Dr. sc. Silvija Rakočević, dr. vet. med.
Veterinarska ambulanta GOLDI
Ako povraćanje i proljev traju duže vrijeme, morali bi hitno potražiti veterinara, jer može doći u psa do većeg gubitka tekućine, poremećaja acido-bazne ravnoteže i poremećaja elektrolita.
Povraćanje je refleksna radnja koja rezultira snažnim izbacivanjem želučanog i /ili crijevnog sadržaja kroz usta. Proljev u sebi sadrži povećanu količinu vode i javlja se učestalo u toku dana i noći.
Osim povraćanja i proljeva, vlasnik će primijetiti da je pas mirniji, odbija hranu, ponekad čak može biti i uznemiren, može imati temperaturu, a u stolici i povraćenom sadržaju možemo naći i krvi.
Nabrojiti ću najčešće uzroke koji mogu dovesti do povraćanja i proljeva:
- promjene u prehrani i davanje neadekvatne hrane,
- netolerancija prema nekim sastojcima hrane /alergija na hranu/,
- infekcijski agensi /bakterije, virusi, gljivice, paraziti/,
- lijekovi i toksini,
- bolesti metabolizma /jetrene i bubrežne bolesti, dijabetes, smanjena funkcija nadbubrežne žlijezde,
- strana tijela u želucu i crijevima,
- upala gušterače, gnojna upala maternice u kuja, upala prostate, sepsa, itd.
- tumori u želucu i crijevima, limfosarkomi, itd.
Liječenje takvog pacijenta će se u početku sastojati od simptomatske ili nespecifične terapije koja će smiriti povraćanje i proljev i nadoknaditi izgubljenu tekućinu. Ako se postavi pravilna dijagnoza i otkrije pravi uzrok bolesti, daljnje liječenje će biti usmjereno na tu bolest.
Ne moram posebno naglasiti, koliko je u svim ovim slučajevima bitna dijetalna prehrana. U nekim slučajevima, ovisno o dijagnozi, takva prehrana mora biti korištena cijelog života bolesnog psa. Ono što bi svakako preporučila od dijetne prehrane su proizvodi iz programa veterinarskih dijeta. S nutricionističkog stajališta potrebno je u slučaju gastroenteritisa osigurati precizno prilagođenu prehranu i imati na umu da probavni sustav ne smije biti prazan i da post treba biti što kraći. Hrana treba biti bogata energijom (prema novim saznanjima udio masti u hrani se ne treba smanjivati) i visoko probavljiva, a dnevnu količinu hrane potrebno je podijeliti u veći broj manjih obroka kako se ne bi opterećivao probavni sustav. Ovdje je potrebno napomenuti iznimnu situaciju upale gušterače kada je nužno potrebno smanjiti količinu masti u hrani, ali isto tako treba započeti sa prehranom preciznom formulom što je prije moguće kako bi se održalo funkcioniranje želuca i crijeva. Pored svega navedenog u svakom slučaju potrebno je osigurati i ravnotežu korisne crijevne flore budući da je ona nužna za pravilan proces probavljanja hrane.