Mirela Juras, Gordana Gregurić Gračner i Ivan Zemljak
Mirela Juras, dr. med. vet., zamjenica predsjednika Hrvatske veterinarske komore, Veterinarska stanica Vrbovec d.o.o.; izv. prof. dr. sc. Gordana Gregurić Gračner, Prodekanica za kontrolu kvalitete, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu; Ivan Zemljak, univ. mag. med. vet., predsjednik Hrvatske veterinarske komore, Veterinarska stanica Križevci d.o.o.
UEVP Skupština 16.11.2023.
Na izvješćima o radu svake zemlje posebno moglo se ćuti o problemima koje pojedine članice EU imaju te načinima rješavanja istih od strane regulatornog i nadležnog tijela ili resornog ministarstva. Najveći problem koji je istaknut praktično od svih delegata skupštine je nedovoljan broj veterinara koji bi pokrili potrebe tržišta, a posebice u velikoj praksi i u ruralnim područjima. Zanimljiv je primjer Francuske gdje su pojedine jedinice lokalne samouprave napravile procjenu o potrebama za veterinarskom službom koju sada dodatno financiraju iz vlastitog proračuna u visini od 60.000€ godišnje po svakom zaposlenom veterinaru, te Austrija gdje pojedine JLS financiraju 24 satna dežurstva za vikende ili blagdane veterinarskim organizacijama koje pristaju da to odrade.
Nakon službenog otvaranja usljedile su kratke prezentacije i na temu „Da li su Jedno zdravlje i dobrobit životinja ključne teme budućnosti veterinarske medicine?“. Prezentacije su održali kolege iz Francuske, Austrije i Italije, koji su odgovarali na brojna pitanja vezana na samu povezanost veterinarske s ostalim strukama koje sudjeluju u konceptu jednog zdravlja – liječnici, biolozi, farmaceuti, ekolozi, agronomi. Po završetku prezentacija i pitanja započeo je okrugli stol na kojem su predsjednici sekcija (Jason Aldiss – UEVH, Milorad Radaković – EVERI, Volker Moser – UEVP, Marc McCarthy – EASVO i Vanda Dučić – IVSA) razgovarali o Jednom zdravlju, viđenju pojedinog segmenta struke o jednom zdravlju i budućnosti veterinarske medicine u segmentu jednog zdravlja.
Sjednica Skupštine UEVP završila je pozdravom od strane predsjednika Volkera Mosera i pozivom na proljetnu sjednicu skupštine koja će se održati u lipnju u Grčkoj.
UEVH 16.11.2023.
Sastanak je započet nacionalnim okruglim stolom a delegati su usmeno iznosili pitanja koja se odnose na veterinarsko javno zdravstvo uključujući zoonoze, sigurnost hrane, kontaminaciju okoliša, prijevare s hranom, ilegalnu trgovine i napade pasa, dobrobit životinja koje se nalaze u lancu ishrane, relevantne politike, zakonodavstvo i aktivnosti vezane za veterinarsko javno zdravstvo kao što su uvjeti rada, nedostatak veterinara, edukacije i slično.
Predstavljeno je detaljno izvješće o radu Odbora i aktivnostima predsjednika te aktualna financijska pitanja. Pitanje budžeta i članarine izglasati će se online putem s obzirom na izmjene koje su donesene od zadnjeg prijedloga.
Ističemo neke od aktivnosti za koje su podnesena izvješća: Iris Fuchs je održala govor pred sudionicima EFSA sastanka iz praktičnog dijela ocjene držanja i dobrobiti goveda za proizvodnju mesa i mlijeka, te je ukazala na nedostatak informacija i reakcija s terena koje su EFSA odboru ključne za donošenje znanstvenih mišljenja, te ukazala na potrebu izbora osobe koja će predstavljati UEVP u tijelima EFSA-e.
Ole Alvseike sudjelovao je na FAO sastanku o sigurnosti hrane i hrane za životinje i drugo.
Svi su istaknuli da je potrebno aktivno sudjelovanje veterinara u ključnim institucijama kao što su FAO, EFSA, WOAH te također i udruženjima kao što su krovno udruženje europskih poljoprivrednika COPA-COGECA, s veterinarima u industriji i sličnim asocijacijama kako bi jasnije izrekli svoja stanovišta.
U aktualnim temama prezentiran je Dan mlijeka u Bavarskoj – događanje kojim se, između ostalog, popularizira uloga veterinara u sustavima mliječnih farmi preko praktičnog provođenja nadzora i savjetovanja farmera o uvjetima držanja, ishrane, dobrobiti, održive proizvodnje i brige za zdravlje životinja, obveze farmera, godišnjih posjeta veterinara na gospodarstvu i sl.
Predstavljena je animacija o norveškom sustavu FCI (Food chain information) koja je zorno prezentirala kako bi sustav trebao funkcionirati da bi bio u potpunosti učinkovit te način na koji se podaci distribuiraju između dionika i kome oni moraju biti dostupni.
