Profesor Kenny Simpson
Cornell University
(USA Konferencija u NESTLE PURINA CAN SUMMIT, 22. – 24. ožujak 2012. u Lisabonu)
Kao veterinarima praktičarima, kada se suočimo sa slučajem upalne bolesti crijeva kod pasa, u prirodi nam je da posegnemo za novom hranom kao dodatak terapiji s obzirom na antimikrobne, protuupalne i imunosupresivne lijekove. Ali, koji dokazi podupiru promjenu prehrane? Da li dijeta ima ulogu u uzroku upalne bolesti crijeva (IBD) kod pasa i da li je promjena hrane uvijek korisna?
Ovaj članak će pregledati ulogu dijete u etiopatogenezi i liječenju upalne bolesti crijeva kod pasa.
[What is the role of diet in canine inflammatory bowel disease? : EN, pdf]
Upalna bolest crijeva (Inflammatory bowel disease – IBD) je skupni naziv koji se primjenjuje za skupinu kroničnih enteropatija karakteriziranih s trajnim ili rekurentnim gastrointestinalnim (GI) simptomima i upalom gastrointestinalnog trakta. Široko je prihvaćeno da je IBD uzrokovana kompleksnim međudjelovanjem između genetike domaćina i crijevnog mikrookoliša (prvenstveno bakterija i sastojaka hrane), imunosnog sustava i okolišnih okidača crijevne upale. Međutim, specifični koraci koji dovode do IBD i razlozi za fenotipsku varijaciju i nepredvidljive reakcije na liječenje nisu poznate. Izlazi na vidjelo da kod pacijenata s IBD koja je karakterizirana s granulomatoznom ili neutrofilnom upalom, trebali bismo raditi intenzivno na otkrivanju zaraznog uzročnika i njegovom uklanjanju s prikladnom terapijom. Međutim najčešće uočene patološke promjene kod pasa s IBD su infiltracija sluznice s limfocitima i plazma stanicama, atrofija resica i bujanje limfatičnog tkiva. To je pacijent za kojeg tipično dajemo dijetarnu preporuku. S tim na umu, koji podaci zapravo postoje za potvrdu uloge prehrane u IBD kod pasa?
Koji dokazi podupiru ulogu prehrane u IBD kod pasa?
I.Klinički odgovor na dijetu kod pasminsko specifičnih enteropatija
- Irski seteri su predisponirani na razvoj enteropatije zbog preosjetljivosti na gluten koja je poznata kao autosomatsko recesivna značajka.
- Neželjene reakcije na kukuruz, tofu, sir, mlijeko, pšenično brašno i janjetinu opisane su kod mekodlakih pšeničnih terijera ( Soft Coated Wheaton Terriers -SCWT) uz enteropatiju s gubitkom proteina (PLE) te nefropatiju s gubitkom proteina (PLN). Analiza pedigrea 188 SCWT dokazala je zajedničkog muškog predaka, iako način nasljeđivanja nije poznat. Autoprotutijela povezana s ulcerativnim kolitisom kod ljudi su također dokazana i kod velikog broja SCWT s PLE i prethode hipoalbuminemiji za u prosjeku 2,4 godine.
- Kod različitih pasmina pasa, povišena razina autoantitijela također je pronađena kod dvostruko više pasa s enteropatijom izazvanom hranom nego kod onih s IBD koji ne reagira na hranu. Ova otkrića ukazala su da je imunološka disregulacija (stvaranje autoantitijela) relativno čest i rani element enteropatija koje reagiraju na hranu kod pasa.
Mogu li predvidjeti koji psi s IBD je vjerojatno da će reagirati na dijetu?
> Mlađi pacijenti i oni sa normalnim razinama albumina kod dijagnostike čini se vjerojatnije da će reagirati na samu dijetu.
II.Klinički odgovor na komercijalne dijete s ograničenim antigenima
- U kontroliranim studijama od 65 pasa s IBD i proljevom 39 pasa reagiralo je na dijetu s ograničenim antigenima od lososa i riže (PURINA VETERINARY DIETS® DRM Derm® Canine Formula). Samo osam pasa vratilo se u prvobitno stanje kada su izazvani sa svojom prijašnjom hranom, i niti jedan nije bio osjetljiv na testiranje s govedinom, janjetinom piletinom ili mlijekom. Psi koji su reagirali na dijetu bili su mlađi i imali su više razine serumskih albumina od pasa koji nisu reagirali na dijetu. Psi koji nisu reagirali na dijetu liječeni su steroidima. Zanimljivo, crijevna histopatologija nije se razlikovala ni kod onih koji su reagirali na dijetu niti kod onih koji su reagirali na steroide prije niti nakon tretiranja.
- U studiji od 13 pasa s limfocitno plazmacitnim kolitisom, klinički simptomi prošli su kod svih pasa unutar 2-28 mjeseci hranjenja, sa malo vlaknine, lako asimiliranom razmjerno hipoalergenom dijetom.
- Zanimljiva usporedba vrsta, od 55 mačaka s kroničnom gastrointestinalnom bolesti, 49% reagiralo je na promjenu prehrane s dijetama s ograničenim alergenima. Simptomi su se vratili u 16 od 26 mačaka izazvanih s prijašnjom hranom. Dominantna skupina antigena koji su izazvali odgovor kod tih mačaka bile su: žitarice (pšenica, kukuruzni gluten, ječam) i mesni protein (govedina, piletina, janjetina) i preko 50% mačaka su bile višestruko alergične.
