J. Tršan, I. Šmit, D. Gračner, D. Žubčić, S. Žužul i D. Potočnjak*
Jurica TRŠAN, dr. med. vet., asistent, dr. sc. Iva ŠMIT, dr. med. vet., docentica, dr. sc. Damjan GRAČNER, dr. med. vet., redoviti profesor, dr. sc. Damir ŽUBČIĆ, dr. med. vet, redoviti profesor, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska; Slavko ŽUŽUL, dr. med. vet., Sandoz d.d., Hrvatska; dr. sc. Dalibor POTOČNJAK*, dr. med. vet., redoviti profesor (dopisni autor, e-mail: dpotocnjak@vef.hr), Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska
SažetakUvodPatofiziološki mehanizmi nastanka proljevaDiferencijalno-dijagnostički pristup proljevu u mačakaDiferencijalno-terapijski pristup pacijentu s kroničnim proljevomAnamnezaKlinički pregledInterpretacija laboratorijskih nalaza i popratne pretragePromjene u krvnoj slici i biokemijskim pokazateljimaRendgenološka i ultrazvučna pretraga abdomenaSerološke pretrageBakteriološka pretraga fecesaKobalamin, folna kiselina i tripsinu slična imunoreaktivnostEndoskopska pretraga s biopsijomDijagnostička laparatomija i biopsijaLiječenje i dugotrajna kontrola kroničnog proljevaZaključciLiteraturaAbstract
Sažetak
K ronični proljev u mačaka definiramo kao kontinuirani proljev koji traje više od 2 ili 3 tjedna ili kao intermitentne, povremene epizode proljevaste stolice. Može biti prouzročen primarnom bolešću crijeva, poput raznih upalnih bolesti, virusnih bolesti (FIV, FeLV), parazitskih invazija i neoplazija, a mogući su uzroci proljeva i poremećaji funkcije jetre i gušterače. Kronični proljev zahtijeva detaljan pristup i izradu dijagnostičkog plana kako bi se ustvrdila točna dijagnoza i odredilo adekvatno liječenje. Dijagnostičko-terapijski pristup obradi kroničnog proljeva u mačaka uključuje: anamnezu, klinički pregled, dijagnostiku i terapiju eventualnih parazitskih invazija, diferencijaciju primarnih/sekundarnih uzroka kroničnog proljeva (laboratorijske pretrage krvi/urina), utvrđivanje lokalizacije procesa u probavnom traktu (tanko/debelo crijevo), histopatološku pretragu uzoraka biopsije (endoskopija, dijagnostička laparotomija) te izbor adekvatne terapije. Ovisno o etiologiji nastanka proljeva terapija može uključivati: kontroliranu dijetalnu prehranu, antimikrobnu terapiju, modifikatore motiliteta, antiparazitike i imunosupresivne lijekove.
Ključne riječi: proljev, mačka, dijagnostika, terapija
Uvod
Patofiziološki mehanizmi nastanka proljeva
Diferencijalno-dijagnostički pristup proljevu u mačaka
Popis diferencijalnih dijagnoza u mačaka s kroničnim proljevom opsežan je i uključuje bolesti probavnog trakta, ali i brojne sistemske bolesti koje posredno mogu dovesti do pojave kroničnog proljeva u mačaka (Steiner, 2013.).
Nakon što se isključe sistemske bolesti potrebno je lokalizirati sam patološkip roces, već prema karakteristikama proljeva, u tanko ili debelo crijevo.
Ovakav pristup ima i svoja ograničenja, jer mnoge bolesti očitovane proljevom s primarnim procesom u jednom dijelu crijeva (tanko ili debelo crijevo) mogu imati difuzni učinak na cjelokupni probavni trakt (Marks, 2013.).
U tabeli 1. prikazani su najčešći uzroci kroničnog proljeva u mačaka te tip proljeva s obzirom na lokalizaciju patološkog procesa (Tams, 2003., Dossin, 2009., Steiner, 2013.).
