JANKOVIĆPopularni članci i videoStomatologija

Oralna higijena pasa i mačaka: kamenac

mr.spec.Antun Janković, dr.med.vet.
VETERINARSKA AMBULANTA JANKOVIĆ

Veterinarska ambulanta Janković
Dosta vlasnika pasa i mačaka dođu u ambulantu žaleći se na više ili manje jak i neugodan zadah iz usta svog ljubimca. Neki misle da je to “normalno za životnje”, a neki da nije.
U pravu su i jedni i drugi. “Normalno” je ako vaš ljubimac ima neki patološki proces u ustima ili želucu. Najčešća patologija je upala desni ili gingivitis. Ona najčešće nastaje kao posljedica nakupljanja plaka i kamenca na zubima.

Psi i mačke ne peru zube

Obzirom da psi i mačke ne peru zube, a vlasnici, osobito manje pse i mačke, vole hraniti konzerviranom i sličnom mekom hranom jer on ili ona “ništa drugo ne želi jesti”, ta meka hrana uz kalcijeve i slične soli u slini, ostaje u naslagama na zubima i na prijelazu zubi u desni. Na taj način zubi gube svoju glatkoću, te je olakšano dalje taloženje i kamenca i ostataka hrane, odnosno plaka.
Svi znamo da su ostaci hrane na zubima idealna podloga za rast raznih bakterija.
Vrlo brzo se na tim naslagama počinju razvijati bakterije koje dovode do upale desni. Pored toga, nakupljanje kamenca na zubima odvaja zub od njegove zubne alveole u koju je zub smješten i koja ga drži, te stvara džepove oko zuba u koje se još više nakupljaju ostaci hrane, a sam zub, obzirom mu je utjecajem kamenca prošireno ‘ležište’ – gubi uporište u vlastitoj zubnoj alveoli, te se razlabavljuje i na kraju – ispada. Nerijetko se događa da vlasnici sa svojim ljubimcima dođu u ambulantu tek kada primijete da njihovom ljubimcu počinju ispadati zubi.

Treba li dirati kamenac?

Neki od tih vlasnika tada kažu da su “čuli od ljudi” da kamenac ne treba dirati niti skidati sa zuba, jer će se tada on još više skupljati na zubima, te da postojeći kamenac u stvari ‘štiti’ zub.
To naravno nema veze sa istinom.
Kamenac i zubni plak treba skidati po mogućnosti svakodnevno četkajući svom ljubimcu zube četkicom natopljenom u slanu vodu ili u pseću pastu za zube. Nikako ne treba koristiti paste za zube namijenjene ljudima, osim ako ne možete istrenirati svog ljubimca da pljune pjenu poslije pranja zuba. Naime, sve paste za zube sadrže fluor koji je dobar u preventivi karijesa, ali ako bi ga redovito gutali doveo bi do gastritisa. U ljudi to nije problem jer ih se može uvjeriti da ne gutaju pastu za zube, a to je u pasa i mačaka malo teže. Za njih se zato proizvodi posebna pasta za zube koja ne sadrži fluor. No, ako ju nemate, poslužit će obična četkica namočena u slanu vodu.
Ako vaš ljubimac ima na zubima malo više kamenca, pa ga ne možete u potpunosti skinuti četkanjem, postoje poslastice i posebne suhe gotove hrane za skidanje kamenca sa zubi. Ako ni to ne pomogne, tada se morate obratiti veterinaru koji će očistiti kamenac sa zubi vašeg ljubimca posebnim ultrazvučnim uređajem. Taj zahvat se obavlja u blagoj narkozi ili barem u sedaciji, kako bi za vrijeme zahvata životinja bila mirna te da bi sve prošlo u najboljem redu. Ponekad se tijekom čišćenja kamenca vidi da su neki zubi jako rasklimani. Takve zube izvadimo ili čak ispadnu sami.
Treba imati na umu da nakupljanje bakterija u ustima, a što je olakšano nakupljanjem plaka i kamenca na zubima, nikako ne može biti zdravo niti ‘normalno’.

Veterina portal za

Vezani sadržaji

Procjena kontaminacije patogenima u pripravcima mezenhimskih matičnih stanica porijeklom iz masnog tkiva pasa

Urednik

Javni poziv za iskaz interesa za provedbu subvencioniranog postupka sterilizacije vlasničkih pasa na području Grada Zagreba za 2025. godinu

Urednik

20 godina označavanja kućnih ljubimaca u Republici Hrvatskoj

Urednik

Prvi molekularni dokazi erlihija u krpelja na području RH

Urednik

Rizični čimbenici pri slikovnoj dijagnostici hitnih pacijenata

Urednik

Eliminacijski protokol kod kroničnih enteropatija pasa: hrana, probiotici i prebiotici

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više