Divlje životinje i divljačDobrobit, zaštita i zbrinjavanje

Hrvatski stručnjaci o žilet-žici

Hrvatski stručnjaci o žilet-žici u renomiranim časopisima

life-dinalp-bearNovi europski ekološki i humanistički problem žilet-žice koju je slovenska vlada postavila duž 140 kilometara državnih granica ujedinio je europske stručnjake koji apeliraju na njeno uklanjanje i katastrofalne posljedice koje će uslijediti ako se to ne učini.


Hrvatski i drugi europski stručnjaci svjedoče o ekocidu koji se događa, a o problemu koji još uvijek nije riješen pišu za renomirani časopis Nature.

Ograde za izbjeglice fragmentiraju divlje životinje


infoPodizanje ograda od bodljikave i žilet-žice na granicama Hrvatske, Slovenije i Mađarske odgovor je mađarske i slovenske politike na veliki priljev izbjeglica, a koji bi mogao naštetiti divljim životinjama. Ograde ubijaju divlje životinje koje se u njih upliću, a ugrozit će i teško postignute međusobne veze populacija životinja“, istaknuo je Đuro Huber, jedan od stručnjaka koji sudjeluju u projektu LIFE DinAlp Bear, za ugledni časopis Nature.

Ljudske žrtve izbjegličke krize svakako zaslužuju najvišu političku pažnju, no treba upozoriti da podizanje ograda istovremeno krši brojne međunarodne konvencije i zakone o zaštiti okoliša, kao što je Direktiva o staništima koju je donijela Europska komisija. S otvaranjem granica koje se dogodilo u dvadesetom stoljeću, europska populacija velikih zvijeri oporavila se i porasla. Rezultat je ovo prekograničnih projekata zaštite i gospodarenja koje podupiru povezane zakonske legislative i učinkovito upravljanje populacijama divljih životinja. Unatoč tome, ograde se danas podižu duž granica Slovenije, Hrvatske i Mađarske, a isto je u planu i za pogranična područja Latvije i Estonije s Rusijom.
Ove će ograde nepovoljno utjecati na populaciju smeđeg medvjeda, vuka, euroazijskog risa i jelena stoga bi nove mjere posredovanja i ublažavanja utjecaja čovjeka na divlje životinje trebale uključivati modificiranje nacionalnih planova gospodarenja populacijama životinja kako bi se osiguralo preživljavanje populacija koje su trenutno izolirane u dijelovima staništa; osmišljavanje strukture i lokacija ograda kako bi se njihov utjecaj na divlje životinje sveo na minimum te nastojanja da se ograda ukloni što je prije moguće.

Smatramo da je eksponiranje ove teme u javnosti i medijima od izuzetne važnosti za rješavanje problema žičanih ograda koje, iako namijenjene ljudima, nanose veliku i nepovratnu štetu i divljim životinjama!
Ukoliko vas zanimaju dodatne informacije o ovoj akciji i samom projektu, molimo Vas kontaktirajte: Slaven Reljić
(+385 91 584 6114, slaven.reljic@gmail.com) ili Đuro Huber (+385 98 256 506, huber@vef.hr)
Naziv projekta: Upravljanje i zaštita smeđeg medvjeda u sjevernim Dinaridima i Alpama na razini populacije – LIFE DINALP BEAR.
Trajanje projekta: 1.7.2014-30.6.2019.
Koordinator projekta: Zavod za gozdove Slovenije.
Partneri u projektu: Univerza v Ljubljani i ERICo Velenje d.o.o. (Slovenija); Autocesta Rijeka-Zagreb d.d. i Veterinarski fakultet, Sveučilište u Zagrebu (Hrvatska); Provincia Autonoma di Trento – Servizio Foreste e Fauna, Progetto Lince Italia in Regione del Veneto – Unità di Progetto Caccia e Pesca (Italija) te Research Institute of Wildlife Ecology, University of Veterinary Medicine, Beč (Austrija).

Vezani sadržaji

Međunarodni promet kućnih ljubimaca (psi, mačke i pitome vretice)

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres

Urednik

Potpisan Memorandum of Understanding između veterinarskih fakulteta u Zagrebu i Kafkasu

Urednik

Potpisan sporazum o suradnji između Hrvatskog veterinarskog instituta i Sveučilišta u Mostaru

Urednik

Dok udruge ratuju, životinje i veterinari stradavaju

Urednik

Konferencija Višegrad 4 vet plus

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više