v. predavanja
Poslijediplomski tečaj trajnog usavršavanja “Jedno zdravlje” – emergentne i re-emergentne zoonoze: prošlost, sadašnjost i budućnost, održan je 10. lipnja 2016. godine u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, u organizaciji Hrvatskog društva za kliničku mikrobiologiju HLZ-a, Sekcije za zoonoze Hrvatskog društva za infektivne bolesti, Referentnog centra Ministarstva zdravlja za dijagnostiku i praćenje virusnih zoonoza, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo te Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
doc.dr.sc. Tatjana Vilibić Čavlek
Hrvatski zavod za javno zdravstvo; Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
U posljednja je tri desetljeća broj emergentnih i re-emergentnih bolesti u porastu. Više od 70% ovih infekcija čine zoonoze čiji su uzročnici većinom virusi (West Nile, chikungunya, dengue, Usutu, Zika, influenca, MERS-CoV, virus hepatitisa E i dr.), ali i brojne bakterije te paraziti. Ovakvi će se trendovi pojave novih kao i širenje postojećih emergentnih i re-emergentnih zoonoza zasigurno nastaviti pod utjecajem brojnih faktora koji su posljedica današnjeg modernog načina života.
Složenost procesa emergencije uvjetovanog promjenama u međuodnosu ljudi, životinja i okoliša istakla je potrebu za uvođenjem cjelovitog pristupa očuvanju javnog zdravlja pod nazivom “One health“.
Cilj tečaja bila je obnova i proširivanje znanja javnozdravstvenih djelatnika iz područja epidemiologije, kliničke slike, laboratorijske dijagnostike i prevencije emergentnih i re-emergentnih zoonoza – kako liječnicima-specijalistima i specijalizantima kliničke mikrobiologije, infektologije, obiteljske medicine, epidemiologije, javnog zdravstva, tako i doktorima veterinarske medicine, te svima ostalima koje zanima problematika zoonoza.
Prof. dr. sc. Arjana Tambić Andrašević, voditeljica Odjela za bakteriologiju, bolničke infekcije i sterilizaciju Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” pohvalila je HZJZ jer “utire put mnogim temama u području zoonoza“.
Istaknula je jako dobru suradnju s veterinarskim institucijama te potrebu za suradnjom i zajedničkim djelovanjem, ne samo na prevenciji bolesti nego i na dijagnostici, pa i liječenju.
Prim. dr. sc. Blaženka Hunjak, voditeljica Službe za mikrobiologiju HZJZ iz koje je i potekla inicijativa za organizacijom ovog skupa, posebice je zahvalila predavačima sa Veterinarskog fakulteta i Hrvatskog veterinarskog instituta, na velikoj podršci i zaista živoj suradnji s veterinarskim institucijama.
Tim riječima pridružila se i dr. sc. Ivana Pavić Šimetin, pomoćnica ravnatelja HZJZ, navodeći ovaj tečaj kao izvrstan primjer međusektorske suradnje veterine i medicine bez koje zapravo nema napretka u ovom području, a na koju se pozivaju i svi strateški dokumenti iz područja javnog zdravstva.
Nakon uvodnih i pozdravnih riječi, radni dio tečaja otvorio je izv. prof. dr. sc. Ljubo Barbić sa predavanjem “Pristup ‘Jedno zdravlje’ – naša iskustva“.
Održana predavanja
Ljubo Barbić: Pristup “Jedno zdravlje” – naša iskustva
Ana Klobučar: Komarci – vektori zoonoza
Tatjana Vilibić-Čavlek: Zika – novo lice “starog” virusa
Vladimir Stevanović: Emergentne flavivirusne infekcije u Republici Hrvatskoj
Nenad Pandak: Ekološki i epidemiološki lanac krpeljnog encefalitisa
Nenad Pandak: Cijepljenje protiv krpeljnog meningoencefalitisa – PFIZER
Jelena Prpić:
Pojavnost i filogenetska analiza virusa hepatitisa E u domaćih i divljih životinja u Republici Hrvatskoj
Irena Tabain: Prevalencija hepatitisa E u odabranim populacijskim skupinama u Hrvatskoj
Vladimir Savić: Zoonotski potencijal animalnih i humanih virusa influence
Mario Sviben: Plasmodium knowlesi – “peti” uzročnik malarije
Mirjana Lana Kosanović-Ličina: Kemoprofilaksa malarije – izazovi i prepreke
Zdenka Peršić: Leptospiroza u Hrvatskoj
Radovan Vodopija: Bjesnoća u gradu Zagrebu i Hrvatskoj
Andrea Babić-Erceg: Molekularna dijagnostika emergentnih i re-emergentnih zoonoza
Goranka Petrović: Epidemiološki nadzor emergentnih i re-emergentnih zoonoza
Iva Pem Novosel: Epidemiologija i prevencija Zika i MERS-CoV infekcije
Bernard Kaić: Prevencija emergentnih i re-emergentnih zoonoza cijepljenjem
Pavle Jeličić: Mjere sprječavanja zaraznih bolesti koje prenose komarci