U posljednje vrijeme svjedoci smo izbijanja većega broja opasnih zaraznih bolesti koje ugrožavaju zdravlje ljudi i životinja. U sprječavanju izbijanja i širenja bolesti veoma je važna uloga veterinara koji štiteći zdravlje životinja ujedno štite i zdravlje ljudi. Stoga je na svjetskoj razini pokrenuta kampanja “Jedan svijet – jedna medicina – jedno zdravlje”, što obuhvaća interdisciplinarnu suradnju i komunikaciju u svim dijelovima zdravstvene brige za ljude, životinje i okoliš. Kako bismo se lakše i učinkovitije borili protiv opasnosti koje prijete, osmišljena je i ova nova veterinarska tehnološka platforma koja bi trebala povećati transparentnost u sustavu praćenja zdravlja životinja i ispravnosti proizvoda životinjskoga podrijetla u cijelom lancu prehrane, a ujedno povećati konkurentnost veterinarskoga sektora u Hrvatskoj i regiji.
Na projektu pod nazivom Nova veterinarska platforma za veću transparentnost i konkurentnost, vrijednom više od pola milijuna eura, surađuju znanstvenici Veterinarskoga fakulteta u Zagrebu i Hrvatskoga veterinaskog instituta uz potporu Hrvatske veterinarske komore, Ministarstva poljoprivrede – Uprave za veterinarstvo i Hrvatske poljoprivredne agencije te Međunarodnoga udruženja za praćenje proizvodnje životinja (ICAR – International Committee for Animal Recording). Njihov je cilj razviti novu informacijsku veterinarsku platformu uz primjenu najnovijih tehnologija kako bi se povećala efikasnost cijeloga sustava nadzora životinja i hrane za ljude.
Osim nabave potrebne opreme, spomenutim će se novcem financirati i nužna edukacija znanstvenika te istraživanje i razvoj vlastitih prototipa uređaja i programa nužnih za obavljanje veterinarske djelatnosti, čime će se olakšati prikupljanje potrebnih podataka o zdravlju životinja i rad veterinara. Time bi hrvatski znanstvenici i veterinari prešli na višu razinu i zauzeli vodeću poziciju u Europi i postali međunarodno prepoznatljivi.
Uz uvođenje potpuno nove tehnologije projekt predviđa i uspostavljanje sustava za prijenos znanja i novih tehnologija sa znanstvenih institucija u praksu. Budući da je cilj projekta uspostaviti učinkovitiji sustav otkrivanja i praćenja bolesti životinja, stvarnu korist od projekta imat će potrošači, proizvođači i prerađivači hrane, znanstvenici, odnosno svi sudionici u lancu prehrane.