Bolesti domaćih životinjaDijagnostikaHrvatski veterinarski institutZoonoze i Jedno zdravlje

Kontrola bjesnoće životinja u Hrvatskom veterinarskom institutu Zagreb


Bjesnoća je akutna virusna zarazna bolest uzrokovana virusom iz porodice Rhabdoviridae od koje mogu oboljeti sve toplokrvne životinje i čovjek. Jedna je od najopasnijih zoonoza od koje godišnje u svijetu umire oko 50 000 ljudi. Bolest se najčešće prenosi ugrizom, a u tipičnom obliku odlikuje se razdražljivošću, poremetnjama svijesti, ekscitacijom i paralizama.
Bolest. Prijenos aerosolom preko sluznica te kroz kožu ogrebotinama je moguć, ali manje vjerojatan. Inkubacija bjesnoće može iznositi od sedam dana do šest mjeseci. U lisica koji su i biološki rezervoar bjesnoće inkubacija može iznimno iznositi i do godine dana. Vrijeme inkubacije ovisi o načinu unosa virusa, količini virusa i patogenosti soja virusa. Tako dugo vrijeme inkubacije posljedica je latencije virusa u perifernome živčanome sustavu. Upravo je latencija virusa uzrokom uspješne primjene postekspozicijske zaštite. Nakon prirodne infekcije moguć je razvoj specifičnih protutijela, ali tek nakon što virus dospije u mozak pri čemu je nemoguće spriječiti pojavu simptoma. Zbog toga je jedina uspješna preventivna mjera cijepljenje.

U Republici Hrvatskoj glavni izvor bjesnoće je lisica. Tijekom 2011. godine na Hrvatskome veterinarskome institutu obavljeno je više od 3000 pretraga na prisutnost virusa bjesnoće pri čemu je virus bjesnoće utvrđen u 238 životinja. Najveći broj je utvrđen u lisica. U cilju kontrole i iskorijenjivanja bjesnoće u Republici Hrvatskoj od proljeća 2011. provodi se program oralne vakcinacije lisica u kojem Hrvatski vaterinarski institut aktivno sudjeluje u sklopu praćenja uspješnosti programa. U cilju kontrole bjesnoće obvezatno je i zaštitno cijepljenje svih pasa starijih od tri mjeseca protiv bjesnoće. Imunosni status životinje nakon cijepljenja moguće je provjeriti određivanjem specifičnih protutijela u krvnome serumu životinja i ljudi. Određivanje specifičnih protutijela u krvnome serumu životinja moguće je napraviti u Laboratoriju za bjesnoću pri Hrvatskome veterinarskome institutu.

Laboratorij za bjesnoću u sklopu Hrvatskoga veterinarskoga instituta imenovan je od strane Uprave za veterinarstvo Nacionalnim laboratorijem za bjesnoću. Uz rutinsku dijagnostiku bjesnoće metodom izravne imunofluorescencije laboratorij rutinski provodi i testiranje krvnih seruma životinja nakon cijepljenja na prisutnost specifičnih protutijela za virus bjesnoće. Počevši od 01.07.2012. laboratorij je od strane Europske Komisije odobren za serološko pretraživanje pasa i mačaka na prisutnost specifičnih protutijela za virus bjesnoće u svrhu provjere uspješnosti cijepljenja.


Izvor: Hrvatski veterinarski institut [preuzeto sa http://www.veinst.hr/aktualnosti/111-kontrola-bjesnoe-ivotinja]


Vezani sadržaji

Gljivične bolesti u veterinarskoj kliničkoj praksi – izazovi dijagnostike i liječenja

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres – druga obavijest i pozivno pismo

Urednik

Potpisan sporazum o suradnji između Hrvatskog veterinarskog instituta i Sveučilišta u Mostaru

Urednik

Odluka o izmjeni Odluke o visini i opsegu naknada za troškove provedbe propisanih mjera iz područja veterinarstva

Urednik

Potpisan sporazum o suradnji Hrvatskog veterinarskog instituta i javne ustanove Aquatika – Slatkovodni akvarij Karlovac

Urednik

Početak proljetne akcije oralne vakcinacije lisica

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više