Društva i udrugeHrvatska veterinarska komoraPovijest

Kronologija prijeđenog puta do samostalnosti veterinarske službe

Slobodan Juzbašić, Nenad Štiglić, Stanko Popović

Prenešeno iz časopisa VETERINARSKA STANICA br. 1. siječanj-veljača 1992.
1992.

Ukazom od 28. lipnja 1991. Predsjednik Republike Hrvatske proglasio je Zakon o zdravstvenoj zaštiti životinja i veterinarskoj djelatnosti, nakon što ga je usvojio Sabor na odvojenim sjednicama svojih vijeća. Novi zakon stupio je na snagu 3. listopada 1991. a istodobno je prestao vrijediti savezni Zakon o zaštiti životinja od zaraznih bolesti koje ugrožavaju cijelu zemlju iz 1986. Potanji propisi u tijeku su donošenja.

Novim zakonom derogirane su sve upravne kompetencije i nadređenost Saveznog organa u djelokrugu veterine na teritoriju Republike Hrvatske. Sve njegove funkcije prenesene su na Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, ministra osobno i Upravu za veterinarstvo. Naše ministarstvo više nema posrednika i zapreka u ostvarivanju neposredne međunarodne suradnje.

Na početku rujna 1991. Permanentni veterinarski komitet EZ pripremio je prijedlog zabrane izvoza životinja i proizvoda životinjskog podrijetla u zemlje članice Europske zajednice. Prema Saveznom sekretarijatu za poljoprivredu (20. rujna 1991.) razlog zabrani je inicijativa koju su pokrenuli veterinari Hrvatske svojim apelom veterinarima Europe, koji je navodno shvaćen tako da je “stručnoj službi onemogućeno da sprječava izbijanje i širenje opasnih zaraznih bolesti te da veterinarska inspekcija nije u stanju da ostvaruje svoju funkciju”.

Hrvatska vlada uputila je pismo nadležnim organima EZ u kojemu je rečeno da nema stručnih, zdravstvenih, upravnih i drugih razloga reguliranih propisima za donošenje generalne zabrane, jamčeći za veterinarsko-sanitarnu ispravnost izvoza iz Hrvatske. Usvajanjem generalne restrikcije nanijela bi se velika šteta hrvatskom gospodarstvu. Nakon toga izvoz i uvoz životinja i njihovih proizvoda normalno je nastavljen.

Naredbom Saveznog sekretarijata za poljoprivredu (17. siječnja 1992.) ukinuti su pogranični prijelazi u Hrvatskoj za promet robe koja podliježe veterinarskoj kontroli. Također su oduzeti izvozni brojevi klaonica. Dakako sve je to bez učinka, ali je ovaj akt bjelodano otkrio stvarnog inicijatora i prijašnjeg prijedloga zabrane izvoza.

Odlukom Vlade Republike Hrvatske određeni su pogranični prijelazi prema Sloveniji i kontrolne točke prema Bosni i Hercegovini i Srbiji, a Ministarstvo je donijelo odgovarajuće propise za rad pogranične inspekcije. U ovom trenutku imamo 28 pograničnih prijelaza s drugim državama i pet kontrolnih točaka na granici sa Bosnom i Hercegovinom, a granica sa Srbijom i Crnom Gorom je zatvorena. Hrvatska ima svoju pograničnu veterinarsku inspekciju od 1. listopada 1991.

Imenovana je Komisija za lijekove Republike Hrvatske za poslove registracije lijekova, koja će djelovati na temelju donesenih principa i kriterija te reciprociteta prema Sloveniji i drugim zemljama. Određena je također Međunarodna komisija za lijekove Republike Hrvatske i republike Slovenije za utvrđivanje standarda za registraciju lijekova.

Drugi listopada 1991. Savez društava veterinara i veterinarskih tehničara Hrvatske prekinuo je suradnju i istupio iz Saveza veterinara i veterinarskih tehničara Jugoslavije. Razlog je šutnja, nerazumijevanje i izostajanje suosjećanja za razaranja i stradanja na tlu Hrvatske, u čemu je izuzetak Savez društva veterinara i veterinarskih tehničara Slovenije, koji je pokazao toplo ljudsko i kolegijalno razumijevanje i odmah pružio odgovarajuću pomoć.

Savez društava veterinara i veterinarskih tehničara Hrvatske pokrenuo je postupak transformacije u Hrvatsku veterinarsku komoru i ujedno izrazio spremnost za suradnju sa svima koji su za mir i priznavanje suverene države Hrvatske.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede uputilo je (studeni 1991.) prijedlog Ministarstvu obrane za ustrojstvo i djelovanje veterinarske službe Hrvatskih oružanih snaga.

Resorskim ministarstvima Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije i Srbije upućen je zahjev da se u skladu s Deklaracijom o uspostavi suverene i samostalne Republike Hrvatske (25. lipnja 1991.) i Zakonom o zdravstvenoj zaštiti životinja i veterinarskoj djelatnosti uspostave novi odnosi u prometu životinja i njihovih proizvoda i da se promet usmjeri preko određenih kontrolnih točaka i pograničnih prijelaza. Predložena je također daljnja suradnja u izvještavanju o pojavama i kretanju zaraznih bolesti životinja.

Potkraj prosinca 1991. Ministarstvo inozemnih poslova podijelo je zahtjev za učlanjivanje Hrvatske u Međunarodni ured za epizootije (OIE) sa sjedištem u Parizu.

Ovaj “ratni” članak naš je prilog smanjenju stradavanja nedužnog pučanstva Hrvatske koje je u ovom obrambenom ratu konačno i sigurno pobjeđuje. Veterinaskoj službi napose je cilj djelovati na nedjeljivom i cjelovitom teritoriju Hrvatske i korisno utjecati na normalizaciju života u okviru svojih profesionalnih dužnosti. Za sada, zaokupljeni obvezom prema domovini, veterinari moraju biti svjesni da svojim radom, stručnošću i svojom etikom najviše pridonose obustavi rata i konačnoj pobjedi.

Vezani sadržaji

Održana radionica ‘Antimikrobna rezistencija i razborita primjena veterinarskih lijekova’

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres

Urednik

Prof. dr. sc. Petar Džaja dobitnik nagrade za životno djelo “Ždrijebe u propnju” Hrvatske veterinarske komore

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres – program

Urednik

Jesenski Višegrad Vet Plus sastanak

Urednik

Pregled brahicefalne opstruktivne bolesti dišnih putova: patofiziologija, dijagnoza, liječenje i perspektive

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više