U ORGANIZACIJI HRVATSKOG VETERINARSKOG DRUŠTVA I HRVATSKE VETERINARSKE KOMORE
STRUČNA KONFERENCIJA ZA VETERINARE
„IN MEDIAS RES“ – MALA PRAKSAodržana je 30. lipnja 2012. od 13 do 20 sati u predavaonici Zavoda za fiziku Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
. . .
Sedam renomiranih predavača održali su predavanja namijenjena isključivo praksi. Uvodnu riječ i pozdravni govor održao je prof. dr. sc. Albert Marinculić, nakon čega je najavio i pozdravio i dekana Fakulteta,
prof. dr. sc. Tomislava Dobranića, koji je došao pozdraviti sudionike konferencije i zaželjeti im njezino uspješno održavanje.
Konferenciju je vrlo detaljnim izlaganjem sa puno praktičnih savjeta iz bogatog vlastitog kliničkog iskustva na temu “Indukcija estrusa u kuja” otvorio prof. dr. sc. Darko Gereš.Na ovo izlaganje nakon nekoliko postavljenih pitanja ‘iz prakse’ nastavio je sa drugim izlaganjem na temu “Ispravke pogrešnih navoda o reprodukciji pasa i mačaka” tijekom kojega je uz kvalitetne stručne argumente skrenuo pozornost na nekoliko stručnih nelogičnosti i neopravdanih stavova navedenih čak i u aktualnoj stručnoj literaturi svjetski priznatih autora.
Doc. dr. sc. Renata Rafaj Barić je u svom izlaganju “Laboratorijska dijagnostika bolesti štitnjače u pasa: Kako interpretirati rezultate?” podsjetila na brojne bazične informacije kako bi sudionicima olakšala razumijevanje danih uputa za što kvalitetniju interpretaciju rezultata tijekom laboratorijske dijagnostike bolesti štitnjače u pasa. Naglasila je, također, i u ovom slučaju neophodan kvalitetan klinički pregled kao osnovni preduvjet dobre interpretacije rezultata odnosno procjene za postavljanje ispravne dijagnoze i u ovakvim slučajevima.
Nakon kraće pauze, Martina Crnogaj, dr.med.vet., razložila je i prikazala sudionicima konferencije nekoliko slučajeva toplinskog udara u pasa s različitim stupnjevima, različitim tretmanima i terapijama, a posljedično tome i različitim završecima ovog vrlo opasnog stanja.U svom izlaganju na temu “Toplinski udar u pasa: pristup pacijentu” uputila je sudionike u vrlo razumljive i ispravne praktične načine pristupa slučajevima toplinskih udara u pasa i dala vrijedne praktične savjete za ovu trenutno vrlo aktualnu problematiku.
Nakon ovog izlaganja, dr. sc. Danko Hajsig predstavio je sudionicima knjigu “VETERINARSKA KLINIČKA IMUNOLOGIJA“, a nakon čega je Iva Šmit, dr.med.vet., održala predavanje na temu “Pristup pacijentu s akutnim povraćanjem i proljevom“. Iz svog bogatog iskustva odabrala je tri klinička slučaja u kojima je prikazala detaljan algoritam kojeg preporuča pri rješavanju problema. Poseban naglasak dala je pravilnom izboru terapije koja uključuje lijekove dostupne na tržištu.
Prof. dr. sc. Damir Žubčić održao je predavanje na temu “Tradicionalna medicina: mogućnosti u maloj praksi” i time otvorio vrata ovoj vrlo propulzivnoj i aktualnoj veterinarskoj temi. Kako su osobito u ovom stoljeću uočeni nedostatci dostupnih lijekova i česte nuspojave, povratak tradiciji liječenja staroj i više od 2000 godina pravo je osvježenje na skupu.
Uz veliko zanimanje sudionika, prof. dr. sc. Mario Kreszinger
na svoj slikovit način približio je praktičarima “Nove spoznaje o displaziji kukova u pasa“, odnosno o procjeni bolesti te o mogućnostima suvremenog liječenja.
Prof. dr. sc. Albert Marinculić – koji je bio i moderator ove konferencije – održao je njezino završno predavanje na temu “Zoonoze kao profesionalne bolesti veterinara” zadržavši se pritom na pojedinim praktičnim situacijama u kojima su veterinari, slijedom svojih aktivnosti tijekom obavljanja veterinarske djelatnosti, izloženi pojedinim često vrlo opasnim zdravstvenim rizicima.
Ovim predavanjem završila je konferencija kojoj je prisustvovalo pedesetak doktora veterinarske medicine, uglavnom specijalista iz ‘male prakse’.Nadamo se i vjerujemo skorom održavanju sličnih konferencija čija brojnost pokazuje interes strukovnih djelatnika za stalnim podizanjem razine stručnosti kroz trajnu edukaciju i stručno usavršavanje.