IzobrazbaStudentiVeterinarski fakultet u Zagrebu

Iskustva završenog prvog semestra novog studija veterinarske medicine na engleskom jeziku

Ksenija Vlahović*, Juraj Grizelj, Tomislav Dobranić i Nenad Turk


Dr. sc. Ksenija VLAHOVIĆ*, dr. med. vet., redovita profesorica, (dopisni autor, e-mail: vlahovic@vef.hr), dr. sc. Juraj GRIZELJ, dr. med. vet., izvanredni profesor, dr. sc. Tomislav DOBRANIĆ, dr. med. vet., redoviti profesor, dr. sc. Nenad TURK, dr. med. vet., redoviti profesor, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska

Uvod


prof. dr. sc. Ksenija Vlahović
Prof. dr. sc. Ksenija Vlahović, prodekanica za nastavu Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Posebnost zagrebačkog Veterinarskog fakulteta u odnosu na veliku većinu drugih sastavnica ovog Sveučilišta ogleda se u organizaciji i izvođenju novog studijskog programa integriranog preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija veterinarske medicine na engleskom jeziku.

Time se Veterinarski fakultet i ovoga puta pokazao kao jedna od predvodničkih karika Sveučilišta u Zagrebu koja je spremna provoditi u realnost strateške smjernice Sveučilišta kao što je internacionalizacija.

Provedba ovog studija dodatno će osnažiti, poboljšati i unaprijediti sve kapacitete Fakulteta, od ljudskih (nastavničkih i studentskih) do izvedbenih (nastava, klinički rad, studentske službe i kapaciteti). S obzirom da smo jedini veterinarski fakultet u državi, osim stalne usporedbe s fakultetima članica Europske unije i susjedstva te inozemnih i domaćih evaluacija od strane Europske udruge ustanova za veterinarsku izobrazbu (European Association of Establishments for Veterinary Education, EAEVE) i Agencije za znanost i visoko obrazovanje (AZVO), sigurni smo da će svježa krv i inicijativa novog i mladog engleskog studija potaknuti i usmjeriti iskusni i stari hrvatski studij nabolje. Jednom riječju, uvođenjem engleskog studija stečeni su uvjeti za usporedbu unutar kuće.

Studijski se program zasniva na europskim veterinarskim studijskim programima, njihovim primjerima i iskustvima čime se osigurava usporedivost studija sa sličnim programima inozemnih visokih učilišta iz područja veterinarske medicine.

Sveučilište u Zagrebu donijelo je Odluku o pokretanju novog programa studija na 5. sjednici 347. akademske godine (2015./2106.) održane 8. prosinca 2015. godine te je time bio otvoren put upisu prve generacije studenata. U međuvremenu je voditeljstvo studija sastavilo prvi Vodič za studente te promidžbeni letak o Fakultetu i studijskom programu. Načinjena je i prigodna brošura o Fakultetu na hrvatskom i engleskom jeziku za potencijalne kandidate i buduće studente.

Kao rezultat napora koji je uložen na reviziji plana i programa studija na engleskom jeziku ishođena je dopusnica kojom je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta RH (MZOS) dalo zeleno svjetlo za početak provedbe studija.

Od upisa prve generacije studenata na integrirani preddiplomski i diplomski studij veterinarske medicine na engleskom jeziku prošlo je nepunih šest mjeseci, odnosno jedan semestar. Na prvu godinu studija upisano je osam studenata podrijetlom iz različitih zemalja članica Europske unije i svijeta (vidi tabelu 1!), a nastava za studente započela je s izvedbom 27. rujna 2016. godine.

Tablela 1. Imena i države iz kojih dolaze studenti upisani na prvu godinu novog integriranog preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija veterinarske medicine na engleskom jeziku

Upisi u prvu godinu studija na engleskom jeziku provodili su se u okviru upisnih kvota koje je na prijedlog Fakulteta i Rektorskog kolegija u širem sastavu odobrio Senat Sveučilišta (25 studenata). S obzirom da smo, zbog čekanja Odluke o pokretanju studija sa Sveučilišta i Dopusnice za izvedbu samoga programa od MZOS, natječaj objavili tek u lipnju 2016. godine, na studij se upisalo samo osmero studenata što je zbog uhodavanja novog sustava i procedura na Fakultetu vezano uz novi studij ocijenjeno kao optimalnim.

