Predstavljanje knjige “KLINIČKA VETERINARSKA BAKTERIOLOGIJA” autora doc. dr. sc. Borisa Habruna, održano je u srijedu, 7. svibnja 2014., s početkom u 12,30 sati u Kongresnom centru Hotela Aristos.
Recenzenti knjige:
prof. dr. sc. Željko Cvetnić, dr. med. vet.
prof. dr. sc. Branka Šeol Martinec, dr. med. vet.
doc. dr. sc. Suzana Bukovski, primarius, dr. med.
Izdavači KLINIČKE VETERINARSKE BAKTERIOLOGIJE su Medicinska naklada i Hrvatski veterinarski institut.
Svaka ustanova ima svoju povijest, tradiciju, svoje starine i pravila ponašanja. Institut svakako svojim djelovanjem nije bio ustanova čiji je glavni posao bilo pisanje knjiga tako da su one tijekom njegovih osamdeset godina postojanja bile rijetke. Iako, ima onih koji su bili autori knjiga, češće su bili koautori odnosno pisali su pojedina poglavlja u domaćim i stranim knjigama. Ali, kada su autori iz Hrvatskog veterinarskog instituta onda one budu zaista reprezentativne kao što je to ova KLINIČKA VETERINARSKA BAKTERIOLOGIJA docenta doktora Borisa Habruna.
Još jednom čestitam autoru u ime izdavača Medicinske naklade i Hrvatskog veterinarskog instituta, a svima vama zahvaljujem što ste došli i uveličali ovu našu svečanost promocije.”
Svrha ove knjige, ono što sam njome želio postići, je opis najznačajnijih praktičnih postupaka u bakteriološkom laboratoriju na jedan, nadam se, jednostavan i pristupačan način i opis najznačajnijih bakterijskih uzročnika bolesti životinja. S obzirom da smo mala država i da je vrlo upitno u jednom području izdavati nekoliko različitih udžbenika, pokušao sam napisati štivo koje bi trebalo biti prihvatljivo i studentima veterinarske medicine, polaznicima poslijediplomskih studija i djelatnicima bakterioloških laboratorija. Naravno, vi koji ćete koristiti tu knjigu ocijenit ćete koliko sam u ovom svom naumu uspio.”
“U općem dijelu sam uglavnom obradio sve o uzorkovanju, građi i postupcima u laboratoriju i kontroli kvalitete, dok sam se kod specijalnog dijela držao jedne sheme sa uvodom kod svake bakterijske vrste, prirodnim staništem, čimbenicima virulencije bolesti, laboratorijskom dijagnostikom i na kraju antimikrobnoj osjetljivosti i liječenju. Gdje je trebalo prikazati kulture i postupci prikazana je po jedna slika, a gdje se trebalo prikazati postupke poput biokemijske identifikacije, korišteni su slijedovi slika kako bi čitateljima bilo što jednostavnije i da se time dobiju što bolje ilustracije. Niti mikrobiološke slike nisu previše retuširane kako bi prikazano izgledalo što stvarnije, “baš zato da se vidi stvarni izgled”.”
Autor se zahvalio i sponzorima knjige: AiB, Phoenix Farmacija, Belje Agro-vet, Krka, Bayer, Medika, Gorea Plus i Medical intertrade.
“Naravno, ovu knjigu je sponzorirao moj Hrvatski veterinarski institut i sve njegove podružnice odnosno Veterinarski zavod Križevci, Veterinarski zavod Vinkovci, Veterinarski zavod Split, Veterinarski zavod Rijeka i Centar za peradarstvo.”
Umjesto zaključka, doc. Habrun je iskazao svoju nadu da će knjiga BAKTERIJSKE I GLJIVIČNE ZOONOZE autora prof. dr. sc. Željka Cvetnića, koja je promovirana prošle godine, i ova knjiga, potaknuti i druge djelatnike Hrvatskoga veterinarskoga instituta na pisanje djela o parazitarnim i virusnim zoonozama i o veterinarskoj mikologiji, parazitologiji i virusologiji.
Iz recenzije
“Udžbenik „KLINIČKA VETERINARSKA BAKTERIOLOGIJA” sastoji se od tri povezane cjeline koje se tematikom nadovezuju. U prvom dijelu riječ je o općoj bakteriologiji u kojem su, korak po korak, sustavno obrađeni postupci, materijali i načini izvođenja bakteriološke pretrage. Iscrpno su opisane bakteriološke podloge i sve vezano uz rad u bakteriološkom laboratoriju.
Na ovaj se dio nastavlja specijalna bakteriologija koja se sastoji od poglavlja u kojem se detaljno opisuju gram-negativne bakterije, njihove osobine, način uzgoja i identifikacije te patološka stanja koja uzrokuju u životinja i ljudi. Treći dio je poglavlje u kojem su opisane gram-pozitivne bakterije na isti način kao i u drugom dijelu, sustavno i metodički. Autor je u specijalnom dijelu opisao i detaljno prikazao sve gram-negativne i gram-pozitive bakterije koje obligatno ili fakultativno uzrokuju infekcije životinja i/ili čovjeka.Preporuka
Rukopis knjige „Klinička veterinarska mikrobiologija“, autora doc. dr. sc. Borisa Habruna je suvremen i kvalitetan prikaz veterinarske mikrobiologije, a također je izvorni znanstveni rad. Knjiga je tematski podijeljena na tri dijela. U općem djelu iznose se podatci o osnovama rada u bakteriološkom laboratoriju, brojnim tehnikama potrebnim za rad u njemu, bakteriološkim podlogama a sve je popraćeno fotografijama u boji izvrsne kakvoće. U specijalnom djelu iscrpno su obrađene gram-pozitivne i gram-negativne bakterije važne za veterinarsku medicinu a ukratko one manjeg značenja također s brojnim fotografijama u boji. Rukopis također sadrži različite tablice i grafikone koji pridonose jasnoći i preglednosti iznesenog gradiva.
S obzirom na činjenicu da je mikrobiologija od iznimnog značenja za medicinu, a relativno često se otkrivaju novi, a preimenuju „stari“ mikrobi, ovaj je rukopis dobro došao, dobro je osmišljen te ga smatram poželjnim štivom za studente veterinarske medicine i doktore veterinarske medicine, kojima će pomoći u svakodnevnom radu sa životinjama.“
Podaci o knjizi
- autor(i) Boris Habrun
- naslov djela: KLINIČKA VETERINARSKA BAKTERIOLOGIJA
- broj stranica: 354
- ilustracija: 242
- dijagrama: 23
- tablica: 95
- broj poglavlja: 49
- redni broj izdanja publikacije: 1. izdanje
- broj referencija citirane i korištene literature: 116