Prof. dr. sc. Albert Marinculić, Dipl. EVPC
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Znatiželjni Antoni van Leeuwenhoek
Bilo je to davne 1861. godine, kada je pogled znanstvenika u vlastitu vodenastu stolicu (čitaj: proljev) potvrdio novi izum, ali i postojanje vrlo čudnog, golim okom nevidljivog i neobičnog živog bića. Nizozemac Antoni van Leeuwenhoek se u tom trenu vjerojatno patio grčevima, no – što je to vidio Antoni upotrebom samo jedne leće? Vidio je srcolikog bičaša kojeg je krasilo osam bičeva i koji se vrlo hitro gibao. I danas kada ih mi zaljubljenici mikrosvijeta promatramo, podsjećaju nas na dobre likove iz bajki. Leeuwenhoeku je viđeno bilo dovoljno da o svom nalazu ispiše čitav jedan dokument i da taj prvi nalaz prikaže na sljedećem kongresu Londonskog kraljevskog društva.
Giardije sa svojom “trbušnom izbočinom” oštećuju stanice sluznice crijeva
Obilna prisutnost ovog parazita uzrokuje proljev. Naime, oni svojim brojnim umnažanjem i gibanjem, tarenjem tzv. ventralnog diska o površinu stanica uzrokuju snažnu upalu zbog čega izostaju svi prirodni procesi upijanja hranjivih tvari i vode što se očituje ujedno i vodenastim izmetom. Poput drugih bičaša, giardije se vrlo brzo umnažaju pa preplave čitavo crijevo i – eto problema. Grčevi, potreba za defekacijom, neugodan miris, mnogo sluzi – sve su to znakovi koji su zajednički za naše ljubimce, ali i za nas, ako se u našem crijevu naseli ova praživotinja.
Identične giardije pronađene u budističkih monaha i njihovih vjernih prijatelja – izolirani slučaj
Danas se zna da čak unutar samo jedne vrste (Giardia duodenalis), koja je zajednička za brojne životinje i za ljude, postoje genetski različite skupine. No, evo i dobre vijesti: samo su pojedine sposobne zaraziti odnosno prijeći sa životinje na čovjeka. Nakon otkrića genetski identičnih giardija u budističkih monaha i njihovih pasa uslijedila je panika, no danas se zna da je to bio izolirani slučaj te da veće opasnosti zapravo nema.
Kako možemo spriječiti da nam se giardije nasele u našem crijevu?
Giardije izvan tijela preživljavaju vrlo dugo jer su zaštićene ovojnicom (ciste), pa su tako zabilježene epidemije uzrokovane zaraženom vodom, ali i voćem i povrćem. Visoki higijenski standardi su temelj sprječavanja i ovog problema.
I znanstvenici griješe
Nekada se smatralo da su giardije vrlo primitivni organizmi jer ne posjeduju mitohondrije, no to nije točno. Naprotiv, giardije posjeduju još savršenije mitosome za koje se danas smatra da su ostaci mitohondrija iako ne sadrže gene.