Prof. dr. sc. Albert Marinculić
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Ustvari, proljevi u mladih životinja su vrlo česti. Mlade se životinje „ne znaju“ boriti protiv različitih uzročnika bolesti jer ih nisu do tada susrele. Uvriježeno je da je, kada se radi o opasnim zaraznim bolestima, rješenje – u cjepivu. Isto ne vrijedi za nametnike. Sve što možemo učiniti je, svakako zajedno sa svojim odabranim veterinarom, predvidjeti problem i nastojati ga spriječiti.
Pored brojnih bakterijskih i nekih vrlo opasnih virusnih bolesti najmlađim ljubimcima može naškoditi i tzv. kokcidioza (izosporoza), bolest uzrokovana praživotinjom koja živi i umnaža se u crijevnim stanicama. Kao i svi ostali uzročnici bolesti i uzročnik kokcidioze pasa i mačaka je dobio svoj latinski naziv pa se naziva Isospora. Važno je napomenuti da su uzročnici kokcidioze opasni samo za pojedine vrste i prisutni su gotovo kod svih sisavaca, ptica, gmazova i riba. Na kokcidiozu u naših ljubimaca ćemo posumnjati kada se osvjedočimo da se naš ljubimac pati višednevnim proljevom.
Prema vlastitom iskustvu, ovaj nametnik predstavlja problem u štenadi i mačića u dobi od jednog do tri mjeseca. To ne znači da se ne mogu zaraziti i starije životinje no ako se to desi onda su to upravo one narušenog zdravlja i slabije otpornosti (imunosti). Za pojavu bolesti – nećete vjerovati – odgovorna je njihova zaražena majka, koja ne pokazuje nikakve znakove no redovito „obasipa“ svoj pomladak nevidljivim oocistama kojima obiluje njen izmet. To je i razlog vrlo čestoj pojavi ove bolesti u uzgajivača i velikih napora kontrole.
Dakle, proljev nastupa dva tjedna otkad je štene sasvim slučajno, ližući stražnje dijelove majke ili pak boraveći u njenoj blizini, unijelo golim okom nevidljive izospore. Izospore se umnažaju unutar crijevnih stanica i uzrokovat će značajne poremećaje koji će se očitovati i povraćanjem, gubitkom teka, mršavosti, dehidracijom, a katkada i smrtnim ishodom. U većini slučajeva kada se radi o unosu manjeg broja praživotinja, bolest ima blaži tijek. Nažalost, bilježe se i teži slučajevi koji su popraćeni krvavim i sluzavim izmetom.
Kokcidioza se vrlo često povezuje sa stresom, a to može biti i dolazak šteneta ili mačića u novu sredinu. Primjetite li kao vlasnik neki od navedenih znakova, odmah se sjetite svog omiljenog veterinara ili veterinarke i – hitro u ordinaciju. Zatražit će vas svakako uzorak izmeta, ma kakav bio i vješto isti pretražiti ili pak poslati u specijalizirani laboratorij. Nakon što se potvrdi sumnja posegnut će za kombinacijom popularnih antibiotika jer, kako ovaj problem još nisu prepoznale, farmaceutske tvrtke nisu ni pronašle idealni lijek. Ono što nam je dostupno nema sposobnost uništavanja izospora, ali ipak će usporiti njihov razvoj i dozvoliti životinji da osnaži svoju obranu. Moramo biti spremni na duže liječenje (do dva tjedna), ali ćemo nakon toga ponovo „razveseliti svog doktora“ još jednim uzorkom izmeta koji će tada izgledati potpuno drugačije.
ZLATNA PRAVILA KONTROLE KOKCIDIOZE PASA I MAČAKA
- uspostaviti stroge sanitarne mjere
- redovito uklanjati izmet
- paziti da se izmetom ne onečisti hrana i voda
- odabrati prikladan dezinficijens poput 10% vodene otopine amonijaka jer su ostali neučinkoviti
- spaljivanjem, vrućom vodom ili vrućom vodenom parom se mogu temeljito uništiti uzročnici ove bolesti