Pozivaju se posjednici peradi na odgovorno ponašanje i pridržavanje biosigurnosnih mjera u cilju sprječavanja unosa uzročnika infekcije u domaće peradi.
Sva najavljena natjecanja, izložbe, sajmovi koji su najavljeni u slijedećem razdoblju i na kojima sudjeluju perad i druge ptice se otkazuju.
U slučaju primjećivanja uginuća većeg broja divljih ptica molimo da kontaktirate najbližeg veterinara ili Upravu za veterinarstvo i sigurnost hrane na e-mail: veterinarstvo@mps.hr. Pozivaju se posjednici peradi na odgovorno ponašanje i pridržavanje biosigurnosnih mjera u cilju sprječavanja unosa uzročnika infekcije u domaće peradi.
(http://www.veterinarstvo.hr/default.aspx?id=2471)
Izvor: Ministarstvo poljoprivrede RH (008-02/16-01/11-27, 17. studenoga 2016. godine)
Influenca ptica – novosti
Radi sprečavanja pojave i širenja influence ptica u domaće peradi Ministarstvo poljoprivrede donijelo je Odluku o određivanju načina držanja peradi na gospodarstvima za naselja Aljmaš, Bijelo Brdo i Dalj u Općini Erdut, te naselje Kopačevo u Općini Bilje kojom se zabranjuje držanje peradi na otvorenom. Mjera se odnosi na svu perad: kokoši, pure, guske, patke i druge ptice koje se uzgajaju ili drže radi proizvodnje mesa, rasplodnih ili konzumnih jaja i drugih proizvoda, te divlje ptice za uzgoj i rasplod.
Naime, veterinarska inspekcija našla je nekoliko uginulih labudova na rukavcu rijeke Drave kod Bijelog Brda, a uzorci su dostavljeni Veterinarskom zavodu u Vinkovcima. Obzirom na opravdanu sumnju da se radi o visokopatogenoj influenci ptica Ministarstvo poljoprivrede radi mjera predostrožnosti zabranilo je držanje peradi na otvorenom i za gore navedena naselja.
Podsjetimo, početkom tjedna Ministarstvo je donijelo odluku kojom se zabranjuje držanje peradi na otvorenom na području naselja Cerna i Šiškovci u Općini Cerna i naselju Retkovci u Općini Ivankovo. Na ostalim područjima preporuča se zatvaranje sve peradi u nastambe gdje god je to moguće.
Influenca ptica je vrlo zarazna virusna bolest peradi i drugih ptica, a infekcija se širi preko iscjetka dišnog trakta, izmetom ili lešinama uginulih ptica. Izmet oboljele ptice sadrži visoku koncentraciju virusa, pa se njime može kontaminirati voda, oprema, krma, stelja, prijevozna sredstva, sve što dođe u kontakt s takvim izmetom, tako da je mogućnost horizontalnog prijenosa velika.
Ministarstvo poljoprivrede poziva sve vlasnike peradi da se drže ovih odluka kako bi spriječili moguće daljnje širenja infekcije. Napominjemo da se radi soju virusa koji NIKADA NIJE uzrokovao bolest kod ljudi, stoga zdravlje ljudi nije ugroženo.
Vezani naslovi:
- Influenca ptica potvrđena u tovnih purana
- Novi slučaj visokopatogene influence u labuda na području Šibensko-kninske županije
- Ptičja influenca u divljih kanida – prijetnja javnom zdravlju i zdravlju životinja
- Makrorabdioza ptica – dobro poznata bolest novog naziva
- PANEL: Cijepljenje protiv influence ptica (ptičje gripe): mogućnosti i ograničenja
- Novi slučajevi influence ptica u labudova
- Seroprevalencija virusa Zapadnog Nila u ptica u europskim državama: sistematski pregled
- Novi slučaj visokopatogene influence ptica u divljih ptica
- Cijepljenje peradi protiv influence ptica – trenutne smjernice i buduće strategije
- Influenca ptica na farmi purana