Bojan Smrkulj
Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane, Planinska 2a, 10000 Zagreb, Hrvatska
VETERINARSKI DANI 2015
UvodVETI – aplikacija za subjekte u poslovanju s hranom i subjekte u poslovanju s hranom za životinjeKOLK-VETI – aplikacija za klaoničareNUSPROIZVODI – aplikacija za registrirane prijevoznike NŽP-aJRDŽ – VETI, VETI2, NUSPROIZVODI – aplikacija za veterinareZaključak
Izvor: Zbornik radova VETERINARSKI DANI 2015
Uvod
2009. godine uveden je sustav za automatizaciju kontrole unosa i obrade podataka o obavljenim pregledima životinja i evidentiranja količina ulazne sirovine/hrane životinjskog podrijetla u objektima koji posluju sa hranom životinjskog podrijetla (VETI). Puštanjem u produkciju aplikacije VETI, početkom kolovoza 2009. godine, stvorena je prva informatizirana baza podataka potrebna za rad veterinarske inspekcije.
U cilju poboljšanja svojih internih poslovnih procesa rada i kolanja dokumenata putem uspostave sustava Elektroničkog upravljanja dokumentima (EUD) i izgradnje baze znanja te korištenjem kontrolnih listi koji su se temeljile na tada važećim propisima u područjima sigurnosti hrane, veterinarstva i zaštite zdravlja životinja, početkom svibnja 2010 godine UViSH uključuje se u projekt informatizacije inspekcijskih službi Ministarstva poljoprivrede, korištenjem ekspertnog informacijskog sustava za upravljanje inspekcijskih poslova “e-Inspektor“.
Kako se učestalost inspekcijskih nadzora i službenih kontrola u objektima, temelji na procjeni rizika objekta, radi određivanja odgovarajuće učestalosti inspekcijskih nadzora u istima, u svrhu automatizacije izračuna rizika i nepristranosti ocjene objekta, početkom prosinca 2012. godine pušten je u produkciju modul za procjenu rizika objekta. Predmetna procjena rizika provodi se primjenom razvijenog analitičkog modula u aplikaciji e-Inspektor na središnjoj razini, gdje se i pohranjuju podaci o provedenim procjenama, koji se temelje na podacima prikupljenim prilikom svakog (planiranog ili neplaniranog) inspekcijskog nadzora u pojedinačnom objektu.
OPIS
U okviru informatizacije UViSH izgrađeni su sljedeći informacijski sustavi:
VETI – aplikacija za subjekte u poslovanju s hranom i subjekte u poslovanju s hranom za životinje
Aplikacija VETI evidentira podatke o obavljenim službenim kontrolama u objektima koji posluju s hranom životinjskog podrijetla na način da je automatiziran izračun mjesečnih iznosa naknada za izvršene službene kontrole od strane ovlaštenih veterinara Kontrolnih tijela, a za koje se nakon odobravanja od strane veterinarskih inspektora generira specifikacija troškova.
Način obračuna te visina pristojbi i naknada za financiranje troškova službenih kontrola propisane su odredbama Uredbe (EZ) br. 882/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. o službenim kontrolama koje se provode radi verifikacije postupanja u skladu s odredbama propisa o hrani i hrani za životinje te propisa o zdravlju i dobrobiti životinja (SL L 165, 30. 4. 2004.) (Uredba (EZ) br. 882/2004) i Pravilnikom o visini pristojbi i naknada za službene kontrole (»Narodne novine«, broj 84/15).
KOLK-VETI – aplikacija za klaoničare
Kao glavni izvor podataka za aplikaciju KOLK-VETI korišteni su registri i informacijski sustavi razvijeni unutar HPA:
- Jedinstveni registar domaćih životinja (JRDŽ) – temeljna baza podataka o domaćim životinjama (goveda, svinje, ovce i koze), gospodarstvima i posjednicima životinja u Republici Hrvatskoj.
- Registar farmi (RF) – temeljna baza podataka o svim gospodarstvima na kojima se drže domaće životinje u Republici Hrvatskoj i sastavni je dio JRDŽ Registar objekata za nusproizvode životinjskog podrijetla – temeljna baza podataka o vozilima koja prevoze nusproizvode životinjskog podrijetla (NŽP) i objektima koji privremeno skladište ili prerađuju NŽP, te subjektima koji posluju s NŽP-om.
Koristeći podatke iz već razvijenih postojećih informacijskih sustava (registar farmi, registar označenih životinja) aplikacija KOLK-VETI omogućuje točnu sljedivost podataka o gospodarstvu podrijetla životinje i podataka o posjedniku životinja, te je u potpunosti integrirana na aplikaciju kojom se prati migracija životinja.
U drugom dijelu svoje funkcionalnosti aplikacija KOLK-VETI osigurava praćenje sljedivosti NŽP-a koji nastaju u objektima za klanje i obradu trupova odstrijeljene divljači, na način da se evidentira količina otpremljenih NŽP-a te je tako osiguran izvor podataka za kvalitativna i kvantitativna analitička izvješća o proizvedenim i otpremljenim količinama NŽP-a.
