izv. prof. dr. sc. Boris Habrun
ravnatelj Hrvatskog veterinarskog instituta
Počevši od 2007. godine u središnjici Hrvatskog veterinarskog instituta u potpunosti su uređeni i opremljeni svi laboratoriji i administrativni prostor.
Sveukupno je potpuno uređeno više od 2500 m2 radnog prostora. U razdoblju od 2007. do 2011. godine Hrvatski veterinarski institut Zagreb u potpunosti je rekonstruiran, reorganiziran, informatiziran i opremljen najsuvremenijom opremom.
Godine 2010. započele su, a 2012. uglavnom su završene, velike investicije u rekonstruciji Veterinarskog zavoda u Vinkovcima te zatim dogradnja Veterinarskog zavoda u Rijeci, velika rekonstrukcija u Veterinarskom zavodu u Splitu, a nabavljena je i najsuvremenija laboratorijska oprema za podružnice i središnjicu. Cijeli projekt rekonstrukcije svih podružnica završio je tijekom 2012. i početkom 2013. godine. Jedino je Veterinarski zavod u Križevcima bio djelomično obnovljen. Rekonstrukcija Zavoda uz nabavu opreme većinom je financirana projektom Svjetske banke, a jednim dijelom i vlastitim sredstvima. U drugoj polovici 2014. godine započela je i u veljači 2015. godine završena je potpuna rekonstrukcija Veterinarskog zavoda u Križevcima (oko 1500 m2).
U radu Hrvatskog veterinarskog instituta ostao je neriješen problem dostave i sekcija uginulih životinja, poglavito velikih životinja. U tu svrhu ranije je na temelju Ugovora o znanstvenoj, stručnoj i poslovnoj suradnji bila uređena sekcijska dvorana u prostorima Agroproteinke u Sesvetskom Kraljevcu. Tijekom 2015. i 2016. godine novouređene su sekcijske dvorane u sakupljalištima Agroproteinke u Garčinu, Grubišnom polju i Pazinu. Time su razudbe premještene iz prostorija Instituta.
Uz rekonstrukciju, već ranije započete aktivnosti na uvođenju sustava upravljanja rezultirale su prvom akreditacijom Hrvatskoga veterinarskog instituta 15. svibnja 2008. godine. Danas Hrvatski veterinarski institut ima 201 akreditiranu metodu u 29 laboratorija. Za nekoliko mjeseci Institut će imati akreditiranu 231 metodu. Zaposlenici su prošli više od 150 treninga u različitim europskim državama.
Danas u Hrvatskom veterinarskom institutu radi 59 doktora znanosti. Više od 40 doktora znanosti ima znanstvena zvanja. Proteklih su godina djelatnici Hrvatskoga veterinarskog instituta objavili i nekoliko važnih knjiga, a i dalje smo izdavači časopisa „Veterinarska stanica“ koji besplatno dobiva velik broj veterinara.
Hrvatski veterinarski institut ima 17 nacionalnih referentnih laboratorija iz područja zdravstvene zaštite životinja i veterinarskoga javnog zdravstva. Svi nacionalni referentni laboratoriji uključeni su u aktivnosti europskih referentnih laboratorija još prije ulaska RH u EU. Sudjelujemo na njihovim radionicama i treninzima, uspješno provodimo međulaboratorijske usporedbe i uspješno su prošli svi auditi iz EU referentnih laboratorija.
U povijesti Hrvatskog veterinarskog instituta datum 12. svibnja 2016. godine bit će od posebnog značaja. Tog je dana zaposlenik Hrvatskoga veterinarskog instituta prof. dr. sc. Željko Cvetnić, dosadašnji član suradnik, izabran za redovitog člana HAZU-a u Razredu za medicinske znanosti. Ovo je proglašenje i od posebnog značaja za Hrvatski veterinarski institut budući da je prof. dr. sc. Željko Cvetnić prvi akademik iz redova znanstvenika Hrvatskog veterinarskog instituta.
Iako su objekti središnjice Hrvatskog veterinarskog instituta u potpunosti obnovljeni u razdoblju od 2007. do 2010. godine, razvoj novih metoda i potreba za proširenjem pojedinih laboratorijskih djelatnosti dovela je do toga da se mora razmišljati o proširenju prostora Hrvatskoga veterinarskog instituta u budućnosti. Kao srednjoročni plan razvoja Hrvatskoga veterinarskog instituta pokrenuta je inicijativa za dobivanje građevinskog zemljišta u Velikoj Gorici.
Riječ je o zemljištu u državnom vlasništvu, pa je pismo namjere upućeno u Državni ured za upravljanje državnom imovinom. Tijekom 2015. godine ishođena je lokacijska dozvola za građenje građevine gospodarske namjene, poslovne djelatnosti – Hrvatski veterinarski institut, kao i idejni i geodetski projekt buduće zgrade. Čeka se odluka Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom o dodjeli zemljišta.
Navedenim je aktivnostima Hrvatski veterinarski institut postao vodeća dijagnostičko-analitička institucija u regiji te je svojom opremljenošću, akreditacijom, znanjem i vještinama svojih djelatnika ravnopravan sa svim važnijim istovrsnim institutima u Europskoj uniji.