Jedna od vidljivih novosti u radu klinika Veterinarskoga fakulteta su i dva šatora postavljena pokraj ulaza u internističku i kiruršku ambulantu u dvorištu Fakulteta te jedan u blizini ulaza u novu zgradu Klinike za zarazne bolesti.
Naravno, i u njima je potrebno održavanje minimalnog razmaka, a to je uz nošenje zaštitnih maski, često pranje ruku i već uobičajeno prozračivanje prostorija, jedna od ključnih epidemioloških mjera kojih se svi djelatnici i studenti Fakulteta pridržavaju. Rezultati takvih mjera vrlo su ohrabrujući u smislu nastavka provođenja obrazovnog procesa uz istovremenu obvezu zaustavljanja ili barem usporavanja širenja COVID-a.
Na Fakultetu su zadovoljni dosadašnjim stanjem i razvojem situacije jer kampus Fakulteta svaki dan koristi nekoliko stotina osoba, a brojčano gledano, samo je jedna COVID-pozitivna osoba i jedna samoizolacija dnevno i evidentno nema prijenosa bolesti unutar Fakulteta. Nameće se zaključak da postojeće mjere i način rada daju i više nego zadovoljavajuće rezultate, a zahvaljujući tome nije teško konstatirati da studij veterine dobro funkcionira i u pandemijskim uvjetima. Njima prilagođena nastava, kao i laboratorijske i praktične vježbe, odvija se bez prekida i problema.
Prema svemu do sada sudeći, na ovaj način nastava može biti uspješno odrađena i do kraja akademske godine.
Svi studenti prve i druge godine svakodnevno pohađaju predavanja i vježbe. Studenti treće, četvrte i pete godine studija nastavu prate podijeljeni u po dvije grupe, u tjednim turnusima. Dok jedni tjedan dana nastavu prate u predavaonicama, drugi ju prate online i obratno, dok se za studente šeste godine nastava za sada održava isključivo online.
Koronavirusna pandemija je svima donijela brojne životne promjene no Veterinarski fakultet kao da je oduvijek bio spreman i za ovakve uvjete. Istina, online nastavu omogućila je tehnologija, ali za život uz zoonoze i antropozoonoze na svijetu vjerojatno nema puno pripravnijih ljudi od veterinara. Već se studente prve godine studija od prvoga dana upoznavanja sa strukom podučava o ovakvim bolestima, vezanim rizicima i opasnostima po život i zdravlje, o mjerama opreza i potrebnom načinu ponašanja, profilirajući među njima i buduće stručnjake veterinarskog javnog zdravstva u službi ‘Jednog zdravlja’.
Ukupni dosadašnji rezultati mjera propisanih na Veterinarskom fakultetu podržavaju dojam da je Veterinarski fakultet funkcionalan praktičan primjer kako raditi i sa studentima i sa pacijentima i istovremeno uspješno usporavati širenje pandemije, uključujući i epidemiološki trenutno ne tako povoljne uvjete.
Ruku na srce, u zadnje vrijeme često spominjano “novo normalno” veterinari objektivno nisu ni mogli dočekati potpuno nepripremljeni, čak ni da su to htjeli.