 2001., Bačić i sur., 2009.).
Isti autori napominju važnost kontrolnih ultrazvučnih pregleda 8 dana nakon tretmana u sredini gravidnosti, odnosno 20 dana nakon početka tretmana u ranoj gravidnosti. Iako primjena aglepristona najčešće prolazi bez nuspojava, kao posljedica primjene može doći do mukoidnog vaginalnog iscjetka, skraćenja interestrusnog intervala i otpuštanja prolaktina, s posljedičnim oticanjem mliječnih žlijezda (Galac i sur., 2000., Baan i sur., 2005., Upadhyay i sur., 2017.).
Ograničavajući čimbenik je nedostupnost na našem tržištu.
Inhibitori sinteze progesterona (Epostan)
GnRH antagonisti
Derivati izokvinolina
Prostaglandini
Preporuča se kuje hraniti barem sat vremena nakon terapije, kako ne bi došlo do komplikacija zbog iscrpljenosti životinje u slučaju jačih nuspojava (Eilts, 2002.).
Terapija je učinkovita od 25. do 30. dana skotnosti (Was i Wright, 1997.), traje sve do potvrde pobačaja, najbolje ultrazvučnim pregledom, obično 5-7 dana, a ukoliko nema učinka može trajati i dulje od devet dana. Visoke doze PGF2α mogu biti učinkovite ako se primjene neposredno prije implantacije, 22. dana poslije predovulacijskog vrhunca LH (Romagnoli i sur., 1993., Romagnoli i sur., 1996.). Prostaglandin F2α rijetko kad može inducirati luteolizu u prvih 15 dana gravidnosti, apliciran subkutano ili intramuskularno, 2-3 puta dnevno, kroz 4-6 dana ili dulje (Lein i sur., 1989.), dok kasnija primjena puno učinkovitije prouzroči luteolizu. Niske doze nisu učinkovite ukoliko nisu aplicirane učestalo i kroz dulji period (Hubleri su r., 1993., Lange i sur., 1997.). Iako niže doze ne mogu inducirati luteolizu svih kuja prije 25. dana, njihovom primjenom se preveniraju nuspojave.
U obzir dolazi i režim postupnog povećavanja doze, počevši od niske doze u početku (20-30 μg/kg) i povećanja do konačne doze (50-100 μg/kg) nakon nekoliko dana. Većina kuja dobro se akomodirala i nuzučinci terapije bili su blaži poslije svake aplikacije. Tako je režim moderirajuće doze “25-50-100” PGF2α bio učinkovit, uz dvokratnu do trokratnu aplikaciju kroz sedam dana ili dulje, uz optimalni početak terapije od 25. do 35. dana skotnosti i uz resorpciju plodova i zanemarivu količinu vaginalnog iscjetka (Wanke i sur., 2002.). Feldman i sur. (1993.) odredili su kriterije za uporabu PGF2α u prekidu skotnosti. Tretman je započeo između 30. i 35. dana od parenja.
Sve kuje su bile zdrave i mlađe od sedam godina te su svakodnevno kontrolirane ultrazvučno do potvrde pobačaja.
Istraživali su tri terapijska protokola, koristeći prirodni PGF2α:
a) 100 μg/kg supkutano svakih 8 sati;
b) 250 μg/kg supkutano svakih 12 sati i,
c) 100 μg/kg supkutano svakih 8 sati prva dva dana, potom 200 μg/kg svakih 8 sati. Autori preporučuju treći protokol jer su njime postignuti najbolji rezultati uz najslabije nepoželjne nuspojave. Prema Romagnoli i sur. (1993., 1996.) prirodni PGF2α koristi se injekcijski intramuskularno ili subkutano, 2-3 puta dnevno, kroz 4-6 dana ili dulje. Rani pobačaj može se postići terapijom počevši od 5 do 15 dana od početka metestrusa uz visoke doze (150-250 μg/kg) kroz 4 do 5 dana.
Učinkovite doze su: a) niske (30-50 μg/kg kroz 5-9 dana); b) rastuće doze (počinje s 30-50, i raste na 100-200 μg/kg nakon nekoliko dana), c) visoke doze (200-250 μg/kg). Više doze će prije prouzročiti prekid skotnosti, i to već 22. dana poslije najviše razine LH.
