KomentariVeterinarski fakultet u Zagrebu

Klinike Veterinarskoga fakuteta: šatori umjesto čekaonica, maske i na otvorenom

Jedna od vidljivih novosti u radu klinika Veterinarskoga fakulteta su i dva šatora postavljena pokraj ulaza u internističku i kiruršku ambulantu u dvorištu Fakulteta te jedan u blizini ulaza u novu zgradu Klinike za zarazne bolesti.


Obzirom na epidemiološku situaciju i mjere, zadržavanje vlasnika sa ljubimcima u čekaonicama klinika još od početka koronavirusne pandemije nije dopušteno. Umjesto čekanja u čekaonicama koje su već odavno u svim ustanovama zatvorene, zaklon pacijentima i njihovim vlasnicima osiguran je u šatorima koje su u petak 16. listopada postavili pripadnici Bojne za opću logističku potporu Zapovjedništva za potporu, sukladno Odluci ministra obrane Republike Hrvatske i zapovjedi načelnika Glavnog stožera OSRH.

Naravno, i u njima je potrebno održavanje minimalnog razmaka, a to je uz nošenje zaštitnih maski, često pranje ruku i već uobičajeno prozračivanje prostorija, jedna od ključnih epidemioloških mjera kojih se svi djelatnici i studenti Fakulteta pridržavaju. Rezultati takvih mjera vrlo su ohrabrujući u smislu nastavka provođenja obrazovnog procesa uz istovremenu obvezu zaustavljanja ili barem usporavanja širenja COVID-a.

Dodatno mjerama Nacionalnog stožera, Veterinarski fakultet je od 8. listopada propisao obavezno nošenje zaštitnih maski i na otvorenim prostorima unutar fakultetskog kampusa. Možda je dijelom i zbog toga epidemiološka situacija na Fakultetu daleko bolja ne samo od hrvatskog prosjeka nego i od prosjeka mnogih drugih sveučilišnih ustanova, što upućene ne iznenađuje.


Na Fakultetu su zadovoljni dosadašnjim stanjem i razvojem situacije jer kampus Fakulteta svaki dan koristi nekoliko stotina osoba, a brojčano gledano, samo je jedna COVID-pozitivna osoba i jedna samoizolacija dnevno i evidentno nema prijenosa bolesti unutar Fakulteta. Nameće se zaključak da postojeće mjere i način rada daju i više nego zadovoljavajuće rezultate, a zahvaljujući tome nije teško konstatirati da studij veterine dobro funkcionira i u pandemijskim uvjetima. Njima prilagođena nastava, kao i laboratorijske i praktične vježbe, odvija se bez prekida i problema.
Prema svemu do sada sudeći, na ovaj način nastava može biti uspješno odrađena i do kraja akademske godine.


Svi studenti prve i druge godine svakodnevno pohađaju predavanja i vježbe. Studenti treće, četvrte i pete godine studija nastavu prate podijeljeni u po dvije grupe, u tjednim turnusima. Dok jedni tjedan dana nastavu prate u predavaonicama, drugi ju prate online i obratno, dok se za studente šeste godine nastava za sada održava isključivo online.


Koronavirusna pandemija je svima donijela brojne životne promjene no Veterinarski fakultet kao da je oduvijek bio spreman i za ovakve uvjete. Istina, online nastavu omogućila je tehnologija, ali za život uz zoonoze i antropozoonoze na svijetu vjerojatno nema puno pripravnijih ljudi od veterinara. Već se studente prve godine studija od prvoga dana upoznavanja sa strukom podučava o ovakvim bolestima, vezanim rizicima i opasnostima po život i zdravlje, o mjerama opreza i potrebnom načinu ponašanja, profilirajući među njima i buduće stručnjake veterinarskog javnog zdravstva u službi ‘Jednog zdravlja’.

Ukupni dosadašnji rezultati mjera propisanih na Veterinarskom fakultetu podržavaju dojam da je Veterinarski fakultet funkcionalan praktičan primjer kako raditi i sa studentima i sa pacijentima i istovremeno uspješno usporavati širenje pandemije, uključujući i epidemiološki trenutno ne tako povoljne uvjete.

Ruku na srce, u zadnje vrijeme često spominjano “novo normalno” veterinari objektivno nisu ni mogli dočekati potpuno nepripremljeni, čak ni da su to htjeli.

zaštitna maska Veterinarski fakultet

Vezani sadržaji

Natječaj za upis na doktorski studij Veterinarske znanosti u akademskoj godini 2024./2025.

Urednik

Agroproteinka domaćin terenske nastave studenata Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Urednik

Hrvatska po prvi puta u visokom Odboru Regionalne Konferencije Svjetske organizacije za zdravlje životinja

Urednik

Ministar Dabro na radnom sastanku s predstavnicima Udruge veterinarskih organizacija Dalmacije

Urednik

8th World One Health Congress

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres – druga obavijest i pozivno pismo

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više