Mirela Juras
zamjenica predsjednika HVK
Na sastanku članica Višegrad Vet Plus održanom 11. svibnja u Tirani, sudjelovalo je 11 zemalja članica, a Hrvatsku su predstavljali predsjednik HVK Ivan Zemljak i zamjenica predsjednika HVK Mirela Juras. Uz predstavnike veterinarskih komora na sastanku skupine sudjelovali su i predstavnici Dog trust fundation organizacije, predsjednički odbor UEVP na čelu sa dr. Volkerom Moserom, predsjednik Federation of Veterinarians of Europe (FVE) dr. Siegfried Moder, predsjednik EUVH Jason Aldiss, ministrica poljoprivrede Republike Albanije Anila Denaj, dekan Veterinarskog fakulteta u Tirani prof. Rezart Postoli i direktor nacionalne veterinarske agencije dr. Rolandi Mecaj.
Nakon kraćih pozdravnih govora i zahvala, konferenciju su otvorili albanski domaćini, čiju delegaciju je vodio predsjednik Albanske veterinarske komore dr. Ervin Resuli.
Ministrica poljoprivrede Republike Albanije Anila Denaj također je pozdravila skup i zahvalila svim veterinarima rekavši da “prečesto nismo niti svjesni koliko nam veterinari svojim radom olakšavaju život“. Kazala je da u Albaniji radi oko 650 veterinara, a među ostalim zemljama posebno istaknula Hrvatsku kao primjer za učenje i pomoć u ustroju struke.
Najvažnije rasprave održane su na temu širenja ASK i HPAI u Europi, a potom i na temu Europske baze podataka o označavanju kućnih ljubimaca vezano uz novu EU uredbu o označavanju i dobrobiti.
Razgovaralo se i o problemu nedostatka veterinara i feminizaciji struke na razini cijele Europe, posljedično tome i nemogućnosti organizacije hitne službe i dežurstava kao i manje radne fleksibilnosti te o primjerima rješavanja tog problema na nacionalnim razinama.
Obveza prijave upotrebe antibiotika koji se koriste za liječenje farmskih životinja, sukladno Uredbi o veterinarskim lijekovima, je EU tema u fokusu svake države članice.
U raspravama o edukacijama i treninzima za veterinare, mađarski su kolege istaknuli da je AMR treninge u njihovoj zemlji završilo 1300 veterinara od njih ukupno 2800 te da su na fakultetu uveli i poseban kolegij AMR.
Makedonski kolege istaknuli su problem ilegalne trgovine lijekovima te potrebu za softverom kojim bi se pratila upotreba lijeka od nabavke do zbrinjavanja. Također, informirani smo da u Makedoniji uskoro s radom počinje i treći veterinarski fakultet.
Kolege iz bavarske delegacije istaknuli su kako će se uloga veterinara u budućnosti sve više mijenjati. Veterinari moraju prihvatiti priliku da utječu na poboljšanje i održivost proizvodnje na farmama analizirajući podatke sa farmi koji uključuju stanje dobrobiti životinja, zdravlje životinja, analitička izvješća laboratorijskih nalaza, kako zdravlja životinja tako i hranidbe, kvalitete samih proizvoda i racionalne proizvodnje. Obradom navedenih podataka, koristeći svoja znanja i vještine, savjetodavnim uslugama će doprinijeti financijskoj stabilnosti farme te opstanku proizvodnje hrane – što vide kao veliki problem u budućnosti, navodeći kako se u Bavarskoj gase farme stare i desetak godina zbog lošeg menadžmenta i nedostatka stručnog veterinarskog vodstva.
Kolege iz Austrije informirali su sudionike sastanka kako su pri kraju s izradom vodiča za veterinarsku telemedicinu, a kao jedan od prijedloga za rješavanje nedostatka veterinara, uz mađarski model osnivanja fondacije za stipendije, vide i intervjue koji bi se provodili s kandidatima za prvu godinu fakulteta, sve u cilju najboljeg odabira i usmjeravanja novih kandidata.
Jason Aldiss, predsjednik UEVH naglasio je da je poseban fokus veterinara koji rade u veterinarskom javnom zdravstvu na održivoj animalnoj proizvodnji, održivoj proizvodnji hrane, kontroli zoonoza, sigurnoj i zdravoj hrani, zdravlju i dobrobiti životinja te na digitalnoj transformacija i novim tehnologijama. Informirao je sudionike o izradi dokumenata kroz radne grupe koji će donijeti stajalište UEVH o sljedećim temama:
- proširena uporaba MBM (Meat and Bone Meal) i PAP (Processed Animal Protein) za stočnu hranu
- javnozdravstveni značaj prehrane kućnih ljubimaca sirovom hranom
- utjecaj klimatskih promjena na javno zdravlje – aflatoksini u mlijeku
- uloga veterinara u lancu opskrbe hranom – korištenje tehnologije za podršku službenim kontrolama te
- istina o lažnom (u laboratoriju uzgojenom) mesu.
Predsjednik HVK Ivan Zemljak održao je prezentaciju na temu nedostataka veterinara u Hrvatskoj i s kojim problemima se Hrvatska susreće u zaštiti zdravlja životinja i u veterinarskom javnom zdravstvu, uz osvrt na rezultate istraživanja o utjecaju psihičkih stresora na mentalno zdravlje veterinara.
Siegfried Moder, predsjednik FVE na kraju svog izlaganja prezentirao je zaključke „3. Vet Survey“ istraživanja:
- veterinarska profesija postaje mlađa i dominantno ženska,
- veterinarska profesija ima raznolike prilike za karijeru i raznolikije režime rada,
- privatna klinička praksa se brzo mijenja, povećava se broj korporativnih poduzeća,
- očekivanja društva i klijenata se mijenjaju,
- evidentan je brz napredak veterinarske znanosti i tehnologije,
- prosječna razina stresa i potreba za mentalnim odmorom ostaju vrlo visoki.
Konstatirao je da se veterinarska profesija mora prilagoditi u skladu s ovim društvenim promjenama, a na veterinarima je da to provedu u stvarnost.
Vezano:
- Jesenski Višegrad Vet Plus sastanak
- Potpisan Memorandum of Understanding između veterinarskih fakulteta u Zagrebu i Kafkasu
- Potpisan sporazum o suradnji između Hrvatskog veterinarskog instituta i Sveučilišta u Mostaru
- “Nove mjere za borbu protiv otpornosti na antibiotike” trening s radionicama
- Panel rasprava “Pritisak na veterinare – pitanje mentalnog zdravlja” i “Snaga žena u veterinarstvu – rastući broj doktorica veterinarske medicine”