ŠTO JE VAŽNO ZNATI O BOLESTI SLINAVKA I ŠAP?
Hrvatska veterinarska komora objavila je edukativni letak za opću javnost o slinavki i šapu te poziva sve posjednike životinja da se kroz ovaj letak informiraju, a odgovore na sva dodatna pitanja zatraže od svog veterinara.
Mađarska i Slovačka se bore s izbijanjem slinavke i šapa, iznimno zaraznom virusnom bolesti koje prijeti stočarskom sektoru (posebice govedarstvu). Zbog blizine granice Austrija i Češka odmah su zatvorile neke granične prijelaze i uvele dodatne mjere nadzora. Ministarstvo poljoprivrede Republike Hrvatske odgovorilo je uvođenjem hitnih sigurnosnih mjera, zabranom uvoza osjetljivih životinja i njihovih proizvoda te pojačanim nadzorom graničnih prijelaza.
Kao podršku iznimnim naporima veterinarske struke i nadležnih institucija u sprječavanje pojave bolesti i u Hrvatskoj, pripremili smo kratki edukativni letak za opću javnost, a prije svega posjednike životinje s ciljem informiranja i edukacije o bolesti slinavka i šap.
Kod sprječavanja i širenja virusa slinavke i šapa ključna je bliska suradnja i povjerenje posjednika životinja i veterinara.
Hrvatska veterinarska komora poziva sve posjednike životinja da se informiraju kroz ovaj letak, a odgovore na sva dodatna pitanja zatraže od svog veterinara.
BRZA PRIJAVA SIMPTOMA BOLESTI VAŠEM VETERINARU JE OD NAJVEĆEG ZNAČAJA U SUZBIJANJU OVE BOLESTI.
Kakva je to sad bolest?
Koji su simptomi bolesti kod goveda?
Koji su simptomi bolesti kod ovaca i koza?
Koji su simptomi bolesti kod svinja?
Klinički simptomi su slabi i na početku se lako mogu zamijeniti s drugim bolestima, što također daje veći rizik od širenja zaraze.
Zašto su čak i životinje bez simptoma bolesti izuzetno opasne tijekom ove infekcije?
Je li virus opasan za ljude?
Kakvo je iskustvo s pojavom SiŠ ranije u Hrvatskoj?
Odakle je virus dospio u Europu? Ili je bio ovdje i negdje “čekao”?
Kako se infekcija može spriječiti?
Izbjegavanjem kontakta sa drugim farmama i divljim životinjama i zabrana ulaska vozila u krug farme je mjera zaštite farmi od unošenja virusa. Nažalost, nismo u mogućnosti spriječiti prijenos vjetrom, glodavcima ili pticama.
Ukoliko su životinje u izvrsnoj kondiciji i 100% zdrave mogu li oboljeti?
Koje dijagnostičke mogućnosti imamo i tko ih smije provoditi?

Zašto je potrebno eutanizirati životinje na mjestu pojave zaraze?
Je li moguće da država naredi usmrćivanje naizgled zdravih životinja?
Je li moguće zaštititi životinje cjepivom?
BRZA PRIJAVA SIMPTOMA BOLESTI VAŠEM VETERINARU JE OD NAJVEĆEG ZNAČAJA U SUZBIJANJU OVE BOLESTI.