Ljupka Maltar,dr.med.vet., 2 Prof.dr.sc. Ljubo Barbić, dr.med.vet.
Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane, Planinska 2a, Zagreb, e-mail: ljupka.maltar@mps.hr
2Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Heinzelova 55, Zagreb, e-mail: ljbarbic@vef.hr
Uvod
P osljednjih godina u Republici Hrvatskoj se značajno proširio nadzor zaraznih bolesti kopitara. Navedeno je dijelom uvjetovano usklađivanjem zakonodavstva te načina i opsega kontrole zaraznih bolesti kopitara s europskim standardima. Osim iz potrebe usklađivanja mjera kontrole, značajan napredak u kontroli zaraznih bolesti kopitara načinjen je i radi novih trendova u konjogojstvu na području Republike Hrvatske s obzirom da je uočljiv značajan porast broja konja u posljednjem desetljeću. Osim porasta broja konja, mijenja se i pasminska struktura i namjena, tako da je sve više sportskih konja, ali i konja autohtonih pasmina čije očuvanje je svakako jedan od prioriteta. Zbog sve većeg broja sportskih konja, što podrazumijeva intenziviranje odlazaka na natjecanja u državi, ali i inozemstvu, epizootiološke prilike se značajno mijenjaju te je bilo neophodno uvođenje kontrole pojedinih kontagioznih zaraznih bolest. S druge strane u svrhu očuvanja i unaprjeđenja uzgoja autohtonih pasmina, kontrola zaraznih bolesti je posebice usmjerena na kontrolu uzročnika pobačaja zbog potencijalno nenadoknadivih uzgojnih gubitaka. Uz sve navedeno na pojavu emergentnih zaraznih bolesti, poput primjerice bolesti Zapadnog Nila, koje ugrožavaju zdravlje kopitara, ali i ljudi, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane trenutno je reagirala uvođenjem programa praćenja na nacionalnoj razini.
Sveukupno gledano, od pretraživanja konja na infekcioznu anemiju kopitara kao jedine mjere kontrole zaraznih bolesti kopitara, u skladu s novim zahtjevima i epizootiološkom situacijom, u posljednjih pet godina uvedena je kontrola virusnog arteritisa konja, rinopneumonitisa konja, leptospiroze i bolesti Zapadnog Nila. Daljnje unaprjeđivanje i proširenje kontrole zaraznih bolesti biti će neophodno i u sljedećim godinama, sve sa svrhom unaprjeđenja konjogojstva i zaštite zdravlja konja na području Republike Hrvatske.
Arteritis konja
Dosadašnjim mjerama kontrole, usprkos nedostatnom opsegu provođenja mjera u pojedinim područjima, doprinijelo se smanjivanju broja kliničkih oboljenja i prije svega sprječavanja uzgojnih gubitaka, zbog pobačaja, koji su gospodarski najznačajnija posljedica ove bolesti. Daljnje provođenje mjera kontrole u punom opsegu s obzirom na relativno povoljnu epizootiološku situaciju zasigurno će i u budućnosti doprinijeti razvoju i unaprjeđenju konjogojstva.

Rinopneumonitis konja

Leptospiroza

Infekciozna anemija kopitara

Groznica Zapadnog Nila

Zaključak
S veukupno, u posljednjih nekoliko godina, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane je nizom novih mjera kontrole zaraznih bolesti konja doprinijela zaštiti zdravlja životinja i postavljanju temelja za daljnji razvoj i unaprjeđenje konjogojstva. U skladu s epizootiološkom situacijom zasigurno će biti potrebno i u budućnosti nadograđivati sustav kontrole zaraznih bolesti kopitara uvođenjem kontrole nekih drugih zaraznih bolesti sukladno europskoj tradiciji, zakonodavstvu i potrebama uzgajivača konja. Prije svega, dodatni angažman biti će potreban na dijagnostici i suzbijanju uzročnika pobačaja uzimajući u obzir i druge bolesti (poput primjerice salmoneloznog pobačaja kobila) i reproduktivnih poremećaja (spolni osip konja, kronični metritis kobila), ali i uzročnika neuroloških i respiratornih oboljenja kao što je influence konja. Zajedničkim nastojanjima i suradnjom, obveza je stručno i kroz zakonsku osnovu nastaviti podržavati pozitivne trendove u konjogojstvu kroz daljnji razvoj uzgoja sportskih konja, kao i očuvanje kulturne baštine, uzgoj autohtonih hrvatskih pasmina konja.
Izvor podataka: Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane