Izlaganje sa skupaZoonoze i Jedno zdravlje

Kliničke značajke bolesti COVID-19

Alemka Markotić
Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Zagreb, Hrvatska, Medicinski fakultet, Sveučilište u Rijeci, Rijeka, Hrvatska, Medicinski fakultet, Hrvatsko Katoličko Sveučilište, Zagreb, Hrvatska; alemka.markotic@bfm.hr

Izlaganje sa virtualnog simpozija

Zoonotska obilježja pandemije SARS-CoV-2

Izvor: Sažetci virtualnog simpozija: Zoonotska obilježja pandemije SARS-CoV-2

Od svoje pojave krajem 2019.g., virus SARS-CoV-2 nas ne prestaje iznenađivati u virusološkom, epidemiološkom i kliničkom smislu.
Od početne ideje da se radi o respiratornoj bolesti, shvatili smo da je to bolest s tisuću lica koja se osim akutnog oblika bolesti manifestira i brojnim kroničnim posljedicama obuhvaćenim imenom post-COVID-19 sindrom.

COVID-19 u akutnoj fazi se manifestira u blagom ili srednje teškom obliku uz 10-20% bolesnika s teškom ili vrlo teškom kliničkom slikom koji moraju biti zbrinuti u jedinicama intenzivnog liječenja. Bolest obično započinje s povišenom temperaturom, uz šmrcanje, grlobolju, kašalj, a s razvojem bolesti i otežanim disanjem. Uz to se nerijetko bilježe: glavobolja, opći algički sindrom, mučnina, povraćanje, proljev, a u dijela bolesnika i gubitak osjeta mirisa i okusa. Veći postotak bolesnika (oko 80%) s blažim do srednje teškim oblikom bolesti se oporavi u tjedan dana, a ostali obično zahtijevaju hospitalizaciju uz razvoj nerijetko bilateralne pneumonije, a dio bolesnika s teškim oblikom bolesti vrlo brzo razvijaju akutni kardiorespiratorni distres sindrom.

Ono što je danas jasno je da virus izaziva oštećenja u brojnim tkivima, organima i organskim sustavima uzrokujući brojne poremećaje: miokardijalnu ishemiju, srčane aritmije, kardiogeni šok, bolove u abdomenu uz povraćanje i proljev, oštećenje jetrene i bubrežne funkcije, promjene na koži u smislu osipa, urtikarije, vezikula, petehija, neurološka oštećenja uključujući i encefalopatije, Guillain-Barreov sindrom, moždani udar, hiperglikemiju i dijabetičku cirozu, a svakako među najčešće komplikacije ubrajamo plućnu emboliju/trombozu.

Povećani rizik od komplikacija u COVID-19, imaju bolesnici koji su stariji od 65 godina, pretili, dijabetičari i hipertoničari te općenito osobe s različitim oblicima karcinoma, drugim kardiovaskularnim bolestima, kroničnom opstruktivnom bolesti pluća te imunosuprimirani, osobito transplantirane osobe, a tijekom ove jeseni i brojne trudnice i rodilje su razvile teške oblike bolesti.

Post-COVID-19 sindrom je još velikim dijelom neispitano područje i po svemu sudeći brojne kronične posljedice akutne faze COVID-19 sindroma se manifestiraju u obliku različitih kardiopulmonalnih, neuroloških, gastrointestinalnih, psihijatrijskih, mentalnih i brojnih drugih poremećaja, kao što je npr. kronični umor, gubitak kose i dr.

Vezano (COVID-19):

Vezani sadržaji

Peti simpozij “SIGURNOST HRANE I ZAŠTITA POTROŠAČA” u Velikoj Gorici

Urednik

Simpozij “Evolucijski razvoj srca i translacijska medicina” i promocija knjige EVOLUTIONARY DEVELOPMENT OF THE HEART: ANATOMY AND MOLECULES

Urednik

Bioterorizam – prijetnja i izazovi

Urednik

1. VEF ALUMNI SIMPOZIJ “VETERINARSKA MEDICINA I JEDNO ZDRAVLJE”

Urednik

Humani koronavirusi u kontekstu ‘Jednog zdravlja’

Urednik

Simpozij “SIGURNOST HRANE I ZAŠTITA POTROŠAČA”

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više