Sve bitno moralo se učiniti prije ulaska Hrvatske u Europsku uniju jer EU ima za svako pojedino područje EU referentni laboratorij, a svaka država članica mora imati nacionalni referentni laboratorij. Za ovakvu se situaciju Institut praktički pripremao nekoliko godina prije ulaska Hrvatske u EU. O trošku Instituta, zaposlenici su upućivani na radionice europskih referentnih laboratorija, Institut je ulazio u međulaboratorijske usporedbe pa je 2013. godinu i ulazak Hrvatske u EU dočekao potpuno spreman.
„Povjerenstvo je ugodno iznenađeno organizacijom Hrvatskog veterinarskog instituta, njegovim prostorijama, laboratorijima, postignutim vještinama i akreditacijama. Znanstvenici su vrlo motivirani, inteligentni i entuzijastični. Institut ima jedinstvenu kritičnu masu znanja i opreme što bi moglo proizvesti vrhunsko međunarodno istraživanje, pod uvjetom da se fokusira na jasnu dugoročnu strategiju.“
Međutim, ova ocjena povjerenstva koje je provelo evaluaciju hrvatskih instituta nije prenešena u javnost jer su pojedini instituti tijekom navedenih vrednovanja dobili relativno loše ocjene, pa je kroz javno dostupne izvore sve ‘završilo’ u prosječnosti.
Godinu 2018. Hrvatski veterinarski institut dočekao je sa ukupno 18 nacionalnih referentnih laboratorija za područje zaštite zdravlja životinja odnosno dijagnostike nekih naročito opasnih zaraznih bolesti te za područje hrane životinjskog podrijetla. Službenih laboratorija ima puno više.
Važno je napomenuti da iza svake akreditirane metode stoji najmanje jedan proficiency test sa EU referentnim laboratorijem. Rezultati proficiency testa dostavljaju se izravno u Europsku komisiju koja – u slučaju neprolaska laboratorija na testu – briše dotični laboratorij sa liste referentnih laboratorija te o istome izvještava nadležno tijelo države koje je zaduženo za imenovanje nacionalnih referentnih laboratorija.
- ispitivanje hrane, hrane za životinje, biološkog materijala, voda, veterinarsko-medicinskih pripravaka i mikrobiološke čistoće objekata,
- dijagnostika bolesti životinja
- senzorsko ocjenjivanje proizvoda od mesa i
- uzorkovanje voda.
Temeljem utvrđenih rezultata provedenog postupka, Hrvatska akreditacijska agencija je Hrvatskom veterinarskom institutu dodijelila novu potvrdu o akreditaciji koja istječe 13.05.2023. godine.
Prvu akreditaciju Hrvatskom veterinarskom institutu, HAA je dodijelila 15.05.2008. godine.
Za sve aktivnosti vezane uz sustav upravljanja (kvalitete) odgovorni su voditelji kvalitete u Hrvatskom veterinarskom institutu.
- Voditelj kvalitete Hrvatskog veterinarskog instituta: doc. dr. sc. Miroslav Benić
- Voditeljica kvalitete podružnice Centar za peradarstvo: dr. sc. Tajana Amšel Zelenika
- Voditeljica kvalitete podružnice Veterinarski zavod Križevci: dr.sc. Ana Končurat
- Voditeljica kvalitete podružnice Veterinarski zavod Rijeka: Dijana Mišetić, prof.
- Voditelj kvalitete podružnice Veterinarski zavod Split: Tomislav Dujić, dr. vet. med.
- Voditelj kvalitete podružnice Veterinarski zavod Vinkovci: dr. sc. Davor Balić
Vezano:
- Veterinarskom fakultetu dodijeljen status “Akeditiran” i svečano uručen EAEVE certifikat o akreditaciji
- VETERINARSKI DANI 2022. :: Uvodna riječ :: izv. prof. dr. sc. Boris Habrun, ravnatelj Hrvatskog veterinarskog instituta
- VetCEE akreditacija poslijediplomskog specijalističkog studija Pig Production and Health Management
- Centar za peradarstvo HVI – okosnica dijagnostike bolesti peradi u Republici Hrvatskoj
- Uspješna druga razina EAEVE vizitacije Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu