Divlje životinje i divljačDobrobit, zaštita i zbrinjavanjeIzdvojeno

Kako se ponašati u staništu medvjeda

Upravljanje i zaštita populacije smeđih medvjeda u sjevernim Dinaridima i Alpama

life-dinalp-bearSusreti čovjeka i medvjeda u pravilu su rijetki jer je medvjed oprezna životinja koja najčešće bježi od čovjeka. U rijetkim prilikama ipak se dogodi da se čovjek i medvjed susretnu, posebno u proljeće kad se medvjedi bude iz zimskog sna, a prirodom se kreće sve veći broj ljudi. Stoga je važno znati kako se primjereno ponašati u ovakvim situacijama. Upravo s tim ciljem nastao je edukativni i informativni letak „Kako se ponašati u staništu medvjeda“, osmišljen u okviru projekta LIFE DINALP BEAR.

Općenito vrijedi da će medvjed, ukoliko vas čuje, pobjeći od vas i prije nego što ga ugledate. Ako se međutim ipak susretnete s njim, ostanite mirni, mirnim glasom upozorite na svoju prisutnost i krenite polako dalje – u pravilu će se medvjed povući ako se ne osjeti ugroženim. Umirite i kontrolirajte svoje reakcije! Nemojte se pokušavati popeti na drvo jer su medvjedi jako dobri penjači, a velike su šanse da su u tome bolji od vas. Također ne pokušavajte potrčati jer medvjed u trku može postići brzinu i do 50 km/h što znači da vas lako uhvati u samo nekoliko metara. Iznimka je ako trčanjem brzo možete stići na neko sigurno mjesto (automobile).
Prilikom istraživanja okoliša u kojemu obitava i medvjed, potrebno je slijediti savjete koji uvelike mogu umanjiti mogućnost susreta s medvjedom, ali i posljedice ako do susreta ipak dođe. S tom namjerom, u sklopu projekta LIFE DINALP BEAR, pripremljen je letak pod nazivom „Kako se ponašati u staništu medvjeda“.Vrlo je važno da u šetnjama prirodom pse držite na uzici. Velik broj napada na ljude dogodio se zbog pasa koji su nanjušili medvjeda i razdražili ga, nakon čega su se u potrazi za zaštitom vratili vlasnicima, a za psima i medvjed.


U iznimnim situacijama medvjed će izvesti takozvani „lažni napad“ u kojem ne dolazi do fizičkog kontakta. Svrha ovakve reakcije je preplašiti neželjenog posjetitelja (čovjeka). U slučaju da medvjed potrči prema vama, zastanite i polako lezite licem prema dolje. Stavite ruke oko vrata kako bi zaštitili glavu. Teško je procijeniti radi li se o „lažnom“ ili stvarnom napadu, ali ako se pretvarate da ste mrtvi, medvjedu ćete dati do znanja da ne predstavljate prijetnju. Tako ćete najvjerojatnije zaustaviti medvjeda i spriječiti fizički kontakt. U slučaju napada ponašajte se pasivno i pokušajte ostati što mirniji i tiši. Prije nego što ustanete s tla, provjerite je li medvjed još uvijek u vašoj blizini.

Još nekoliko važnih informacija i uputa


  • U većini slučajeva pri susretu čovjeka i medvjeda, medvjed će napustiti područje čak i prije nego što ga uočite.
  • Često se dogodi da se medvjed osovi na stražnje noge kako bi provjerio okolinu. Ovaj stav ne iskazuje agresivnost.
  • Ključno je da ukažete na svoje prisustvo mirnim glasom.
  • Medvjedu se nikad ne približavajte, čak i ako se radi o mladuncu. Radije se maknite jer medvjedica nikad nije daleko.
  • Medvjeda nikada ne hranite. Ostatke hrane i drugi organski otpad odlažite tako da bude nedostupan medvjedu jer će hranu ubrzo povezati s prisutnošću čovjeka što je jedan od glavnih razloga za stvaranje konflikata između čovjeka i medvjeda.

U interesu svih nas je očuvati prirodnu plahost medvjeda!

natura2000

Ukoliko vas zanimaju dodatne informacije o ovoj akciji i samom projektu, molimo Vas kontaktirajte:
Đuro Huber na +385 1 239 0141 ili e-mailom: huber@vef.hr.
Naziv projekta: Upravljanje i zaštita smeđeg medvjeda u sjevernim Dinaridima i Alpama na razini populacije – LIFE DINALP BEAR.
Trajanje projekta: 1.7.2014-30.6.2019.
Koordinator projekta: Zavod za gozdove Slovenije.
Partneri u projektu: Univerza v Ljubljani i ERICo Velenje d.o.o. (Slovenija); Autocesta Rijeka-Zagreb d.d. i Veterinarski fakultet, Sveučilište u Zagrebu (Hrvatska); Provincia Autonoma di Trento – Servizio Foreste e Fauna, Progetto Lince Italia in Regione del Veneto – Unità di Progetto Caccia e Pesca (Italija) te Research Institute of Wildlife Ecology, University of Veterinary Medicine, Beč (Austrija).

Vezani sadržaji

Dok udruge ratuju, životinje i veterinari stradavaju

Urednik

Pregled stila života leopard gekona i važnost ultraljubičastog zračenja, vitamina D i kalcija

Urednik

S radom počelo Oporavilište za divlje životinje u Dumovcu

Urednik

Oporavilište za divlje životinje WildrescueVEF

Urednik

Govor tijela – ključ uspješne komunikacije između ljudi i konja

Urednik

Ponašanje i dobrobit mliječnih krava u suvremenoj stočarskoj proizvodnji

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više