Diferencijalno-terapijski pristup pacijentu s kroničnim proljevom
U većine mačaka u kojih je prisutan kronični proljev hospitalizacija nije nužna, već se dijagnostički postupci provode postupno, a bolest se u početku uglavnom liječi empirijski. Iznimka su mačke u kojih se kliničkim pregledom ili primarnim laboratorijskim pretragama krvi i urina utvrde po život opasna stanja kao što su: vrućica, izrazita anemija ili hipoalbuminemija, dehidracija, bol u abdomenu, izljevi u tjelesne šupljine, organomegalija, izrazita letargija, nadutost ili začep, masa u abdomenu, sumnja na opstrukciju probavnog trakta/ileus ili učestalo povraćanje te je u takvih životinja indicirana detaljna obrada i bolničko liječenje (Marks, 2013., Nix i Olin, 2016.).
Anamneza
U tabeli 3. su prikazane osnovne razlike proljeva karakterističnog za tanko i proljeva karakterističnog za debelo crijevo (Willard, 2014.).
U sljedećim algoritmima prikazan je uobičajeni protokol dijagnostičke obrade u mačaka s proljevom karakterističnim za tanko (algoritam 1.) i debelo crijevo (algoritam 2.).
Klinički pregled
Palpacija abdomena neizostavan je dio općeg kliničkog pregleda u mačaka s kroničnim proljevom te može ukazati na postojanje boli u abdomenu, eventualnih masa ili povećanih mezenterijalnih limfnih čvorova, promjena u veličini ograna trbušne šupljine, zadebljanje stijenke crijeva ili na intususcepciju.
Izrazita bolnost abdomena najčešće se povezuje s intenzivnim upalama crijeva, upalom gušterače, peritonitisom ili distenzijom crijeva, a zadebljala stjenka crijeva može biti posljedica različitih upalnih i infiltrativnih bolesti kao što su: UBC ili limfom. U svih mačaka, a naročito onih starijih od 7 godina neophodan dio kliničkog pregleda predstavlja i palpacija regije štitne žlijezde. Povećana štitnjača ili prisutnost čvorića u području štitnjače javlja se u 80 % mačaka s hipertireoidizmom te negativan nalaz palpacijom ne isključuje postojanje ove endokrinopatije. Digitorektalna palpacija je važna kod otkrivanja rektalnih masa ili nepravilnih zadebljanja stijenke rektuma, kolorektalnih striktura, i prikupljanja fecesa za pregled, a u mačaka se obično izvodi u općoj anesteziji ili dubokoj sedaciji (Steiner, 2005., Mooney, 2010., Simpson, 2017.).
Interpretacija laboratorijskih nalaza i popratne pretrage
Promjene u krvnoj slici i biokemijskim pokazateljima
Nalaz skretanja bijele krvne slike u lijevo s toksičnim neutrofilima ukazuje na ozbiljna i po život opasna stanja kao što su infekcije ili imunosno-posredovanih bolesti. Hipoalbuminemija/hipoproteinemija često su posljedica enteropatija s gubitkom proteina, kao što je to limfangiektazija te je u slučaju nalaza hipoalbuminemije obvezno isključiti ostale uzroke hipoalbuminemije (npr. bolesti jetre, bubrega, kože). Koncentracija ureje i kreatinina u serumu može biti povišena zbog dehidracije, bolesti bubrega ili krvarenja u probavni trakt te je u slučaju povišene koncentracije obvezno učiniti dodatnu dijagnostiku bolesti bubrega, ali i utvrditi eventualno postojanje melene. Promjene elektrolita su posljedica proljeva koje treba korigirati uz obvezan monitoring koncentracije. U mačaka s proljevom i u onih starijih od 7 godina, u standardnu obradu treba uvrstiti i mjerenje koncentracije tiroksina (T4), neovisno o prisutnosti ili nedostatku kliničkih simptoma ili palpatornih čvorića u regiji štitne žlijezde (Marks, 2013., Simpson, 2017.).
Rendgenološka i ultrazvučna pretraga abdomena
Ultrazvučna pretraga složenija je pretraga u odnosu na rendgenološku pretragu i uz uvid u strukturu i veličinu pojedinih organa i protok krvi kroz tkiva omogućuje i punkciju masa, parenhimskih organa ili limfnih čvorova, kao i pomoć pri aspiraciji slobodne tekućine iz trbušne šupljine (Zwingenberger i sur., 2010.).
