Dobrobit, zaštita i zbrinjavanjeIzdvojenoKućni ljubimci

Ilegalna trgovina kućnim ljubimcima – online radionica

Tatjana Zajec, dr.med.vet.
Voditeljica Skloništa za nezbrinute životinje Grada Zagrebadumovec-skloniste-za-nezbrinute-zivotinje-grada-zagreba

Illegal Pet Trade – online workshop, Eurogroup for Animals
Brisel, 21. travnja 2020. godine

Tatjana ZajecNa radionici je sudjelovalo 85 ljudi iz cijele EU, a prisutne nisu bile samo Italija, Bugarska i Rumunjska. Uz EU sudjelovale su i Sjedinjene Američke Države sa svojim predstavnicima.
Velika većina kućnih ljubimaca iz ilegalnih izvora prodaje se preko online platformi, a vrlo unosna trgovina maskira se pod krinkom nekomercijalnog kretanja kućnih ljubimaca. Te životinje najčešće ne zadovoljavaju zdravstvene norme regulirane u EU (No 576/2013), često putuju premlade i s falsificiranim putovnicama s lažnim podacima o porijeklu životinja. Takva trgovina je prijetnja ne samo dobrobiti već i samom zdravlju životinja kao i javnom zdravlju građana.
Internet predstavlja prigodan i lako dostupan alat za prodaju kućnih ljubimaca, posebno zbog vrlo ograničenih kontrolnih mehanizama. Trgovci se ne moraju niti identificirati tj. postaviti detalje svojih licenci za uzgoj i vrlo ih je teško razlikovati i od onih koji licence niti nemaju.
EU komisija je prepoznala problem pa EU koordinirani plan za online prodaju kućnih ljubimaca govori o sljedećim područjima koja i dalje zabrinjavaju:

  • nedostatak identifikacije životinja i trgovaca (uzgajivača)
  • tehničke poteškoće kontrole online tržišta

IllegalPetTrade_V7
U kontekstu trgovine, vrlo su zabrinjavajući podaci izneseni na radionici. Trgovina iznosi 1,3 milijarde eura (CAROcat2015); 8 milijuna štenaca traži se godišnje u EU, a u vrijednosti 1 milijarde eura (Diamantopoulou 2019); s 46,000 pasa trguje se mjesečno kroz EU dok ih je 20,799 imalo TRACES (IBF International Consulting et al.2015); godišnja vrijednost online oglašavanja samo u Škotskoj iznosila je 13 milijuna funti (procjena je oko 130 milijuna funti kroz UK; Wyatt et al.2017).
Posljedice takve trgovine su višestruke, a utjecaj direktan ili indirektan na:dumovec-sape

  • dobrobit životinja
  • organizirani kriminal i izbjegavanje poreza
  • destabilizaciju tržišta (nelojalna konkurencija)
  • javno zdravlje
  • prava potrošača
  • društvene troškove

Tijekom radionice organizirane su četiri grupe i sudionici podijeljeni u te četiri grupe, a prema referencama i zahtjevima samih sudionika.

GRUPA 1 – Identifikacija i registracija kućnih ljubimaca

  • Grupa se bavila pitanjima potrebe za označavanjem mikročipom svih pasa i mačaka; trebaju li svi podaci o životinji i vlasniku biti registrirani u bazi podataka i podložni pretraživanju u slučajevima potrebe (izgubljen, ukraden, napušten, nestao kućni ljubimac)
GRUPA 2 – Kućni ljubimci i kupci

  • Bavila se pitanjima potrebe za označavanjem svih uzgajivača i trgovaca kućnim ljubimcima te potrebom za pretraživanjem svih njih i mogućnostima kontrole (npr. da svaki uzgajivač ima obvezu staviti broj licence na vidljivo mjesto da ga kupac može provjeriti)
GRUPA 3 – Kućni ljubimci i online platforme

  • Jesu li online platforme odgovorne za valjanost podataka postavljenih na njihove platforme (npr. verifikacija informacija o prodavaču i sl.); treba li postati obveza da se samo mikročipom označeni ljubimci smiju oglašavati na platformama?
GRUPA 4 – Organizirani kriminal i izbjegavanje poreza

  • Treba li osnovati EU radnu grupu koja će se baviti pitanjima prekograničnog šverca kućnih ljubimaca (proširenje BIOCRIME projekta na razinu EU) te treba li svaka zemlja razviti sustav upozorenja na slučajeve šverca pasa i izbjegavanja poreza od ilegalnih uzgajivača?
Veterinari, udruge za zaštitu životinja, državne službe i kontrolna tijela svjedoče zloupotrebi EU legislative pa tako postoje određene razine identifikacije, ali tijela odgovorna za valjanost podataka se razlikuju i tržišta čitača su neregulirana. Zbog nedostatka registracije jednake za sve zemlje EU kao i nepostojanja jedinstvene baze podataka, sama identifikacija ne omogućuje sljedivost. Isto tako Putovnica za kućnog ljubimca nije garancija zdravlja i porijekla, jer se vrlo lako krivotvori ili zamijeni te se neoznačenim kućnim ljubimcima nepoznatog porijekla i zdravstvenog statusa trguje i oni putuju kroz cijelu EU. Zbog toga su ugroženi sigurnost i prava kupaca te je onemogućeno otkrivanje izvora bolesti.
Sljedivost jedne jedinke koz pohranu podataka kroz broj mikročipa te broj putovnice zajedno s podacima o uzgajivaču, prijevozniku te svim vlasnicima tijekom života jedinke, dovele bi do značajnih koristi za javno zdravlje, dobrobit i zdravlje životinja, zaštitu kupaca te samo tržište.

Iz američke studije https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6162534/ vidljivo je da građani najviše udomljavaju životinje te smatraju da najviše standarde za udomljavanjem imaju skloništa za životinje pa je na radionici i rečeno da bi skloništa trebala snižavati standarde za udomljavanjem i olakšati samo udomljavanje, jer bi se trebala otežati kupovina pasa i mačaka dok je sad ona jednostavnija preko online platformi nego udomljavanje.

Zagreb, 23. travnja 2020. godine

Vezani sadržaji

7. Hrvatski veterinarski kongres

Urednik

Epilepsija u praksi – što sve možemo bez napredne dijagnostike?

Urednik

Agroproteinka domaćin terenske nastave studenata Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Urednik

Gljivične bolesti u veterinarskoj kliničkoj praksi – izazovi dijagnostike i liječenja

Urednik

Pregled brahicefalne opstruktivne bolesti dišnih putova: patofiziologija, dijagnoza, liječenje i perspektive

Urednik

Službeni/ovlašteni veterinari – demografska slika u RH i usporedba sa situacijom u EU

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više