Predstavljena je radna skupina za održivost i veterinarsko javno zdravstvo, projektni zadatak i članovi nove radne skupine. Radna skupina će pomoći FVE u vezi uloge veterinara u veterinarskom javnom zdravstvu te dati doprinos i akcent na značaju veterinara u provođenju strategije EU „Farm to Fork“, uključujući prijelaz na održivu poljoprivredu i proizvodnju hrane te aktivno podržati ciljeve održivog razvoja UN-a.
Ambicija je biti proaktivni igrač kroz izradu stajališta o zakonodavstvu i političkim inicijativama u područjima održivih prehrambenih sustava i veterinarskog javnog zdravstva.
Cilj je uspoređivati i prenositi znanstvene spoznaje utemeljene na dokazima, u dijelu prevencije, kontrole i upravljanja bolestima, sigurnom opskrbom hrane i upravljanjem otpadom. Radna skupina za održivost i veterinarsko javno zdravstvo usko surađuje s ostalim radnim skupinama za dobrobit i lijekove, sastoji se od 7 odabranih eksperata između kojih je i zamjenica predsjednika HVK Mirela Juras, dr.med.vet. Mandat eksperta je tri godine (maksimalno 6 godina), a do sada je održan prvi online sastanak.
EVERI 16.11.2023.
Potpredsjednica sekcije, dr. sc. Christine Fossing (Danska) osvrnula se na konstruktivne diskusije tijekom radionice „Emotional Intelligence“ održane u okviru 72. kongresa IVSA-e (Copenhagen, kolovoz 2023.) dok je glavni tajnik EVERI-a, dr. Bart de Leeuw (Nizozemska) skrenuo pozornost okupljenih na online konferenciju, također s IVSA-om, na kojoj se raspravljalo o vještinama rješavanja problematike u veterinarskoj praksi (Problem solving skills in veterinary practition).
Osnovano je povjerenstvo za izradu Internog pravilnika te će svim članovima biti poslan prijedlog Pravilnika na razmatranje kako bi ga se na sljedećoj sjednici moglo i usvojiti. Predsjedništvu će se u izradi Internog pravilnika pridružiti i kolega, dr. Massenzio Fornasier (Italija).
Dr. Alberto Elmi (Italija), rizničar EVERI-a, iznio je godišnje izvješće o troškovima sekcije za 2022. godinu te financijski plan za naredno razdoblje.
Dr. Radaković je u nastavku sjednice kao prioritet sekcije za sljedeće kratkoročno razdoblje istaknuo da fokus mora biti usmjeren na studente i mlade veterinare te promociju učinkovite komunikacije. U raspravi koja je uslijedila istaknuto je da je zbog sve uočljivijeg nedostatka veterinara, osobito u ruralnim područjima i za rad na zaštiti zdravlja i liječenju farmskih životinja nužno razmišljati na način na koji razmišljaju mladi ljudi i nuditi im sadržaje na platformama na kojima se zadržavaju te upravo tamo promovirati sadržaje koji će ih zainteresirati za veterinarsku struku.
Raspravljalo se i o konceptu Jednog zdravlja te njegovoj važnosti, ali i trenutačnom podcjenjivačkom odnosu nadležnih prema navedenom konceptu. Naime, koncept se vrlo često počinje uvažavati tek kada se pojavi neka bolest. Bitno ga je razmatrati i u kontekstu održivosti i velikih klimatskih promjena jer, na primjer, neke zoonoze koje su do sada bile samo „egzotične“ i pojavljivale se gotovo sporadično, sada se, zbog klimatskih promjena, pojavljuju sve učestalije.
Na kraju sjednice sekcije je o dokumentu Standardna operativna procedura (Standard Operating Procedure, SOP) objavljenom 2023.godine govorio prof. dr. Pierre Lekeux (direktor European System of Evaluation of Veterinary Training, ESEVT). Dokument će biti na snazi sljedeće četiri godine, a dostupan je na stranicama Europske udruge ustanova veterinarskog obrazovanja (European Association of Establishments for Veterinary Education, EAEVE). U zanimljivom izlaganju koje se odnosilo na obrazovanje budućih veterinara, između ostaloga, dotaknuo se pozitivnih aspekata korištenja umjetne inteligencije u veterinarskoj praksi i obrazovanju, važnosti razvoja samopouzdanja u radu tek diplomiranih kolega, načina ocjenjivanja studentskih postignuća, nužnosti zatvaranja Demingovog kruga u sustavu osiguravanja kvalitete u svima aktivnostima ustanova veterinarskog obrazovanja te promicanja važnosti 3R načela u upravljanju otpadom (Reduce, Reuse, Recycle). Također, osvrnuo se i na temu biosigurnosti u veterinarskom obrazovanju, kao i procjenu rizika od ozljeđivanja veterinara i studenata pri radu sa životinjama. Napomenuo je i da treba uzeti u obzir ne samo da je došlo do feminizacije struke već i da mladi kolege pretpostavljaju postizanje ravnoteže poslovnih obveza i privatnog života mogućnostima zarade.
Kolegica Vanda Dučić, apsolventica Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i trenutačna predsjednica IVSA-e upoznala je prisutne s aktualnim događanjima i aktivnostima te studentske organizacije.
