Izlaganje sa skupaZoonoze i Jedno zdravlje

Invazivni komarci u Hrvatskoj – širenje i trenutna rasprostranjenost

Ana Klobučar


Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr Andrija Štampar”, Zagreb

Ana Klobučar, mr.sc. biologije
Porast trgovine robama i uslugama u svijetu, povećanje broja putovanja i klimatske promjene pogoduju širenju invazivnih i zdravstveno značajnih vrsta komaraca, prijenosu virusa te pojavi bolesti u područjima svijeta u kojima do tada nisu zabilježene.

Invazivni azijski tigrasti komarac, Aedes albopictus proširio se i udomaćio na području Mediterana tijekom protekla tri desetljeća. U Hrvatskoj je pronađen prvi put 2004. godine u Zagrebu. Slijedeće 2005. zabilježeni su brojni nalazi ove vrste u Istri i Dalmaciji, a invazivno širenje kontinuirano se pratilo tijekom narednih godina. Danas je tigrasti komarac najčešći molestant u priobalju i na otocima te u gradu Zagrebu tijekom ljetnih mjeseci. U kontinentalnoj Hrvatskoj do kraja 2015. godine, osim u gradu Zagrebu, širenje komarca Ae. albopictus zabilježeno je u Zagrebačkoj, Krapinsko-zagorskoj, Bjelovarsko-bilogorskoj i Osječko-baranjskoj županiji. U 2016. godini u okvira praćenja invazivnih komaraca na nacionalnoj razini Ae. albopictus zabilježen je u 19 od 21 hrvatske županije (nije pronađen u Sisačko-moslavačkoj i Požeško-slavonskoj županiji).

Komarac Ae. albopictus je vrsta visokog vektorskog potencijala za virus dengue, potencijalni prijenosnik Zika virusa, a dokazan je kao prijenosnik chikungunya virusa u nedavnim epidemijama u Europi (Italija, Francuska). Pojava autohtone dengue groznice u Hrvatskoj zabilježena je 2010. na poluotoku Pelješcu.

Druga invazivna vrsta komaraca Aedes japonicus pronađena je prvi put u Hrvatskoj 2013. godine u Krapinsko-zagorskoj županiji u Đurmancu i na području graničnog prijelaza Hrvatska – Slovenija u Macelju. Tijekom 2014. i 2015. godine zabilježeno je invazivno širenje vrste u toj županiji, a pojedinačni nalazi zabilježeni su u Zagrebačkoj županiji, Gradu Zagrebu i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. U 2016. godini u okviru nacionalnog praćenja invazivnih komaraca utvrđeno je širenje komarca Ae. japonicus u navedenim županijama te nalazi u nekoliko županijama kontinentalne Hrvatske u kojima vrsta do tada nije pronađena.

Komarac Ae. japonicus kompetentan je vektor virusa Zapadnog Nila, La Crosse virusa i virusa japanskog encefalitisa.

Širenje invazivnih komaraca u Hrvatskoj povećalo je zabrinutost i angažman javnozdravstvenih djelatnika u istraživanju i nadzoru invazivnih vrsta komaraca te nadzoru nad bolestima koje prenose komarci.

Vezani sadržaji

Seroprevalencija virusa Zapadnog Nila u ptica u europskim državama: sistematski pregled

Urednik

Dirofilaria repens: čimbenici emergentnosti i dokazi prilagodbe na ljude

Urednik

Svjetski dan Jednog zdravlja: Brigom za Jedno zdravlje smanjuje se rizik od budućih pandemija

Urednik

Najznačajnije virusne zarazne bolesti konja u Republici Hrvatskoj

Urednik

Doctoral Fellowship: PhD Fellowships in the field of infectious diseases

Urednik

Projekt AdriAquaNet – Jačanje inovacija i održivosti u jadranskoj akvakulturi

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više