U skorom budućem vremenu planiramo upis na program uvjetovati prijemnim ispitom koji bi se organizirao na više lokacija u Europi i šire.

Upisani redoviti studenti studiraju prema programu koji se temelji na punoj nastavnoj satnici na engleskom jeziku.
Studenti se osposobljavaju za neposredno zapošljavanje u gospodarstvu ili javnim ustanovama u različitim djelatnostima, obavljajući poslove iz područja veterinarske medicine u svojstvu doktora/doktorice veterinarske medicine.

Početak nastave na engleskom jeziku


Važno je napomenuti kako je koncept nastave na engleskome jeziku identičan hrvatskom, dakle s istim programom i kolegijima. Tijekom pripreme za početak nastave na engleskom jeziku, svi nastavnici prvoga semestra studija koji su odlučili sudjelovati u njoj, krenuli su s velikim entuzijazmom u pripremu nastave.

Bilo je potrebno prirediti sve nastavne materijale, predavanja, seminare i vježbe na engleskom jeziku što uključuje mnogo truda i utrošenog vremena.
Vrijedno su radili s našim novim „Englezima“, unatoč činjenici da se zapravo radi o studentima pristiglima s različitih strana svijeta i različitim predznanjem temeljnih prirodnih znanosti (fizike, kemije i biologije).

Ono što je studentima bilo pomalo neobično i prilično zahtjevno je činjenica da treba početi savladavati nastavne materijale koji po broju stranica znaju biti opsežne knjige te uopće ideja da sve to moraju nekako upakirati u svoje stečeno znanje. Neki od studenata su prilično teško prihvatili tu činjenicu te su imali nažalost na samom početku poteškoća sa svladavanjem gradiva, kolokvija i ispita.

Dodatna okolnost koja im nije išla u prilog je vrijeme prilagodbe na novo okružje u kojem su se našli. Novi grad i država, novi stan, planiranje, jezik koji ne razumiju elementi su zbog kojih smo im spremni čestitati i odati priznanje na hrabrosti. Daleko od doma i obitelji, na fakultetu gdje se moraju dokazati sebi i svima drugima i pokazati da oni to mogu.

‘Botanika u veterinarskoj medicini’ prvi je kolegij kojeg su strani studenti odslušali. Prikupili su bodove iz kategorija koje se boduju za formiranje završne ocjene te su stekli preduvjete za prijavu ispita po prvi puta u prvom semestru studija.

U okviru ostalih kolegija koje izvodi Zavod za biologiju, strani studenti bili su prvi puta na praktičnoj terenskoj nastavi u Parku prirode Lonjsko polje i Park šumi Maksimir. Slika 1a i b prikazuje strane studente u praktikumu za vježbe i na prvim terenskim vježbama.

Slika 1a i b: Strani studenti u praktikumu za vježbe i terenskoj nastavi u Park šumi Maksimir tijekom trajanja prvog kolegija Zavoda za biologiju, Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Informacije o upisu studija na engleskom jeziku


Većinu relevantnih informacija o upisu i samom studiju na engleskom jeziku naši su strani studenti prikupili putem nove mrežne stranice Fakulteta na engleskom jeziku. Ostali detalji dodatno su razjašnjeni razmjenom e-pošte i telefonskim pozivima referadi za studente te voditelju studija.

Fakultet se, nadalje, koristi promidžbenim uslugama triju agencija koje za nas na određenim zemljopisnim područjima provode aktivnosti i pokušavaju privući kandidate za upis na naš studij. Radi se o agenciji StudiMed GmbH sa sjedištem u Njemačkoj koja za nas pokriva područje Njemačke i srednje Europe, agencija A Star Future LTD sa sjedištem u Engleskoj pokriva područje Ujedinjenog Kraljevstva i Irske te naposljetku agencija M.D. International Studies LTD-MDIS iz Izraela koja pokriva područje Izraela i Skandinavije.

