Ana Klobučar
Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”, Zagreb
Tijekom posljednjih 12 godina na području Hrvatske zabilježena je pojava, a zatim širenje invazivnih azijskih vrsta komaraca Aedes albopictus i Aedes japonicus. Tigrasti komarac, Ae. albopictus u Hrvatskoj je pronađen prvi put 2004. u Zagrebu. Slijedeće, 2005. godine zabilježeni su brojni nalazi ove vrste u Istri i Dalmaciji. Danas je tigrasti komarac najčešća vrsta komaraca u priobalju i na otocima.
Udomaćen je i proširen i na većem dijelu grada Zagreba. Tijekom posljednje tri godine mjestimični nalazi tigrastog komarca zabilježeni su u Zagrebačkoj, Krapinsko-zagorskoj, Bjelovarsko-bilogorskoj županiji te na širem području grada Osijeka. Komarac Ae. albopictus vrsta je visokog potencijala za prijenos virusa dengue, potencijalni prijenosnik Zika virusa, a dokazan je kao prijenosnik chikungunya virusa u nedavnim epidemijama u Europi (Italija, Francuska). Vrsta Ae. japonicus pronađena je prvi put u rujnu 2013. u Đurmancu i na području graničnog prijelaza u Macelju, a tijekom protekle dvije godine zabilježeno je njeno širenje na području Krapinsko – zagorske županije. Komarac Ae. japonicus kompetentan je vektor virusa Zapadnog Nila, La Crosse virusa i virusa japanskog encefalitisa. Na našem području invazivne vrste razvijaju se u raznolikim nakupinama vode na koje utječe čovjek – umjetna legla: bačve i posude u vrtovima, odbačeni predmeti, automobilske gume, vaze na grobljima, slivnici i dr.
Prirodni ciklus virusa Zapadnog Nila i Usutu virusa uključuje ptice kao glavne domaćine virusa i komarce kao vektore. Vrsta komaraca s najvećim potencijalom za prijenos ovih virusa je Culex pipiens kompleks (obuhvaća više formi ili biotipova). Jedinke ovog kompleksa razvijaju se u razlikim prirodnim i umjetnim leglima, a rasprostranjene su posvuda.
Dosadašnje pojave epidemija Zika virusne bolesti u svijetu te provedene studije pokazuju da je u urbanim područjima glavni vektor Zika virusa komarac Aedes aegypti (radi karakteristike visoke antropofilnosti), a Ae. albopictus ima sekundarnu ulogu kao vektor. Vrsta Ae. aegypti u Europi mjestimično je bila prisutna u prvoj polovini 20. stoljeća (u mediteranskim zemljama), a danas je proširena je i udomaćena samo na otoku Madeira i djelovima južne Rusije i Gruzije (područja uz istočnu obalu Crnog mora).
- Seroprevalencija virusa Zapadnog Nila u ptica u europskim državama: sistematski pregled
- Dirofilaria repens: čimbenici emergentnosti i dokazi prilagodbe na ljude
- Svjetski dan Jednog zdravlja: Brigom za Jedno zdravlje smanjuje se rizik od budućih pandemija
- Najznačajnije virusne zarazne bolesti konja u Republici Hrvatskoj
- Doctoral Fellowship: PhD Fellowships in the field of infectious diseases