III. Klinički odgovor na komercijalne dijete s hidroliziranim proteinima
- Šest pasa s IBD dobilo je komercijalno dostupnu hipoalergenu dijetu koja sadrži hidroliziranu soju kao jedini izvor proteina (PURINA VETERINARY DIETS® HA Hypoallergenic® Canine Formula). Pet od šest pasa nije reagiralo na brojne kontrolne dijete, a četiri nisu reagirala niti na jednu pokušanu medicinsku terapiju. Dijetarna terapija sama dala je adekvatno kliničko poboljšanje kod četiri psa uz dva psa koja su trebala popratnu medicinsku terapiju, od kojih je jedan imao endokrinu insuficijenciju pankreasa. Pet pasa također je pokazalo blagu do umjereno histološko poboljšanje duodenalne biopsije nakon terapije.
- U nedavnom ispitivanju, 26 pasa s kroničnom gastrointestinalnom bolesti (6 s normalnom gastrointestinalnom patologijom) hranjeni su ili sojinim i hidrolizatom piletine ili intestinalnom dijetom. Početni odgovor na dijetu bio je 88% u obje skupine, i približno 66% pasa iz obje skupine povratilo se u prijašnje stanje nakon davanja prijašnje dijete. Međutim tijekom razdoblja od 3 godine, samo jedan od 6 pasa na intestinalnoj dijeti održao se u remisiji u odnosu na 13 od 14 pasa na hidroliziranoj dijeti.
- U prospektivnom pokusu, pozitivne reakcije na prehranu sa hidroliziranom sojom (PURINA VETERINARY DIETS® HA Hypoallergenic® Canine Formula) uočeni su kod 18 od 24 psa s limfocitno plazmocitnim IBD-om i normalnim serumskim albuminima i kobalaminom. Ti psi koji nisu reagirali samo na promjenu hrane reagirali su na hranu+antibiotike (n=2) ili imunosupresiju (n=3). Jedan pas nije reagirao na terapiju. Zanimljivo 9 od 24 psa imalo je popratne dermatološke simptome i 7 od tih 9 pasa imalo je pozitivne dermatološke reakcije na liječenje s hranom + antibiotici.
Da li bih trebao odabrati hidroliziranu dijetu ili dijetu s ograničenim antigenima za moje slučajeve IBD?
> Obje imaju dokazane koristi za pse s IBD. U jednoj studiji, psi hranjeni hidroliziranom dijetom vjerojatnije su ostali u remisiji od onih hranjenih „intestinalnom“ dijetom.
Što je temelj kliničkog odgovora na dijetarno liječenje IBD?
Dugo se preporučuje da se dijetarno liječenje IBD kod pasa temelji na detaljnoj dijetalnoj anamnezi, s naglaskom na određivanju izloženosti proteinima, pogotovo onima životinjskog porijekla. Dijetarna intervencija zatim je usmjerena na hranjenje hranom koja sadrži proteine koji nisu prije davani. Noviji pristup je hidroliziranje proteina do molekularne težine koja se ne veže unakrsno s IgE na mastocite. (približno 4.5-10 kDa).
Oba ova pristupa temelje se na pretpostavci da je upala crijeva potaknuta preosjetljivošću ili alergijom na proteine iz hrane za koje se često smatra da su animalnog porijekla.
Međutim, opažanje da se mnogi psi ne vraćaju u prijašnje stanje kada su izazvani sa svojom prijašnjom hranom postavlja pitanje uloge alergije u IBD kod pasa. Dok se relevantan patomehanizam ne odredi dijagnostički pojam ”koji reagira na hranu” ili “intolerancija na hranu” čini se puno prikladniji nego “alergija na hranu” kada imunološki temelj za bolest nije otkriven. Istraživanja kod irskih setera ukazala su da se proteini na bazi žitarica kao što je gluten trebaju također uzeti u obzir u genezi upale crijeva. Značajno je da su sastojci na bazi žitarica isto kao i životinjski proteini odgovorni za osjetljivost na hranu kod mačaka s GI problemima. Visoka razina odgovora na dijetu koja se značajno razlikuje u svom sastavu ( npr. Hidrolizirana soja u odnosu na losos) ali je formulirana od relativno nekoliko sastojaka podiže vjerojatnost da je vjerojatno odsutnost određenih sastojaka, prije nego modifikacija ili zamjena dijetarnih proteina, ta koja ima koristan učinak.
Zaključak
Klinički odgovor od 60% do 88% kod pasa s limfocitno plazmocitnom IBD koji su hranjeni dijetom s ograničenim antigenima ili hidroliziranom dijetom ukazuju da je promjena prehrane važno terapijsko oruđe u liječenju IBD kod pasa. Neočekivan pozitivan nalaz u nedavnim studijama je da nekoliko pasa treba kontinuirano liječenje kortikosteroidima ili drugim imunosupresivnim lijekovima. Mehanizam u podlozi pozitivne reakcije na promjenu prehrane kod pasa s IBD ostaje da se razjasni, i važno je uzeti u obzir druge mogućnosti osim sa IgE-posredovane preosjetljivosti na animalne proteine.
Koliko mojih pacijenata s IBD-om mogu očekivati da će reagirati na samu promjenu prehrane?
> Kao cjelina, studije otkrivaju reakcije na dijete s ograničenim antigenima ili hidrolizirane dijete u 60%-88% pasa s limfocitno plazmacitnim IBD. Veća razina reakcije su kod pasa s normalnim albuminima.