Studij je najavljen i predstavljen na Sajmu Sveučilišta koji se održava tradicionalno u Beču, Austrija 3. do 6. ožujka 2016. pod nazivom Best-Beruf Studium Weiterbildung (slika 2a i b).

Slika 2a i b. Predstavljanje novog Studija na Sajmu Sveučilišta Best-Beruf Studium Weiterbildung Beč, Austrija 3. do 6. ožujka 2016.

Pripreme nastavnih materijala i organizacija održavanja nastave


Pokazalo se već u prvih šest mjeseci trajanja studija da sudjelovanje u ovom studiju predstavlja svojevrstan izazov.

Ne smijemo zaboraviti sve muke pripreme nastavnih materijala, prezentacija na engleskom jeziku kako se slučajno ne bi potkrala koja hrvatska riječ ili netočno prevedena riječ, sve s ciljem da nam se ne dogodi da stranom studentu uručimo nespretno preveden nastavni materijal za vježbe i predavanja iz kojeg ni sami ne bismo voljeli učiti. Priprema je uključivala i prevođenje priručnika, udžbenika te pismenih kolokvija i ispita. Susreli smo se s različitim situacijama, ali smo na koncu ipak uspjeli kvalitetno odraditi semestar, sigurni u sebe i svoje nastavnike.

Sudjelovanje u održavanju nastave na engleskom jeziku podsjetilo nas je kako je uvijek i stalno neophodno raditi na sebi, stalno se poboljšavati kako bismo mogli pratiti zahtjeve moderne nastave i novih generacija, ne samo na engleskom, nego i na hrvatskom programu.

Svakog od nas tko je imao priliku sudjelovati u organizaciji i provedbi nastave na engleskom jeziku obogatio se iskustvom upoznavanja i prihvaćanja različitosti podrijetla i svjetonazora.

Stoga u godinama koje dolaze treba i dalje uporno raditi na potpori i razvitku programa studija veterinarske medicine na engleskom jeziku, jer on predstavlja jedan od vidova dugoročnog ulaganja u napredak Fakulteta iz čega slijedi potvrda njegove nastavne i ine kvalitete u međunarodnim okvirima.

Na kraju možemo zaključiti, da je naš studij veterinarske medicine na engleskom jeziku obogatio akademski život na našem Fakultetu i na Sveučilištu u Zagrebu te otvorio mnogobrojne mogućnosti za internacionalizaciju, mobilnost nastavnika i suradnika. Obveza nam je kontinuirano analizirati, poboljšavati i unaprjeđivati nastavu na engleskom jeziku kako bi u kvalitativnom smislu što bolje mogli parirati i konkurirati već postojećim sličnim studijima u Europi. Kao Uprava Fakulteta moramo se najsrdačnije zahvaliti kolegama nastavnicima, asistentima, znanstvenim novacima i tehničkom osoblju koji su dio novoga studija. Unatoč svim početnim poteškoćama može se reći da smo uspješno započeli realizaciju novoga studijskoga programa koji se izvodi na engleskom jeziku, a prilika za poboljšanje i unaprjeđenje pruža nam se već u sljedećem semestru, ali i sljedeće akademske godine za koju je natječaj već objavljen i za koju već pristižu nove prijave.

Vezani sadržaji

Prvi dan studija za nove brucoše

Urednik

Pregled brahicefalne opstruktivne bolesti dišnih putova: patofiziologija, dijagnoza, liječenje i perspektive

Urednik

Bavarske stipendije za diplomske i poslijediplomske studije u akademskoj godini 2025./2026.

Urednik

Stipendije Švicarske Konfederacije u akademskoj godini 2025./2026.

Urednik

Ptičja influenca u divljih kanida – prijetnja javnom zdravlju i zdravlju životinja

Urednik

Call for applications for enrollment in University Specialist Study in English for the academic year 2024/2025, with lectures commencing in the winter semester

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više