Danas se koriste sintetički analozi PGF2α koji su vrlo moćni i učinkoviti (kloprostenol alfaprostol). Sintetički analozi PGF2α potentniji su od prirodnog PGF2α u prekidu skotnosti i imaju slabije izražene nuspojave (Eilts, 2002.). Rutinski su korišteni u dozi 2,5 μg/kg trokratno u 48 satnim intervalima (Fieni i sur., 1989., Fieni i sur., 1997.), sa 100% učinkom.
Prema Wanke-u i sur. (2002.) nuspojave su bili minorne uz dozu od 1 μg/kg kloprostenola, a jače izražene kod doze od 2,5 μg/kg. U brojnim slučajevima aplikacija je rezultirala skraćenjem interestrusnog intervala od prosječno 200 dana na 120 dana.
Dopaminski agonisti
Bromokriptin ima snažan učinak i često prouzroči popratne nuspojave poput ataksije i povraćanja. Kako ima snažno agonističko djelovanje na dopaminske receptore često prouzroči nuspojave poput afagije, ataksije i povraćanja.
Do povraćanja dolazi vjerojatno zbog interakcije s dopaminergičnim elementima u centru za povraćanje u mozgu i sposobnosti lijeka da prijeđe hematoencefalnu barijeru. Povraćanje može smanjiti apsorpciju ukupno propisane doze te narušiti učinkovitost.
Stoga treba životinje hospitalizirati te pratiti nuspojave i učinkovitost. Tretman bromokriptinom se ne smije prekinuti sve dok se ne ustvrdi prekid gravidnosti.
Može zahtijevati tretman u trajanju od 9 ili 10 dana. Bromokriptin se nalazi na tržištu kao lijek za hiperprolaktinemiju i antiparkinsonik u ljudi te nije registriran za veterinarsku primjenu. Proizvodi se u tabletama koje se mogu lomiti u dijelove koji su dovoljni za doziranje u većih pasa.
Za druge vrste pasa tablete se mogu usitniti u prah i otopiti u vodi (Gracin Crnković, 2009.) te se, zbog nestabilnosti, tako pripremljen pripravak mora odmah iskorititi (Eilts, 2002.).
Kabergolin je dopaminski agonist, također ergot alkaloid, ali u usporedbi s bromokriptinom puno učinkovitiji uz niže doze i praćen blažim nuspojavama, primjenjiv sredinom skotnosti ili kasnije (Onclin i sur., 1993., Onclin i sur., 1995.).
Kabergolin učinkovito prekida skotnost u vrsta u kojih je prolaktin bitan luteotrofni faktor (psi, mačke, miševi, štakori) (Verstegen i sur., 1993.). Učinkovit je u većine gravidnih kuja tretiranih poslije 30. dana (Onclin i sur., 1993., Onclin i sur., 1995.). Kada su kuje tretirane nakon 40. dana, dozom od 5 μg/kg, peroralno, tijekom 5 dana, ili 1,7 μg/kg, supkutano, svaki drugi dan, kroz šest dana, terapija je bila učinkovita u svih kuja. Ukoliko je apliciran ranije, 25. dana, u većine kuja nije bilo učinka. Pri takvim dozama kabergolin nije prouzročio nuspojave (Wanke i sur., 2002.). Kabergolin se može davati peroralno tako da se koristi tekući pripravak, koji se u Republici Hrvatskoj može naći kao Galastop® i Finilac®, a služi za liječenje pseudogravidnosti u kuja. U usporedbi s bromokriptinom, nuspojave kabergolina su blaže, vjerojatno jer je specifičniji agonist D2 receptora dopamina te ima slabiju mogućnost prolaska kroz hematoencefalnu barijeru.
Uz to što prouzroči nuspojave manjeg intenziteta od bromokriptina, kod kabergolina se one i rjeđe javljaju.
Kombinirana primjena dopaminskih agonista i PGF2α ili njegovih sintetskih analoga
LH je za funkciju CL bitan u prva četiri tjedna, a potom prolaktin postaje glavni luteotrofni čimbenik u drugoj polovici gravidnosti u kuja (Verstegen-Onclin i Verstegen, 2008.). Za supresiju prolaktina i posljedično progesterona, dakle za indukciju luteolize, u drugoj su polovici skotnosti korišteni dopaminski agonisti bromokriptin i kabergolin. Oni nisu bili učinkoviti u ranoj lutealnoj fazi. Loša strana primjene je produljena ekspulzija pobačenih fetusa zbog insuficijentnih kontrakcija glatke muskulature (Olson i sur., 1992., Onclin i sur., 1995.).
