Mjere prevencije koje je objavilo Ministarstvo zdravstva (https://zdravstvo.gov.hr/koronavirus-i-mjere-prevencije/4952, CORONAVIRUS.png (1828kb)) pomalo iznenađuju brojne vlasnike životinja, posebice kućnih ljubimaca, jer među njima se navodi i izbjegavanje kontakta sa domaćim i divljim životinjama kako bi se spriječilo širenje zaraze koronavirusom COVID-19.
Preporuka da bez prave potrebe treba izbjegavati kontakt sa svim divljim životinjama, generalno vrijedi oduvijek. No, kako (i zašto) izbjegavati kontakt sa domaćim životinjama, a posebice s kućnim ljubimcima?
Ukoliko se ovom preventivnom mjerom sugerira rizik od aktivnog širenja koronavirusa COVID-19, onda ona sugerira da bi situacija mogla postati doslovno noćna mora za cijeli svijet jer se njome implicira da i sve životinje oko nas mogu oboljeti i aktivno širiti ovaj virus. Poznato je da drugih koronavirusa (kao i u ljudi) odavno ima i u populacijama domaćih životinja, ali ne uzrokuju pandemije.
Sugerirano izbjegavanje kontakta sa svim životinjama ne ističe istovremeno činjenicu da je COVID-19 samo (još) jedan koronavirus, dosad svijetu možda nov i nepoznat, ali ne i jedini virus iz porodice Coronaviridae, barem kada govorimo o životinjama.
Je li ovakva preporuka doista osnovana ili možda pomalo neutemeljeno doprinosi histeriji, kada govorimo o sugeriranim mjerama prevencije od infekcije sa COVID-19?
Mogućnost koja do sada nije dokazana, ali niti opovrgnuta, pa je u ovom trenutku dijelom na razini špekulacije, sugerira da je moguć prijelaz ovog virusa na druge sisavce. Utvrđeno je da je sekvenca vuhanskog virusa 2019-nCoV koja se veže na receptor ACE2 domaćina slična onoj kod virusa uzročnika SARS-a (SARS-CoV), što prema virolozima sugerira da COVID-19 koristi isti receptor ACE2. U radu Receptor recognition by novel coronavirus from Wuhan: An analysis based on decade-long structural studies of SARS (https://jvi.asm.org/content/early/2020/01/23/JVI.00127-20) se navodi da “filogenetička analiza 2019-nCoV potencijalno prepoznaje ACE2 u raznih životinjskih vrsta (izuzev miševa i štakora), implicirajući ove životinjske vrste kao moguće domaćine ili životinjske modele za 2019-nCoV infekcije.”
Ukoliko u smislu ‘Jednog zdravlja’ ne želimo globalno potencirati mogućnosti razvoja situacije u drugim neželjenim smjerovima, uistinu je dobro da oboljele i na bolest sumnjive osobe izbjegavaju kontakt sa životinjama, no svi oboljeli i sumnjivi na bolest ionako su već u izolaciji.
Treba li izbjegavati kontakt sa svojim kućnim ljubimcima? Ako Svjetska zdravstvena organizacija smatra da zaista treba, onda smo svi u daleko većem problemu nego što to izgleda i nego što se može pretpostaviti. Međutim, tako nešto ne možemo sugerirati, tim više što dosad nije niti kao slučajno spomenuto da je igdje u svijetu koronavirus COVID-19 prešao sa ljudi na životinje, a za nadati se da niti neće.
Nije poznato je li ova mjera sugerirana iz ovih razloga ili tek tako, za svaki slučaj.