Serološke pretrage
Bakteriološka pretraga fecesa
Mišljenje da su neke bakterije enteropatogene i da prouzroče proljev je sporno, zbog prisutnosti tih istih bakterija u fecesu asimptomatskih životinja (Willard i Marks, 2006.).
Kobalamin, folna kiselina i tripsinu slična imunoreaktivnost
Za dijagnostiku upalnih bolesti gušterače koristi se fPLI test (engl. feline pancreatic lypase immunoreacitvity). fPLI test je jednostavan komercijalni, lako dostupan „test u jednom koraku“ (engl. snap test ili one-step test) kojim se otkriva povišena koncentracija pankreasne lipaze u serumu mačaka.
Za ovaj test ustvrđena je osjetljivost od 79 % te specifičnost od 80 % što ga čini pouzdanim testom za dijagnostiku upale gušterače u mačaka (Simpson i sur., 2001., Suchodolski i Steiner, 2003., Batt, 2009., Forman i sur., 2009., Simpson, 2017.).
U tabeli 4. prikazana su najčešća patološka stanja koja prouzroče promjene u koncentraciji folne kiseline i kobalamina (Batt, 2009., Marks, 2013.).
Endoskopska pretraga s biopsijom
Endoskopski pregled i biopsija sluznice preporučuju se u pacijenata kod kojih su isključen hranidbeni, parazitarni, sistemski ili metabolički uzroci bolesti te zarazne bolesti. Prednosti endoskopske pretrage s biopsijom su neinvazivnost i cijena, no postoje i nedostatci endoskopskog uzorkovanja biopsata sluznice crijeva, a to su nemogućnost da se pristupi cijelom probavnom traktu i nemogućnost da se učini „duboka biopsija“ kojima bi bila obuhvaćena mišićnica crijeva ili submukozu (Willard i sur., 2008., Marks, 2013., Simpson, 2017.).
Dijagnostička laparatomija i biopsija
Liječenje i dugotrajna kontrola kroničnog proljeva
Kontrolirana dijetalna prehrana i dodatci prehrani
Najčešće se provodi eliminacijska dijeta koja uključuje hranidbu hranom koja sadržava jedan novi izvor proteina, za razliku od hipoalergenskih dijeta koje se sastoje od hidroliziranih proteina koji su djelovanjem enzima razbijeni u polipeptide. Hrana koja sadrži hidrolizirane proteine najčešće se koristi u mačaka u kojih postoji sumnja na alergiju na hranu, a u takvih mačaka često se javljaju i dermatološki simptomi (Marks i sur., 2002., Zoran, 2008.). U mačaka kod kojih postoji sumnja na patološki proces u debelom crijevu preporučuje se u hranu dodavati prebiotike: fermentirajuća vlakna poput indijskog trputca (lat. Psyllium) ili zobenih mekinja, odnosno mogu se koristiti gotove komercijalne hrane s visokim udjelom navedenih sastojaka. Uporaba probiotika u liječenju kroničnog proljeva u mačaka još je kontroverzno pitanje, no smatra se da probiotici imaju zaštitni učinak na normalnu mikrofloru u crijevima tako da su njihova antimikrobna svojstva usmjerena na crijevne patogene. Najčešće korišteni probiotici sadržavaju bakterije mliječne kiseline iz rodova Lactobacillus, Streptococcus i Bifidobacterium (Honneffer i sur., 2014.).
Za postizanje pozitivnog učinka u mačaka s UBC, kontrolirana prehrana se treba provoditi najmanje 6 do 10 tjedana.
Obično se provodi nekoliko mjeseci od prestanka simptoma, a u nekim slučajevima trajno. Najbolja reakcija na posebni režim prehrane je utvrđena u mačaka s kroničnim kolitisom i blagim oblikom limfocitno-plazmacitnog enteritisa, a nešto slabije s eozinofilnim oblikom UBC (Potočnjak i Šimonji, 2005.).
Antimikrobna terapija
U liječenju kroničnog proljeva u mačaka često se koriste i antimikrobni lijekovi. Najčešće korišteni antimikrobni lijekovi su metronidazol i doksiciklin.