Nakon završetka skupštine, rad je nastavljen u zajedničkoj sjednici sekcija FVE s temom „The view of FVE sections and IVSA on One Health“.
FVE Skupština 17.11.2023.
Glavnu skupštinu FVE-a otvorio je predsjednik federacije Sigfried Moser (DE), te je pozdravio nove članove predsjedništva koji su također izabrani na posljednjoj skupštini u Češkoj, a to su Mette Uldahl (DK), Jane Clark (GB), Massenzio Fornasier (IT), Piotr Kwiecinski (PL), te goste na skupštini: predsjednika AVMA-e, WVA-e, IVSA-e te izaslanstva Ukrajine i Kirgistana.
Nakon predsjednika, skupštini se obratila Chantal Rettigner, CVO Belgije, koje je govorila o izazovima i problemima s kojima se susreću belgijski veterinari i načinima na koje im se pokušava pomoći. Sljedeći govornik bio je Miguel Angel Martin Esteban, savjetnik za poljoprivredu, ribarstvo i sigurnost hrane predsjedništva EU na temu Prioriteti vezani na veterinarstvo tijekom Španjolskog predsjedavanja EU.
Izneseno je izvješće o radu FVE-a, financijski izvješće s planom za 2024. godinu, te su prezentirani projekti i predlozi izmjena Uredbi EU na kojima FVE radi kao što su: sastanak s korporacijama oko budućeg načina suradnje s veterinarskim regulatornim tjelima u Europi, pristupi EU prema nedostatku veterinara u zemljama članicama, pomoć Ukrajini i Gruziji oko osnivanja vlastitog regulatornog tijela, pitanje regulacije veterinarskih lijekova i kontrole njihove upotrebe na životinjama, AMR te promocija jednog zdravlja.
Izvršna direktorica FVE-a Nancy De Briyne iznijela je trenutne obrađene rezultate trećeg upitnika o veterinarskoj medicini u Europi. Prije kompletne javne objave ovo su neki od podataka dobivenih očitovanjem svih zemalja članica FVE-a. Trenutno je u Europi u raznim segmentima veterinarstva zaposleno 328.494 doktora veterinarske medicine, prosječna dob veterinara u Europi je 44 godine, 65% veterinara u Europi su žene, 63% veterinara radi u praksama s farmskim životinjama ili kućnim ljubimcima…ostali podaci će biti javno objavljeni do kraja godine.
Podpredsjednica FVE-a Mette Uldahl prezentirala je novi Pravilnik o veterinarskoj etici i ponašanju, koji je glasanjem usvojen, a predloženo je svim članicama da ga također ubace u svoje nacionalne pravilnike.
Luben Goranov, član Europske komisije, DG Sante, djelatnik odjela za veterinarske lijekove prezentirao je najvažnije aktivnosti EU vezane na veterinarske lijekove, no nakon prezentacije ova tema je potencirala gomilu pitanje zbog sve većeg pritiska za smanjenje korištenja antibiotika ali i drugih veterinarskih lijekova. Prevelika administracija vezana na veterinarske lijekove, a koja čeka i Hrvatsku do kraja ove kalendarske godine opterećenje je za veterinarske organizacije, dok s druge strane smanjenje ponude lijekova koji se mogu koristiti na životinjama u direktnoj je koliziji s dobrobiti koju treba isto tako zadovoljiti.
Iz Europske komisije prezentaciju je imao i Francisco Reviriego Gordejo, DG Sante, načelnik odjela za zdravlje životinja, a tema je bila Nadzor i provođenje cijepljenja visoko patogene influence peradi na području EU. Zbog jake rasprostranjenosti virusa predlaže se zemljama članicama cijepljenje, no ono što je ostalo isto je da se po pozitivnom nalazu bez obzira na cijepljenje sva perad u uzgoju eutanazira. Ovo je kod kolega izazvalo negodovanje s mnoštvom pitanja oko provedbe cijepljenja, ali i svrsishodnosti samog postupka.
Na kraju skupštine održan je okrugli stol u suradnji s IVSA-om. Studenti iz Francuske, Irske, Belgije i Finske prezentirali su svoja razmišljanja o kliničkoj praksi, zašto radije biraju posao van prakse ili uopće ne rade u veterinarskoj medicini, kako gledaju na rad u ruralnom području bez obzira na oblik prakse kojim se bave, koliko im znači financijska sigurnost posla, koji su ima trenutno najveći interesi i drugo.
Skupštinu je zatvorio predsjednik FVE-a Siegfried Moder uz poziv na sljedeću proljetnu skupštinu koja će se održati u Grčkoj 2024. godine.
Vezano (FVE):
- 7. Hrvatski veterinarski kongres
- Jesenski Višegrad Vet Plus sastanak
- Konferencija Višegrad 4 vet plus
- “Nove mjere za borbu protiv otpornosti na antibiotike” trening s radionicama
- Panel rasprava “Pritisak na veterinare – pitanje mentalnog zdravlja” i “Snaga žena u veterinarstvu – rastući broj doktorica veterinarske medicine”