Riječ recenzenta
Prof. dr. sc. Boris Pirkić
Uvodni dio pruža podroban pregled povijesnog razvoja kompjutorizirane tomografije, objašnjenje osnovnih stručnih termina, dijelova CT uređaja, kao i različitih tipova CT-a, kao npr. dvo-, tro-dimenzionalna, te višeslojna tehnologija. Nakon toga date su podrobne upute za praktičnu izvedbu snimanja, postupak s pacijentom, protokol snimanja, obradu slike, te interpretaciju nalaza. Na kraju ovog, kao i svakog poglavlja dat je pregled korištene literature, od iznimne koristi za svakog tko želi još produbiti znanja iz ovog područja.
Drugo se poglavlje bavi lubanjom, mozgom, nosnim prohodima, te slušnim organima ponaosob, i to pregledom anatomije, patologije, te CT-dijagnostike određenih bolesti, tipičnih u pojavnosti za navedene strukture.
U trećem dijelu je obrađena kralježnica, po sličnom, preglednom principu, slijedeći detaljne upute za snimanje, postupak s pacijentom, interpretaciju nalaza, s osvrtom na različite tkivne strukture, tj. leđnu moždinu, moždane ovojnice i korijene spinalnih živaca.
Posljednja tri poglavlja odvojeno obrađuju tri, po patologiji najzastupljenija dijela kralježnice, odnosno vratni, grudni, te slabinsko-križni segment. Podrobno je obrađena anatomija i patologija tih dijelova, ponovo s detaljnim popisom korištene literature.
Analizirajući predočeni tekst, vidljivo je nekoliko činjenica. Autori su koristili vlastita isustva, originalne slike iz osobne arhive, kojih je mnoštvo, i koje olakšavaju praćenje ove zahtjevne tematike. Studentu, kao i polazniku poslijediplomskog studija, te veterinaru-praktičaru, na vrlo je jasan način, gotovo bez nepokrivenih područja, jasno objašnjen pojam, svrha i mogućnosti koje pruža kompjutorska tomografija. Također, jasne upute za praktično izvođenje, postupak s pacijentom, te naposljetku tumačenje dobivenih nalaza, čine ovaj rukopis pionirskim u svojoj nakani i dojmu. Područje koje obrađuje do sada nije obrađeno niti u jednoj knjizi autora s hrvatskog, a, vjerujem i slovenskog govornog područja, pa je tako za očekivati izniman utjecaj unutar stručne i znanstvene zajednice.
Tekst je fluentno pisan, a dijagrami i slike detaljno objašnjeni, što ga čini laganim za praćenje, kao cjeline, no, i u dijelovima, što je bitno u nastavne svrhe pri korištenju odijeljenih cjelina.
Knjigu možete nabaviti u knjižnici Veterinarskog fakulteta u Zagrebu i kod autora (prof.dr.sc. Mensur Šehić).
U petak, 24.02.2012. u velikoj predavaonici Veterinarskog fakulteta u Zagrebu promovirana je knjiga “Kompjutorizirana tomografija i dijagnostika patologije lubanje, mozga i kralježnice psa”, autora prof. dr. sc. Mensura Šehića i Milana Matka, dr. vet. med.
Promociji je nazočilo stotinjak gostiju i uzvanika, među kojima i nekolicina gostiju, docenata i profesora sa beogradskog i sarajevskog veterinarskog fakulteta.
Zbor veterinara pod vodstvom prof. Paška Đeldića nastupio je i ovom prilikom i svojim nastupom dodatno uveličao promociju desetog po redu udžbenika prof. dr. sc. Mensura Šehića.