IzdvojenoVeterinarski fakultet u Zagrebu

Internship program “Male životinje” u akademskoj godini. 2021./2022.

Prof. dr. sc. Nikša Lemo, prof. dr. sc. Nino Maćešić, Roberta Čordaš, dr. med. vet., Ana Ševerdija, dr. med. vet., izv. prof. dr. sc. Mirna Brkljačić, prof. dr. sc. Marko Samardžija.

Jednogodišnje tzv. internship programe iz područja kliničkih znanosti, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu provodi od 1.12.2018. godine, a nove diplome dodijeljene su nedavno. U Sjedničkoj dvorani Fakulteta 26. siječnja 2023. godine, diplome uspješno završenog internship programa dvjema polaznicama, Roberti Čordaš, dr. med. vet. i Ani Ševerdiji, dr. med. vet. dodijelio je dekan prof. dr. sc. Marko Samardžija, u prisutnosti prof. dr. sc. Nikše Leme, Diplomate EVBS® (europski specijalist veterinarske dermatologije) kao voditelja Internship programa na Fakultetu, pročelnice klinika Fakulteta izv. prof. dr. sc. Mirne Brkljačić i prof. dr. sc. Nine Maćešića, prodekana za znanost, poslijediplomske studije i međunarodnu suradnju. Čestitamo!

Intern Roberta Čordaš, dr. med. vet. i dekan prof. dr. sc. Marko Samardžija.
Intern Ana Ševerdija, dr. med. vet. i dekan prof. dr. sc. Marko Samardžija.
Veterinarski fakultet Sveučilišta u ZagrebuInternship program na zagrebačkom Veterinarskom fakultetu traje 52 tjedna sa ukupno 12 tzv. rotacija na različitim kliničkim disciplinama što kandidatima osigurava stjecanje svih kliničkih vještina neophodnih za nastavak daljnje edukacije u specijalističkim disciplinama. Nastavak edukacije se odnosi i na mogućnost prijave u tzv. residency odnosno specijalističke programe europskog ili američkog koledža veterinarske medicine (v. EBVS) čijim završetkom se stječe diplomate titula kao službeni dokaz najviše razine stručnosti unutar pojedinih područja veterinarske medicine u Europi, pa i Sjedinjenim Američkim Državama.

Intenzivnih godinu dana rada s pacijentima pod nadzorom znanstveno-nastavnog osoblja Fakulteta, rezidenata i stručnih suradnika, na klinikama na kojima ne nedostaje najrazličitijih slučajeva u svako doba dana i noći, uz vođenje evidencije obrađenih slučajeva i njihovih prikaza, sudjelovanje u čitanju odabranih časopisa i udžbenika uključujući sudjelovanja u stručnim sastancima klinike, svakom kliničaru jamči vrijedna iskustva, a naročito u početcima stručnog usavršavanja na putu do već spomenutih najviših razina.

Internship program Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu trenutno uključuje sljedeće rotacije:

  1. uvod (orijentacija) (1 tjedan)
  2. unutarnje bolesti (11 tjedana)
  3. kirurgija i ortopedija (10 tjedana)
  4. hitna i intenzivna medicina (4 tjedna)
  5. porodništvo (4 tjedna)
  6. dermatologija (2 tjedna)
  7. oftalmologija (2 tjedna)
  8. kardiologija (2 tjedna)
  9. neurologija (2 tjedna)
  10. anesteziologija (2 tjedna)
  11. zarazne bolesti (2 tjedna)
  12. dijagnostika (RTG, ultrazvuk) (2 tjedna),

a svaki polaznik (intern) na početku programa mora dodatno izabrati dvije od sljedećih pet izbornih rotacija:

  • fizikalna terapija (1 tjedan)
  • onkologija (1 tjedan)
  • stomatologija (1 tjedan)
  • medicina ptica (1 tjedan)
  • egzotične životinje (1 tjedan).

S razumljivim vremenskim odmakom, specijalizacije i subspecijalizacije u veterinarskoj medicini razvijaju se slično onima u zdravstvu odnosno humanoj medicini, a to i u ovom kontekstu znači – prije svega u skladu sa potrebama društva. Premda je i broj subspecijalista u veterinarskoj medicini kroz godine u porastu, praktična primjena njihovih znanja i kompetencija za sada je u Hrvatskoj najčešće vezana uz usluge veterinarskih bolnica i klinika.

Premda veterina evidentno produbljuje svoj razvoj i u smjeru specijalizacija i subspecijalizacija, što je razumljivo i očekivano, postojeća širina kompetencija unutar regulirane veterinarske djelatnosti u Europi s vremenom ipak ne gubi na svojoj važnosti i to nije bez razloga.
Uskospecijalizirana znanja sve su više i češće tražena, što na tržištu usluga, što za razne javne društvene potrebe. S vremenom tako dolazi i do njihovog međunarodnog prepoznavanja od strane strukovnih i obrazovnih institucija i njihovih udruženja te posljedičnog uobličavanja odgovora na ove zahtjeve kroz različite forme obrazovnih, specijalističkih i drugih programa. Tako se stručnjacima u konačnici dodjeljuju i nove formalne potvrde novih razina stručnosti. U tom kontekstu, tzv. internship program i u veterinarskoj medicini predstavlja višu, službeno priznatu razinu stručnosti koju potvrđuje referentna institucija koja ju provodi i potpuno je razumljivo da to budućim kandidatima za određena radna mjesta, pa i ona u inozemstvu, nerijetko osigurava značajnu prednost.

Premda rotacije ovog internship programa uključuju i četiri tjedna godišnjeg odmora, kandidata (u pravilu) nema puno, ali godine pokazuju da je interes za ove programe ipak u porastu. Na zagrebačkom Veterinarskom fakultetu i trenutno su četiri polaznika, a pojedini bivši interni zahvaljujući pokazanim zavidnim rezultatima u međuvremenu su postali novi mladi članovi kliničkih timova Fakulteta.

Vezani sadržaji

Natječaj za upis na doktorski studij Veterinarske znanosti u akademskoj godini 2024./2025.

Urednik

Gljivične bolesti u veterinarskoj kliničkoj praksi – izazovi dijagnostike i liječenja

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres – druga obavijest i pozivno pismo

Urednik

Potpisan Memorandum of Understanding između veterinarskih fakulteta u Zagrebu i Kafkasu

Urednik

Dok udruge ratuju, životinje i veterinari stradavaju

Urednik

Potpisan Sporazum o suradnji u području veterinarskih znanosti između Sveučilišta u Zagrebu i Istanbulu

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više