GOLDIKućni ljubimciPopularni članci i videoUnutrašnje bolesti

Gastroenteritis – upala želuca i crijeva u pasa

Dr. sc. Silvija Rakočević, dr. vet. med.
Veterinarska ambulanta GOLDI


goldi_bigNaši kućni ljubimci mogu povremeno povraćati i imati proljev. Ako se to javlja rijetko, ne znači da su psi ozbiljno bolesni i da trebaju odmah neko ozbiljnije liječenje. Nekada će biti dovoljno da se promijeni prehrana ili da pas jede dijetnu hranu. Vrlo često vlasnici pogriješe i daju svom ljubimcu „hranu sa stola“, to znači hranu koju mi jedemo, a uvijek u razgovoru vlasnici kažu: “Tako me milo gleda dok jedem, da jednostavno ne mogu odoljeti i dam mu malo od svog zalogaja“. Najčešće će psu naškoditi sve vrste bjelančevina /meso, jaja, sir, vrhnje, mlijeko, putar, itd./.
Ako povraćanje i proljev traju duže vrijeme, morali bi hitno potražiti veterinara, jer može doći u psa do većeg gubitka tekućine, poremećaja acido-bazne ravnoteže i poremećaja elektrolita.
Povraćanje je refleksna radnja koja rezultira snažnim izbacivanjem želučanog i /ili crijevnog sadržaja kroz usta. Proljev u sebi sadrži povećanu količinu vode i javlja se učestalo u toku dana i noći.
Osim povraćanja i proljeva, vlasnik će primijetiti da je pas mirniji, odbija hranu, ponekad čak može biti i uznemiren, može imati temperaturu, a u stolici i povraćenom sadržaju možemo naći i krvi.

Nabrojiti ću najčešće uzroke koji mogu dovesti do povraćanja i proljeva:

  • promjene u prehrani i davanje neadekvatne hrane,
  • netolerancija prema nekim sastojcima hrane /alergija na hranu/,
  • infekcijski agensi /bakterije, virusi, gljivice, paraziti/,
  • lijekovi i toksini,
  • bolesti metabolizma /jetrene i bubrežne bolesti, dijabetes, smanjena funkcija nadbubrežne žlijezde,
  • strana tijela u želucu i crijevima,
  • upala gušterače, gnojna upala maternice u kuja, upala prostate, sepsa, itd.
  • tumori u želucu i crijevima, limfosarkomi, itd.

Ako se povraćanje i proljev u pasa javlja često u toku mjeseca ili godine, moramo napraviti neke dijagnostičke pretrage. U to spadaju kompletna krva slika, biokemijske pretrage krvi koje uključuju pretrage bubrega, jetre, gušterače, količinu elektrolita, totalne proteine, šećer, itd. Zatim pretraga urina, koja će pokazati stanje bubrega i količinu vode u organizmu. Rentgen trbuha će isključiti prisutnost tekućine, stranih tijela i tumora, što nam može pomoći i ultrazvuk trbušnih organa. Bitna je i pretraga stolice na parazite. Naravno da je u nekim težim slučajevima, pogotovo ako u sadržaju ili stolici nalazimo krv, potrebno napraviti endoskopske pretrage želuca i crijeva.
Liječenje takvog pacijenta će se u početku sastojati od simptomatske ili nespecifične terapije koja će smiriti povraćanje i proljev i nadoknaditi izgubljenu tekućinu. Ako se postavi pravilna dijagnoza i otkrije pravi uzrok bolesti, daljnje liječenje će biti usmjereno na tu bolest.
Ne moram posebno naglasiti, koliko je u svim ovim slučajevima bitna dijetalna prehrana. U nekim slučajevima, ovisno o dijagnozi, takva prehrana mora biti korištena cijelog života bolesnog psa. Ono što bi svakako preporučila od dijetne prehrane su proizvodi iz programa veterinarskih dijeta. S nutricionističkog stajališta potrebno je u slučaju gastroenteritisa osigurati precizno prilagođenu prehranu i imati na umu da probavni sustav ne smije biti prazan i da post treba biti što kraći. Hrana treba biti bogata energijom (prema novim saznanjima udio masti u hrani se ne treba smanjivati) i visoko probavljiva, a dnevnu količinu hrane potrebno je podijeliti u veći broj manjih obroka kako se ne bi opterećivao probavni sustav. Ovdje je potrebno napomenuti iznimnu situaciju upale gušterače kada je nužno potrebno smanjiti količinu masti u hrani, ali isto tako treba započeti sa prehranom preciznom formulom što je prije moguće kako bi se održalo funkcioniranje želuca i crijeva. Pored svega navedenog u svakom slučaju potrebno je osigurati i ravnotežu korisne crijevne flore budući da je ona nužna za pravilan proces probavljanja hrane.


Vezani sadržaji

Liječenje prijeloma zuba i zaostalog korijena zuba

Urednik

Procjena kontaminacije patogenima u pripravcima mezenhimskih matičnih stanica porijeklom iz masnog tkiva pasa

Urednik

Javni poziv za iskaz interesa za provedbu subvencioniranog postupka sterilizacije vlasničkih pasa na području Grada Zagreba za 2025. godinu

Urednik

20 godina označavanja kućnih ljubimaca u Republici Hrvatskoj

Urednik

Prvi molekularni dokazi erlihija u krpelja na području RH

Urednik

Rizični čimbenici pri slikovnoj dijagnostici hitnih pacijenata

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više