NUSPROIZVODI – aplikacija za registrirane prijevoznike NŽP-a
Aplikacija NUSPROIZVODI također koristi podatke iz već razvijenih postojećih informacijskih sustava (registar farmi, registar označenih životinja) te omogućuje točnu sljedivost podataka o gospodarstvu podrijetla lešine uginule životinje i podataka o posjedniku životinja, te je u potpunosti integrirana na aplikaciju kojom se prati migracija životinja.
Od svibnja 2015, godine proširenjem funkcionalnosti aplikacija NUSPROIZVODI osigurava praćenje sljedivosti NŽP-a svih kategorija koji se dopremaju iz svih objekata u kojima nastaje NŽP, te evidentiranje dopremljenih (prevezenih) količina NŽP-a na načina da objekt za privremeno skladištenje NŽP-a, odnosno objekt za preradu NŽP-a evidentira prihvaćanje dopremljenih količina.
Takav način evidentiranja osigurava točne podatke za kvalitativna i kvantitativna analitička izvješća o količinama proizvedenih, otpremljenih i prerađenih NŽP-a.
JRDŽ – VETI, VETI2, NUSPROIZVODI – aplikacija za veterinare
Korištenjem funkcionalno prilagođenih formi koje prikazuju već upisane podatke omogućen je unos podataka kojim se potvrđuje nalaz ante mortem i post mortem pregleda životinja za klanje, te se evidentiraju podaci o izvršenim uzorkovanjima u svrhu donošenja ocjene zdravstvene ispravnosti hrane životinjskog podrijetla.
Aplikacija obrađuje unesene podatke na takav način da maksimalno automatizira mjesečno izdavanje računa objektima za obavljene veterinarske preglede životinja za klanje, a istovremeno, na temelju upisanog i odobrenog, izračunava iznos naknada prema pojedinoj veterinarskoj organizaciji temeljem obavljenih veterinarskih pregleda životinja za klanje.
Normativi utrošenog vremena za veterinarski pregled u objektima za klanje životinja temeljeni su na podacima iz stručnih publikacija, propisa iz zemalja članica EU, vodiča i propisa veterinarske inspekcije SAD, a istovremeno su provjeravani u suradnji s ovlaštenim veterinarima koji svakodnevno provode te veterinarske preglede u objektima s različitim kapacitetom i dinamikom klanja. Propisani normativi osiguravaju primjerenu opterećenost ovlaštenog veterinara u odnosu na broj pregledanih životinja za klanje.
Brojnost i raspored ovlaštenih veterinara u objektima za klanje životinja i objektima za obradu odstrijeljene divljači, osiguravaju nesmetani tijek tehnološkog procesa, a njihov broj je dovoljan za pravilno obavljanje veterinarskog pregleda, uzimajući u obzir brzinu linije klanja, a što na temelju svojih stručnih znanja i propisanih normativa određuje odgovorna osoba veterinarske organizacije.
Korištenjem upisanih podataka kroz aplikaciju KOLK-VETI, aplikacija JRDŽ osigurava točne podatke za kvalitativna i kvantitativna analitička izvješća o otpremi živih životinja s gospodarstva na klaonice, a posredno i proizvodnji na pojedinim gospodarstvima, te tako daje vjerodostojne podatke koji su potrebni za izračun učestalosti inspekcijskih nadzora predmetnih gospodarstava.
Korištenjem upisanih podataka kroz aplikaciju NUSPROIZVODI, aplikacija JRDŽ osigurava točne podatke za kvalitativna i kvantitativna analitička izvješća o otpremi uginulih životinja s gospodarstva u objekte za privremeno skladištenje odnosno preradu NŽP-a koji nisu za prehranu ljudi, a posredno i o poteškoćama na pojedinim gospodarstvima, te tako predstavlja temelj za planiranje godišnjih programa zaštite domaćih životinja od zaraznih i nametničkih bolesti.
U izvještajnom dijelu svoje funkcionalnosti aplikacija JRDŽ, djelatnicima UViSH, omogućava vjerodostojan izvor podataka za kvalitativna i kvantitativna analitička izvješća o proizvedenim, otpremljenim i zaprimljenim količinama NŽP-a svih kategorija (K1, K2, K3), o otpremljenim i zaprimljenim lešinama uginulih životinja, o otpremi živih životinja s gospodarstva na klaonice, a posredno i o proizvodnji na pojedinim gospodarstvima te o broju zaklanih životinja.
Dostupna izvješća omogućuju korisnički odabir parametara pretraga navedenih izvješća u realnom vremenu.
Zaključak
Iako su opisanim projektima ispunjavani dugoročni i kratkoročni ciljevi, potrebno je poboljšati postojeće aplikacije te osigurati njihovo povezivanje sa svim ključnim informacijskim sustavima veterinarstva, uz proširenje funkcionalnosti postojećih sustava s konačnim ciljem uspostave ukupnog veterinarskog informacijskog sustava koji bi imao znatan doprinos osiguranju rada veterinarske djelatnosti i zaštite zdravlja ljudi i životinja.
- Agroproteinka ponovo domaćin BTSF terenske edukacije
- Moldavska delegacija u studijskom posjetu Ministarstvu poljoprivrede
- Analiza rezultata terenske kontrole poljoprivrednih gospodarstava s obzirom na sukladnost prema određenim čimbenicima rizika
- Svjetski dan veterinara
- Inspekcijski nadzor na gospodarstvu OPG Tuđa (2)