Bolest. Prijenos aerosolom preko sluznica te kroz kožu ogrebotinama je moguć, ali manje vjerojatan. Inkubacija bjesnoće može iznositi od sedam dana do šest mjeseci. U lisica koji su i biološki rezervoar bjesnoće inkubacija može iznimno iznositi i do godine dana. Vrijeme inkubacije ovisi o načinu unosa virusa, količini virusa i patogenosti soja virusa. Tako dugo vrijeme inkubacije posljedica je latencije virusa u perifernome živčanome sustavu. Upravo je latencija virusa uzrokom uspješne primjene postekspozicijske zaštite. Nakon prirodne infekcije moguć je razvoj specifičnih protutijela, ali tek nakon što virus dospije u mozak pri čemu je nemoguće spriječiti pojavu simptoma. Zbog toga je jedina uspješna preventivna mjera cijepljenje.
U Republici Hrvatskoj glavni izvor bjesnoće je lisica. Tijekom 2011. godine na Hrvatskome veterinarskome institutu obavljeno je više od 3000 pretraga na prisutnost virusa bjesnoće pri čemu je virus bjesnoće utvrđen u 238 životinja. Najveći broj je utvrđen u lisica. U cilju kontrole i iskorijenjivanja bjesnoće u Republici Hrvatskoj od proljeća 2011. provodi se program oralne vakcinacije lisica u kojem Hrvatski vaterinarski institut aktivno sudjeluje u sklopu praćenja uspješnosti programa. U cilju kontrole bjesnoće obvezatno je i zaštitno cijepljenje svih pasa starijih od tri mjeseca protiv bjesnoće. Imunosni status životinje nakon cijepljenja moguće je provjeriti određivanjem specifičnih protutijela u krvnome serumu životinja i ljudi. Određivanje specifičnih protutijela u krvnome serumu životinja moguće je napraviti u Laboratoriju za bjesnoću pri Hrvatskome veterinarskome institutu.
Laboratorij za bjesnoću u sklopu Hrvatskoga veterinarskoga instituta imenovan je od strane Uprave za veterinarstvo Nacionalnim laboratorijem za bjesnoću. Uz rutinsku dijagnostiku bjesnoće metodom izravne imunofluorescencije laboratorij rutinski provodi i testiranje krvnih seruma životinja nakon cijepljenja na prisutnost specifičnih protutijela za virus bjesnoće. Počevši od 01.07.2012. laboratorij je od strane Europske Komisije odobren za serološko pretraživanje pasa i mačaka na prisutnost specifičnih protutijela za virus bjesnoće u svrhu provjere uspješnosti cijepljenja.
Izvor: Hrvatski veterinarski institut [preuzeto sa http://www.veinst.hr/aktualnosti/111-kontrola-bjesnoe-ivotinja]