Cilj tretmana kombiniranom terapijom dopaminskih agonista i prostaglandina je postizanje učinkovitog prekida skotnosti uz manje nuspojava i moguće izbjegavanje svakodnevnih aplikacija (Onclin i Verstegen, 1996.).
Način na koji će prekid skotnosti završiti (resorpcija ili pobačaj) ovisi prije svega o početku tretmana. Velik broj istraživanja je dokazao potpunu uspješnost u indukciji pobačaja u kuja, počevši od 25. dana gravidnosti nadalje, primjenom kombinacije kabergolina i kloprostenola (Onclin i sur., 1995., Onclin i Verstegen, 1996., Onclin i Verstegen, 1999., Palmer i Post, 2002., Corrada i sur., 2006.). Uobičajena je peroralna primjena kabergolina i supkutana aplikacija prostaglandina, dok neki autori (Grnković Gracin, 2009., Špoljarić i sur., 2012.) opisuju intramukalnu aplikaciju prostaglandina, tj. u stjenku predvorja rodnice, čime se izbjegava sustavno djelovanje prostaglandina na organizam kuje. Prednost ovakve aplikacije je slabija pojavnost nuspojava od strane gastrointestinalnog sustava, ali je trajanje samog pobačaja nešto dulje (Špoljarić i sur., 2012.).
Ostale kombinirane terapije
Misoprostol je sintetski analog PG E1 koji se u humanoj medicini koristi u prevenciji i liječenju gastroinetestinalnih ulcera, ali i u obstetrici, jer prouzroči relaksaciju cerviksa i stimulira kontrakcije maternice.
Stoga se primjenjuje za prekid trudnoće u žena (Lin i sur., 2011.), s boljim učinkom kad se primijeni cervikalno nego oralno. Opisana je i njegova intravaginalna primjena u indukciji porođaja, pobačaja i dilatacije cerviksa u domaćih životinja (Barry i sur., 1990., Duchens i sur., 1993., Volkmann i sur., 1995.). Prednost korištenja misoprostola u kombinaciji s aglepristonom za indukciju pobačaja u kuja je nešto kraće trajanje pobačaja (6 dana) uz ranije otvaranje cerviksa (Agaoglu i sur., 2011., Agaoglu i sur., 2014.). Kombinirana primjena aglepristona i kloprostenola nije rezultirala skraćenjem terapije u odnosu na indukciju pobačaja samo s aglepristonom, stoga je neki autori ni ne preporučuju (Galac i sur., 2000.), posebice kad se uzmu u obzir nuspojave primjene prostaglandina.
Ipak, kombinirani pristup je prouzročio bržu luteolizu, ali i češću incidenciju nuspojava od strane probavnog sustava (Kaya i sur., 2014.), vjerojatno zbog individualne osjetljivosti na primijenjene lijekove ili neposredne vremenske blizine aplikacije lijekova i hranjenja.
Zaključak
Sažetak
P rekid skotnosti je čest zahtjev u veterinarskoj maloj praksi, zbog niza zdravstvenih i kinoloških razloga. Za kontrolu populacije pasa svakako se preporuča kirurška sterilizacija, koja u rasplodnih kuja nije prihvatljiva zbog ireverzibilnosti postupka.
Danas postoji mnoštvo farmakoloških metoda kojima se može izazvati pobačaj u kuja, ovisno o stadiju gravidnosti. U prvoj trećini, gravidnost još nije moguće sa sigurnošću dijagnosticirati, a žuto tijelo je refraktoran na egzogenu primjenu luteolitika. Moguće je koristiti estrogene, prostaglandine i inhibitore progesterona. Međutim, zbog nemogućnosti točne dijagnoze, tretiraju se i kuje koje nisu gravidne, a većina pripravaka ima jake nuspojave ili nisu dostupni na tržištu. U drugoj trećini gravidnosti moguća je 100% točna dijagnoza te je indukcija pobačaja izvediva, bilo s resorpcijom ili ekspulzijom plodova, i ostaje dovoljno vremena za ponavljanje tretmana u slučaju izostanka učinka. Za indukciju se može koristiti više pripravaka: prostaglandini, dopaminski agonisti, njihove kombinacije, inhibitori progesterona. U zadnjoj trećini indukcija pobačaja završava ekspulzijom plodova, koji, s obzirom na varijacije u određivanju trajanja gravidnosti, mogu biti i živi. Kod odabira farmakološke metode za indukciju pobačaja, prednost svakako imaju one, tretman kojima počinje nakon sigurne dijagnostike skotnosti, kako bi se izbjeglo nepotrebno tretiranje negravidnih kuja. Stoga se preporuča indukcija porođaja u razdoblju 30 do 35 dana nakon početka diestrusa ili od zadnjeg parenja. Pobačaj se može izazvati primjenom samo jednog preparata ili kombinacijom dvaju ili više njih.