Metronidazol
Metronidazol je antibakterijski lijek i antiprotozoik za sustavnu primjenu, derivat imidazola. Budući da posjeduje i imunomodulatorski učinak često se koristi kao dodatna terapija za kontrolu UBC-a. On se koristi i u liječenju bakterijskih crijevnih infekcija i giardijaze. Doza metronidazola za liječenje UBC-a je 10 do 15 mg/kg tjelesne mase kroz usta svakih 12 sati. Tablete metronidazola imaju oštar, neugodan, metalni okus i u mačaka mogu prouzročiti pretjerano slinjenje, ali i neurološke simptome, dezorijentaciju, ataksiju i neutropeniju (Plumb, 2008.a, Sekis i sur., 2009.).
Doksiciklin
Doksiciklin je antibakterijski lijek iz skupine tetraciklina koji posjeduje bakteriostatsko djelovanje. Doksiciklin se najčešće koristi u liječenju infekcija prouzročenih osjetljivim sojevima Gram-pozitivnih i Gram-negativnih bakterija, rikecijama, mikoplazmama i klamidijama. U mačaka se primjenjuje u dozi od 5 mg/kg tjelesne mase kroz usta ili intravenski svakih 12 sati. Najčešće nuspojave su mučnina, inapetenca i upala jednjaka s posljedičnim razvojem striktura jednjaka, te je nakon primjene kroz usta mački potrebno dati nekoliko mililitara vode na usta (Plumb, 2008.b).
Imunosupresivni lijekovi
U mačaka s umjerenim i teškim oblikom UBC ili u sklopu nekih citostatskih protokola koji se koriste u liječenju limfoma, potrebno je u terapiju uvesti i imunosupresivne lijekove.
Najčešće korišteni imunosupresivni lijekovi su glukokortikoidi i ciklosporin, a doze i terapijski protokol određuju se individualno za svaku životinju (Trepanier, 2009.).
Glukokortikoidi
Glukokortikoidi posjeduju protuupalno i imunosupresivno djelovanje, a uz dijetalnu i antimikrobnu terapiju predstavljaju temelj terapije UBC-a. U mačaka se najčešće koristi prednizolon, u početnoj dozi od 5 mg po mački svakih 12 sati kroz usta. Doza prednizolona se postupno smanjuje, ovisno o težini bolesti i terapijskom odgovoru. U mačaka s tvrdokornim povraćanjem ili nesigurne apsorpcije u probavnom traktu, glukokortikoidi se moraju primjenjivati parenteralno (Trepanier, 2009., Marks, 2013.).
Ciklosporin i klorambucil
Ciklosporin je imunosupresivni lijek čije se djelovanje temelji na supresiji imunosnog odgovora posredovanog T-limfocitima, a u mačaka se najčešće koristi u liječenju gastrointestinalnih i dermatoloških oboljenja. Najčešće se primjenjuje u dozi od 1 do 4 mg/kg tjelesne mase kroz usta svakih 12 do 24 sata. Izrazito povišena koncentracija u plazmi može dovesti do anoreksije i oportunističkih gljivičnih te bakterijskih infekcija.
Prije početka davanja terapije mačke je potrebno testirati na infekciju FeLV i FIV. Ciklosporin ima neugodan okus i najbolje ga je primjenjivati u kapsuli (Moore, 2004., Trepanier, 2009.).
U nekih mačaka s refrakternim UBC ili alimentarnim limfomom ponekad se u terapiju uključuje klorambucil.
Klorambucil ima alkilirajući i imunosupresivni učinak i u refrakternim oblicima bolesti se primjenjuje zajedno s prednizolonom. Najčešće nuspojave primjene klorambucila u mačaka su anoreksija, povraćanje i mijelosupresija.
On se u mačaka primjenjuje u dozi od 2 do 6 mg/m2 kroz usta svakih 48 sati; preporučuje se praćenje kompletne krvne slike svakih 3 do 4 tjedna kako bi se otkrila eventualna neutropenija posljedična terapiji (Lingard i sur., 2009., Trepanier, 2009.).
