IzdvojenoMeđunarodna suradnjaSimpozijSkupoviVeterinarsko javno zdravstvoZoonoze i Jedno zdravlje

KLASIČNE BAKTERIJSKE I PARAZITARNE ZOONOZE – ŠTO NAS OČEKUJE?

v. izlaganjaUvod u simpozij održao je  prof. dr. sc. Željko Cvetnić

HAZUHRVATSKI VETERINARSKI INSTITUTHrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Razred za medicinske znanosti, Odbor za animalnu i komparativnu patologiju i Hrvatski veterinarski institut, organizirali su znanstveno-stručni simpozij KLASIČNE BAKTERIJSKE I PARAZITARNE ZOONOZE – ŠTO NAS OČEKUJE?

Simpozij je održan u četvrtak, 22. listopada 2015. s početkom u 10 sati u palači Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, a prisustvovalo mu je više od 120 sudionika iz svih dijelova Hrvatske, uz goste predavače iz Republike Slovenije. v. izlaganja

U okviru Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti je devet razreda, a Razred za medicinske znanosti je vjerojatno i najaktivniji razred Akademije. Današnji simpozij je jedan od pedesetak ovogodišnjih događanja organiziranih u okviru ovog razreda.


akademik Marko Pećina, tajnik Razreda za medicinske znanosti HAZU
Akademik Marko Pećina, tajnik Razreda za medicinske znanosti HAZU.
(Fotografija: Irena Reil)

Pozdravnu riječ sudionicima je održao akademik Marko Pećina, tajnik Razreda za medicinske znanosti HAZU. Akademik Pećina se u svom pozdravnom govoru vrlo pohvalno izrazio prema Odboru za animalnu i komparativnu patologiju Razreda za medicinske znanosti HAZU. “Ovaj simpozij najbolji je odraz, ogledalo našeg Razreda za medicinske znanosti. U njemu sudjeluje čitav naš razred, u svoj svojoj punini. Odbor za animalnu i komparativnu patologiju je primjer sustavnog rada. Svake godine organizira najmanje jedan znanstveni sastanak i – što je najvažnije – uvijek je to sastanak o aktualnoj problematici; sjećamo se sastanka o ptičjoj gripi, o virusu Zapadnog Nila, itd. Medicina je jedinstvena – i humana i veterinarska i dentalna, ali uz postojanje specifičnosti u svakom navedenom području. Međutim, ako je nešto 100% zajedničko i humanoj i veterinarskoj medicini to su zoonoze, a zoonoze su i u današnje doba veliki problem.
Hrvatska ima jednu od najviših incidencija leptospiroza na svijetu i to 1,7 na 100.000 stanovnika.Između 1940. i 2004. godine otkriveno je 335 novih emergentnih zaraznih bolesti. Većina, 60,3% ovih bolesti su prenešene iz divljeg životinjskog svijeta na ljude dok je za 22,8% prijenos sa životinja bio posredovan različitim vektorima. Ovaj podatak sam za sebe dovoljno govori o značaju današnjega simpozija.

Akademik Pećina je u svom obraćanju sudionicima ovog simpozija spomenuo i nedavno održani prvi interakademijski znanstveni sastanak pod nazivom “Emergentne i re-emergentne zoonoze 21. stoljeća” koji je održan u organizaciji Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine te Slovenske akademije znanosti in umetnosti, istaknuvši pritom svim sudionicima simpozija dobro poznatu činjenicu da zoonoze ne poznaju niti ne priznaju granice.
Na kraju, zahvalio je organizatorima današnjeg simpozija na čelu sa predsjednikom Odbora za animalnu i komparativnu patologiju, akademikom Slavkom Cvetnićem, te predsjednikom organizacijskog odbora današnjeg simpozija, članom suradnikom HAZU, prof. dr. sc. Željkom Cvetnićem.

Ispred organizatora, uvod u simpozij održao je prof. dr. sc. Željko Cvetnić, zamjenik ravnatelja Hrvatskog veterinarskog instituta.

Prof. dr. sc. Željko Cvetnić, zamjenik ravnatelja Hrvatskog veterinarskog instituta (fotografija: Irena Reil)
Prof. dr. sc. Željko Cvetnić, zamjenik ravnatelja Hrvatskog veterinarskog instituta
(Fotografija: Irena Reil)

Današnje teme nastavak su spomenutog prošlotjednog sastanka pod naslovom “Emergentne i re-emergentne zoonoze 21. stoljeća” na kojem se većinom govorilo o virusnim zoonozama. Danas ćemo govoriti o klasičnim bakterijskim i parazitarnim zoonozama odnosno vektorima koji ih prenose“, izjavio je nakon pozdrava sudionicima prof. dr. sc. Željko Cvetnić.
Naglasio je da su često bakterijske i parazitarne zoonoze prilično zanemarene u javnosti u odnosu na medijski puno eksponiranije bolesti poput ebole i nekih drugih virusnih zoonoza. Tome u prilog istaknuo je činjenicu da uz ugrozu zapadnog svijeta od virusnih zoonoza vrlo brzo dolazi do vidljivih reakcija medija iako od tuberkuloze godišnje umire gotovo 2 milijuna ljudi, leptospiroza je skoro jedna od najučestalijih zoonoza današnjice, godišnje je prijavljeno obolijevanje 500.000 ljudi od bruceloze, a još 25 puta više nije niti prijavljeno…
O svim tim, ali i mnogim drugim detaljima bilo je puno govora u kasnijim izlaganjima eminentnih stručnjaka iz Zavoda za javno zdravstvo Republike Hrvatske, Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo iz Slovenije, Hrvatskog veterinarskog instituta, Opće bolnice Zadar, Odjela za zarazne bolesti, Veterinarske fakultete Univerze v Ljubljani, Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije iz Splita.
Više od 120 sudionika pratilo je izlaganja sa vrlo izraženim interesom jer je na ovom simpoziju uz bazične činjenice o odabranim temama iznešen i velik broj aktualnih informacija i podataka iz najnovijih istraživanja.
U suradnji s organizatorima simpozija, u nastavku uskoro donosimo i sažetke izlaganja.

