Veterinarski fakultet u Zagrebu

Izložba povodom stogodišnjice Fakulteta: “Ljepota krajolika, bogatstvo doživljaja”

Veterinarski fakultet ugostio vrsnog umjetnika i otvorio svoje prostore i za buduće izložbe.

U utorak 3. prosinca 2019. godine, u izložbenom prostoru Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu otvorena je izložba slika akademskog slikara Ivice Vlašića, na temu konja u livanjskom polju. Izložbu su otvorili dekan prof. dr. sc. Nenad Turk i profesor povijesti umjetnosti Stanko Špoljarić.

Nenad Turk
Dekan Veterinarskog fakulteta prof. dr. sc. Nenad Turk

“U nizu događanja kojima se obilježava stota obljetnica zagrebačkog Veterinarskog fakulteta, važno mjesto imaju i ovakve prigodne izložbe, kojima ne samo da je Fakultet približen likovnoj umjetnosti već ona njegovoj obljetnici daje vrijedan umjetnički obol. Ovo je druga ovogodišnja izložba slika na zagrebačkom Veterinarskom fakultetu. Njome smo prigodno željeli neformalno zaključiti sva događanja kojima je do sada obilježeno stotinu godina od njegovog osnutka”, kazao je prilikom otvorenja izložbe dekan Veterinarskog fakulteta prof. dr. sc. Nenad Turk.

Petar Džaja
Prof. dr. sc. Petar Džaja

Realizam slika Ivice Vlašića koje prikazuju konje u livanjskom polju od ranije je poznat inicijatoru ove izložbe, prof. dr. sc. Petru Džaji, također ponosnom Livnjaku. Zahvaljujući svemu tome, konj kao nekadašnji pojam veterinarske struke, ali i danas fascinantan, na Fakultet je ‘doveden’ i na ovaj, u stručnom veterinarskom smislu neuobičajen, ali svakako prigodan i poseban način na koji ga vidi akademski slikar Ivica Vlašić. Izložbu sačinjava ukupno 24 ulja na platnu i pet grafika.

Stanko Špoljarić, prof. dr. sc. Nenad Turk, Ivica Vlašić
Povjesničar umjetnosti Stanko Špoljarić, dekan prof. dr. sc. Nenad Turk, akademski slikar Ivica Vlašić

Više o samoj izložbi i djelima Ivice Vlašića govorio je povjesničar umjetnosti Stanko Špoljarić, koji je u prigodno otisnutoj publikaciji napisao: “Vlašić prikazuje i pojedinog konja ili par u punoj anatomskoj uslovljenosti, zumira ih u njihovom propinjanju ili „prepirci“, gigantizirajući tjelesnost sve do izlaska iz kadra. Konji su se asimilirali s prostorom, smeđi, bijeli, sivi, pokazani i u više generacija. I u trku, laganom kasu, pri paši, odmoru, opisani dužinom, visinom tijela, samom grivom okrunjene glave, sa skraćenjima i akcentima kojima u sličnosti izgleda i konji dobivaju „portretne“ crte.”

S nekoliko prigodnih riječi okupljenima se obratio i sam autor. Kazao je kako mu je “ukazana čast da na stotu obljetnicu, ove motive predstavimo upravo na ovom fakultetu”. Iskazao je nadu da će emocije koje je on uspio prenijeti na slike, prihvatiti i svi okupljeni. Kazao je da se konji prikazani na slikama kreću slobodni na površini veličine 80-tak kvadratnih kilometara brisanog prostora “i bez obzira što im prijete razne opasnosti, oni imaju hitre noge, dobro oko, a i dobar sluh i to ih spašava. Prijeti im mnoga opasnost, a ja sam krenuo slikati te konje da bih animirao javnost da ih se zaštiti. Od onih 450 konja koje sam prvi puta vidio 1993. godine kada je i nastala moja prva slika “Mislilac”, danas ih ima oko tisuću.

Akademski slikar Ivica Vlašić i “Mislilac” (ulje na platnu, 60x48cm)

Žao mi je bilo da nestanu s tih prostora i to je uz moju ljubav prema njima bio i razlog nastanka ovih slika. Oni nisu potkovani, nisu paradni, nisu zauzdani, a iako su služili čovjeku najviše u tim svim svrhama, bilo u ratovima bilo u ratarske, paradne, pa i pogrebne svrhe, konj je bio najveći prijatelj čovjeka i služio mu. Ja sam kroz njih htio prikazati slobodu.” Zahvalio je prof. dr. sc. Petru Džaji što ga je povezao s Fakultetom i tako potaknuo ovu izložbu.

Krasno iskorištena prigoda kojom se umjetnosti otvaraju i fakultetski prostori čini se kao prilično uvjerljiv nagovještaj za nove izložbe organizirane izvan okvira konvencionalnih galerističkih pristupa. Hoće li oni biti prepoznati kao možda izvrsno mjesto i za buduća održavanja ovakvih izložbi možemo pretpostaviti, ali i nadati se, obzirom da su vrata sada već stogodišnjeg zagrebačkog Veterinarskog fakulteta odavno i zauvijek otvorena svima.

Vezani sadržaji

Prof. dr. sc. Željko Pavičić dobitnik Nagrade “Andrija Štampar”

Urednik

Tjedan Sveučilišta: Senat Sveučilišta proglasio nove profesorice i profesore u trajnom izboru i dodijelio spomen-medalje

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres

Urednik

2. Dani Erasmusa na VEF-u

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres – program

Urednik

Na Veterinarskom fakultetu održana Farmica – edukativna izložba hrvatskih autohtonih pasmina

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više