Društva i udrugeHrvatska veterinarska komoraIzdvojenoPovijest

Hrvatska veterinarska komora – organizacija veterinarskog staleža

Aldo Kursar

Prenešeno iz časopisa VETERINARSKA STANICA br. 3, god. XXIII, svibanj-lipanj 1992.
1992.

Zakonom o zdravstvenoj zaštiti životinja i veterinarskoj djelatnosti proglašeno je 3. listopada 1991., a 76. člankom predviđeno osnivanje Hrvatske veterinarske komore kao staleške organizacije. U studenom 1991. izabran je inicijativni odbor za osnutak Hrvatske veterinarske komore i donošenje prijedloga Statuta.

Stručnim radom i htijenjima, Inicijativni odbor – koristeći se iskustvima veterinarskih komora nekih zemalja Zapadne Europe – izradio je prijedlog Statuta Hrvatske veterinarske komore, o kojemu se u siječnju i veljači 1992. raspravljalo gotovo u svim društvima veterinara i veterinarskih tehničara Hrvatske i koji je obogaćen prijedlozima i sugestijama te dovršen pred skupštinom Saveza društava veterinara i veterinarskih tehničara.

Konačno, 28. veljače 1992. održana je u Zagrebu skupština istog Saveza na kojoj je usvojeno preimenovanje Saveza u Hrvatsku veterinarsku komoru i ujedno prihvaćeni Statut Komore i Deklaracija o razvitku veterinarstva u Republici Hrvatskoj.

Slijedom prihvaćenog Statuta izabrala je Skupština Hrvatske veterinarske komore tajnim glasanjem za predsjednika Aldu Kursara (Vet. stanica Prelog) i za podpredsjednika Tihomira Grizelja (Vet. stanica Vrbovec).

Na sastanku svih izabranih članova i predsjednika podružnica, koji je održan 15. travnja 1992., konstituirani su odbori i dogovoreni mjesto i način rada te predložene bitne odrednice rada Komore.

Time je počeo – vjerujem – uspješan rad strukovne organizacije veterinara Hrvatske. Komora je staleška organizacija i kvalitativno je nov pomak u usporedbi s bivšim Savezom, što se vidi i iz velikih zadataka predviđenih Statutom prema kojima Komora:

  • štiti i zastupa interese veterinara, brine se o ugledu i disciplini u veterinarskom staležu,
  • oblikuje Kodeks veterinarske etike kojim se određuju načela i pravila, a kojega se pridržavaju veterinari pri obavljanju svoje djelatnosti,
  • brine se da veterinari obavljaju svoju djelatnost stručno i odgovorno,
  • prati i razmatra problematiku veterinarskog staleža,
  • surađuje s državnim organima, sa Sveučilištem i drugim institucijama kako bi osiguravala djelotvoran rad veterinara u društvu te zastupala i štitila njihove interese,
  • izabire između uglednih stručnjaka nekoliko njih i imenuje ih savjetnicima Komore,
  • vodi registar veterinara,
  • planira i nadzire sustavno i kontinuirano stručno usavršavanje svojih članova,
  • sudjeluje s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, s Ministarstvom za prosvjetu i Veterinarskim fakultetom pri formiranju dodiplomskog studija, kao i kontinuirane edukacije,
  • obavlja poslove povjerene joj od Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, sukladno zakonu,
  • utvrđuje odgovornost veterinara u kršenju Kodeksa veterinarske etike, Statuta Komore i ostalih pravila pri obavljanju veterinarske djelatnosti,
  • brine se o pravnoj zaštiti veterinara,
  • brine se o materijalnom i drugim interesima svojih članova i umirovljenih veterinara,
  • pomaže obiteljima unesrećenih, bolesnih i umrlih članova, a na osnovi posebnog pravilnika,
  • surađuje u programiranju razvitka veterinarstva i unapređivanju jedinstvenog sustava zdravstvene zaštite životinja i veterinarske djelatnosti,
  • vodi politiku cijena i predlaže naknade veterinarskih usluga,
  • prati i unapređuje poslovanje pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju poslove zdravstvene zaštite životinja i veterinarske djelatnosti,
  • izdaje licenciju na pravo obavljanja veterinarske prakse,
  • organizira različite stručne skupove,
  • izdaje časopise, biltene, stručne publikacije i razne obrasce,
  • koordinira rad svojih podružnica,
  • osniva stručne sekcije prema granama veterinarske djelatnosti,
  • obavlja i druge zadaće određene Statutom i općim aktima Komore.

To su vrlo opsežni i ambiciozni zadaci. Prvi kontakti u Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva kao i s vodećim ličnostima Veterinarskog fakulteta te niz kontakata s kolegama kojima je razvoj veterinarstva na srcu ispunjavaju nas uvjerenjem da smo na pravom putu. Podloga tome je činjenica da veterinari znaju raditi, što su uvijek dosad i dokazali. Znaju i zaraditi pa će znati i iskoristiti sve prednosti ovog trenutka kad se radom i znanjem treba dokazati sebi i Europi. Uz to će podići čast i stručnost na razinu koju zaslužuje veterinarska struka a preko Komore to će znati i ugraditi u društvo kakvo se rađa u Republici Hrvatskoj.

Nadamo se dobroj suradnji i razumijevanju naše Uprave za veterinarstvo i očekujemo svesrdnu pomoć Fakulteta i svih umnih i časnih kolega veterinara.
Hrvatska veterinarska komora je organizacija veterinarskog staleža koja će morati obavljati i neke državne poslove čije su naznake dane u 76. članku Zakona o zdravstvenoj zaštiti. Ona će nastojati podignuti profesionalnu razinu struke i pomiriti brojne suprotnosti koje proizlaze iz istovremenosti javnog i privatnoga karaktera djelatnosti.

Osnovni su zaštita staleških profesionalnih interesa, ostvarenje programa razvoja veterinarstva, unapređenje jedinstvenog sistema zdravstvene zaštite životinja i veterinarske djelatnosti, izdavanje licencija na pravo obavljanja ove djelatnosti.

Naravno, to zahtijeva odgovornosti i velik rad na nizu pravilnika i građenju takve organizacije koja će svojom samodiscipliniranošću i ugledom biti sposobna to i provesti. To je organizacija svih veterinara Hrvatske, pa im je želja da se budućnost struke gradi na volji većine. Budući da smo Država sa svim atributima, zadaća nam je da uspostavimo kontakt sa svim susjednima i da dostojno reprezentiramo struku u Europi.

Sada je glavni zadatak pretvorba. Veterinari su oduvijek u Stanicama i svagdje gdje su radili znali steći novac. Nikada nisu ništa dobivali od države koja se ograničavala samo na davanje koncesije na određenom području. Uz to smo djelotvornost proširivali i na proizvodnju. To znači da će velika većina veterinarskih stanica prilikom privatizacije biti sposobna da se otkupi.
Naravno, ništa nije lako, niti je bilo niti će biti.

Budući da su Komora i Statut rađeni prema vanjskim uzorima, sve je potrebno znati prilagoditi, o svemu dobro razmisliti a napraviti najbolje što se može.
Ukratko: treba gledati unaprijed!

Vezani sadržaji

Održana radionica ‘Antimikrobna rezistencija i razborita primjena veterinarskih lijekova’

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres

Urednik

Prof. dr. sc. Petar Džaja dobitnik nagrade za životno djelo “Ždrijebe u propnju” Hrvatske veterinarske komore

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres – program

Urednik

Jesenski Višegrad Vet Plus sastanak

Urednik

Pregled brahicefalne opstruktivne bolesti dišnih putova: patofiziologija, dijagnoza, liječenje i perspektive

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više