Ostali lijekovi
Mačke s teškim oblikom malabsorptivnih poremećaja često imaju koncentraciju kobalamina u serumu ispod fiziološke koncentracije. Kobalamin je potrebno suplementirati parenteralno (subkutano), te se najčešće daje u dozi 250 μg po mački u intervalima jednom tjedno tijekom šest tjedana. Nakon šest tjedana terapije, aplicira se jedna doza za cijeli mjesec te se potom sljedeći mjesec mora učiniti kontrola serumske koncentracije kobalamina. Subkutana suplementacija se provodi sve dok vrijednosti kobalamina ne dosegnu gornju fiziološku granicu. Serumska koncentracija kobalamina kontrolno se određuje svakih šest do osam tjedana (Steiner, 2005.).
Modifikatori motiliteta povećavaju vrijeme tranzita sadržaja kroz probavni trakt te time pozitivno utječu na količinu absorbirane vode u crijevima. U mačaka s kroničnim proljevom rijetko su kada indicirani. Koriste se samo kada je proljev ustrajan, kada su drugi uzroci proljeva isključeni, kada proljev nije virusne etiologije i kada pacijent ne odgovora na konvencionalnu terapiju (promjena hrane, dehelmintizacija, glukokortikoidi, antibakterijski lijekovi). Opijatni i opioidni analgetici, poput loperamida (0,1 do 0,2 mg/kg tjelesne mase, svakih 12 sati, kroz usta), najučinkovitiji su modifikatori motiliteta probavnog trakta. Antikolinergici su kontraindicirani jer mogu prouzročiti generaliziranu supresiju motiliteta i potencirati ileus (Plumb, 2008.c).
U mačaka s kroničnim kolitisom mogu se koristiti i lijekovi iz skupine derivata aminosalicilne kiseline; najčešće se koristi sulfasalazin. Sulfasalazin se u mačaka mora primjenjivati oprezno zbog mogućih nuspojava, u dozi od 10 do 20 mg/kg svaka 24 sata, kroz usta.
Najčešće nuspojave koje prate primjenu sulfasalazina su anoreksija, povraćanje, žutica, alergijski dermatitis i suhi keratokonjunktivitis (Plumb, 2008.d).
Zaključci
Literatura [… prikaži]
Chronic diarrhoea in cats
Jurica TRŠAN, DVM, Asisstant, Iva ŠMIT, DVM, PhD, Assistant Professor, Damjan GRAČNER, DVM, PhD, Full Professor, Damir ŽUBČIĆ, DVM, PhD, Full Professor, Faculty of Veterinary Medicine University of Zagreb, Croatia; Slavko ŽUŽUL, DVM, Sandoz d.d., Croatia; Dalibor POTOČNJAK, DVM, PhD, Full Professor, Faculty of Veterinary Medicine University of Zagreb, Croatia
D iarrhoea is the most consistent clinical sign of intestinal disease in the cat, and one of the most common complains of cat owners. Chronic diarrhoea is characterized by persistent or relapsing diarrhoea of 2-3 weeks duration or longer. Acute diarrhoea is usually a self-limiting disease and typically does not require a comprehensive workup of the animal. Chronic diarrhoea demands an extensive workup to obtain a diagnosis and the optimal therapy plan. History and the physical examination are important for determining whether diarrhoea is due to a primary disease of the gastrointestinal tract or secondary to extra-intestinal diseases, such as hyperthyroidism, pancreatitis, exocrine pancreatic insufficiency, pancreatic neoplasia, etc. Minimal data required include: complete blood count, chemistry panel, urinalysis, thyroxin level determination (in cats older than 5 years), faecal flotation and Giardia ELISA or IFA test. Additional tests include: serum cobalamin and folate (assessment of absorption in the ileum and jejunum), trypsin-like immunoreactivity (fTLI) (diagnosis of exocrine pancreatic insufficiency), specific feline pancreatic lipase (pancreatitis), abdominal ultrasound, abdominal radiographs, FeLV/FIV serology, and endoscopy (biopsy) or laparotomy (full-thickness biopsy). Therapy can usually include (depending on the diagnosis): antiparasitic medication, dietary modification usually with a hydrolysed diet, antibacterials and immunosuppressive therapy. The trial treatment approach is labour intensive, however, this is the best way of achieving successful resolution of clinical signs.
Key words: diarrhoea; cat; diagnostics; therapy