Mnoge od metoda imaju nepoželjne učinke na opće zdravstveno stanje životinje te se ne koriste (npr. estrogeni, antiestrogeni) ili im učinak nije dovoljno istražen (npr. GnRH antagonisti). Unatoč pozitivnim iskustvima u literaturi, neki od u radu navedenih preparata nisu dostupni na hrvatskom tržištu (npr. aglepriston). U zdravih kuja s potvrđenom, ali neželjenom skotnošću, najuspješnijom se pokazala primjena prostaglandina F2α (prirodnog ili sintetičkog analoga) u kombinaciji s dopaminskim agonistom (bromokriptin ili kabergolin), posebice uz redovite ultrazvučne kontrole do potvrde pobačaja.
Ključne riječi: kuje, gravidnost, indukcija pobačaja, prostaglandin, kabergolin, aglepriston, ultrazvuk
Literatura [… prikaži]
Pharmacological methods for induction of abortion in bitches
Branimira ŠPOLJARIĆ, DVM, PhD, Assistant Professor, Veterinary Medicine, University of Zagreb, Croatia; Davor SVOBODA, DVM, PhD, Ministry of Agriculture, Republic of Croatia; Silvijo VINCE, DVM, PhD, Associate Professor, Juraj GRIZELJ, DVM, PhD, Full Professor, Daniel ŠPOLJARIĆ, DVM, PhD, Assistant Professor, Ivana STOLIĆ, B.Sc. Chem, PhD, Assistant Professor, Maja POPOVIĆ, DVM, PhD, Full Professor, Ivan FOLNOŽIĆ, DVM, PhD, Assistant Professor, Tomislav DOBRANIĆ, DVM, PhD, Full Professor, Faculty of Veterinary Medicine, University of Zagreb, Croatia; Koraljka GRACIN, DVM, Private Veterinary Practice Lunimir Vet, Zagreb, Croatia; Darko GEREŠ, DVM, PhD, Full Professor, Marko SAMARDŽIJA, DVM, PhD, Full Professor, Faculty of Veterinary Medicine, University of Zagreb, Croatia
T ermination of unwanted pregnancy is a common requirement in veterinary small practice due to a series of health and breeding management reasons. In order to control the population of dogs, surgical sterilization is recommended, which in breeding bitches is not acceptable due to the irreversibility of the procedure. Today, pharmacological methods that can be used to induce abortion in the bitch are numerous, depending on the stage of pregnancy. In the first trimester, pregnancy cannot be diagnosed with certainty, and the CL is refractory to exogenous administration of luteolytic agents. It is possible to use estrogens, prostaglandins and progesterone inhibitors. However, due to the impossibility of accurate diagnosis, non-pregnant bitches are treated also, and most preparations have severe side effects, or are not available on the market. In the second trimester, 100% accurate diagnosis is possible and abortion induction is feasible, either by fetal resorption or expulsion, and there is enough time to repeat the treatment, if necessary in case of a failure. Multiple preparations may be used for induction: prostaglandins, dopamine agonists, their combinations, progesterone inhibitors. In the last trimester, induction of abortion ends with the expulsion of fetuses, which, due to variations in the determination of the pregnancy duration, may be alive.
When choosing a pharmacological method for induction of abortion, treatments that begin after a definitive pregnancy diagnoses are more favorable, because of avoiding unnecessary treatment of non-pregnant bitches. Therefore, recommended period for starting the induction of abortion is between 30 to 35 days after the onset of dioestrus or from the last mating. Abortion may be caused by the use of only one preparation or a combination of two or more of them. Many of the methods have undesirable effects on the overall health of the animal and are not used (e.g. estrogen, antiestrogen); or their effect is not sufficiently explored (e.g. GnRH antagonists). Despite of good reported success in recent literature, some of the preparations are unavailable on the Croatian market (e.g. aglepriston). In healthy bitches with confirmed but undesired pregnancy, the most successful method for induction of abortion is a combination of prostaglandin F2α (natural or synthetic analogues) and dopamine agonist (bromocriptine or cabergoline), with the emphasis on regular ultrasound controls until abortion is confirmed.
Key words: bitch, pregnancy, induction of abortion, prostaglandin, cabergoline, aglepristone, ultrasound