Radno predsjedništvo prvog dijela simpozija: akademik Josip Madić, prof. dr. sc. Boris Dželalija, prof. dr. sc. Željko Cvetnić
Radno predsjedništvo prvog dijela simpozija: prof. dr. sc. Željko Cvetnić, akademik Josip Madić, prof. dr. sc. Boris Dželalija (Fotografija: Irena Reil)

Održana izlaganja prvog dijela simpozija


Vera Katalinić-JankovićTuberkuloza kao vječni izazov kroz stoljeća
prim. dr. Vera Katalinić-Janković (Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Zagreb)

Manca Žolnir DovčNetuberkulozne mikobakterioze kao zoonoze – koliko znamo o njima?
dr. sc. Manca Žolnir Dovč (Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo, Golnik, Slovenija)

Dr. sc. Silvio Špičić, Hrvatski veterinarski institutMogućnosti i izazovi dijagnostike i kontrole tuberkuloze goveda u Hrvatskoj
dr. sc. Silvio Špičić (Hrvatski veterinarski institut, Zagreb)

prof. dr. sc. Boris Dželalija, Opća bolnica Zadar, Odjel za zarazne bolestiEpidemiologija i klinička slika rikecioza u Hrvatskoj
prof. dr. sc. Boris Dželalija (Opća bolnica Zadar, Odjel za zarazne bolesti, Zadar)

Brane KrtQ-groznica u Republici Sloveniji
dr. sc. Brane Krt (Univerza v Ljubljani, Veterinarska fakulteta, Ljubljana, Slovenija)

Sanja DuvnjakGenotipovi vrste Coxiella burnetii u Hrvatskoj
dr. sc. Sanja Duvnjak (Hrvatski veterinarski institut, Zagreb)

Radno predsjedništvo drugog dijela simpozija: prof. dr. sc. Nenad Turk, akademik Teodor Wikerhauser, prof. dr. sc. Boris Habrun
Radno predsjedništvo drugog dijela simpozija: prof. dr. sc. Nenad Turk, akademik Teodor Wikerhauser, prof. dr. sc. Boris Habrun (Fotografija: Irena Reil)

Održana izlaganja drugog dijela simpozija


Prof. dr. sc. Nenad TurkLeptospiroza – zaboravljena bolest prirodnih žarišta
prof. dr. sc. Nenad Turk (Veterinarski fakultet, Sveučilište u Zagrebu, Zagreb)

Izv. prof. dr. sc. Boris HabrunBedrenica – zoonoza sve manjeg značaja i opasno biološko oružje
prof. dr. sc. Boris Habrun (Hrvatski veterinarski institut, Zagreb)

dr. sc. Mateja PateBakterijske zoonoze koje se prenose hranom
dr. sc. Mateja Pate (Univerza v Ljubljani, Veterinarska fakulteta, Ljubljana, Slovenija)

HAZU-Bakterijske-i-parazitarne-zoonoze-ZeljkoCvetnicBruceloza – stara bolest nove prijetnje
prof. dr. sc. Željko Cvetnić (Hrvatski veterinarski institut, Zagreb)

Katarina Šiško KraljevićLišmanioza u ljudi
dr. sc. Katarina Šiško Kraljević (Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, Split)

dr. sc. Relja BeckVektorima prenosive bakterijske i parazitarne zoonoze
dr. sc. Relja Beck (Hrvatski veterinarski institut, Zagreb)

Znanstveno-stručni simpozij
KLASIČNE BAKTERIJSKE I PARAZITARNE ZOONOZE – ŠTO NAS OČEKUJE?

Znanstveni odbor
redoviti članovi
Razred za medicinske znanosti
Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti
Slavko Cvetnić, Ivo Čikeš, Dragan Dekaris, Vida Demarin,
Vladimir Goldner, Vjekoslav Jerolimov, Ivica Kostović,
Zvonko Kusić, Josip Madić, Davor Miličić, Marko Pećina,
Ivan Prpić, Željko Reiner, Daniel Rukavina, Marko Šarić,
Slobodan Vukičević, Teodor Wikerhauser

Organizacijski odbor
Predsjednik: Željko Cvetnić
Članovi: Slavko Cvetnić, Đuro Huber, Mirko Lojkić,
Josip Madić, Teodor Wikerhauser, Dražen Matičić,
Boris Habrun, Silvio Špičić
admin. tajnica Vesna Očak-Sekulić, prof.

Prema pravilniku Hrvatske veterinarske komore skup je vrednovan sa dva boda.



Vezani sadržaji

Utvrđene dodatne aktivnosti s obzirom na pojavu slinavke i šapa u Republici Njemačkoj

Urednik

Potpisan sporazum HVI i Grada Križevci o zajedničkom ulaganju u izgradnju nove zgrade Zavoda

Urednik

Marinet – Umrežavanje u marikulturi: Primjena novih tehnologija za diversificiarnu održivu akvakulturu usmjerenu na zdravo društvo i konkurentne regije

Urednik

Izazovi veterinarske medicine na području pčelarstva

Urednik

Akademik Ivo Tomašec – u povodu 120. obljetnice njegova rođenja

Urednik

U Veterinarskom zavodu Vinkovci otvoren novi laboratorij za dijagnostiku afričke svinjske kuge

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više