Knjige i priručnici

LABORATORY MICE AND RATS IN BIOMEDICAL RESEARCH

Rationale and Principles of Use

Nove knjige

Vlasta HERAK PERKOVIĆ

Prenešeno iz časopisa VETERINARSKA STANICA br.4/2014[download/preuzmi pdf ovdje]

LABORATORY MICE AND RATS IN BIOMEDICAL RESEARCH Rationale and Principles of UseU Hrvatskoj su malobrojni autori koji smognu hrabrosti napisati stručno djelo na engleskom jeziku, pronaći sredstva za objavljivanje i nakladnika koji će tu knjigu plasirati na veliko svjetsko tržište. To je pošlo za rukom djelatnicama Fidelte: dr. sc. Vanesi Ivetić Tkalčević, dr. sc. Boški Hrvačić, mr. sc. Miroslavi Dominis Kramarić, mr. sc. Daši Ševeljević Jaran, dr. sc. Snježani Čužić i dr. sc. Karmen Brajša. Od navedenih autorica četiri su doktorice veterinarske medicine, jedna liječnica i jedna inženjerka molekularne biologije. One su ponajprije vrsne stručnjakinje, svaka u svom području istraživanja novih lijekova, žene koje svakodnevno praktično rade.
Istodobno, one su i znanstvenice koje svoje znanje i iskustvo nesebično prenose polaznicima treninga organiziranih u Fidelti (ekvivalenti FELASA tečajevima B i C kategorije) budući da je kontinuirana profesionalna edukacija danas imperativ. Njihova je tvrtka znanstveno-istraživačka institucija, članica Galapagos Grupe, koja pruža usluge u području istraživanja novih lijekova.
Knjiga Laboratory Mice and Rats in Biomedical Research prati rasprostranjene trendove u znanstvenoj zajednici koja se zalaže za odgovornu i promišljenu uporabu laboratorijskih životinja u biomedicinskim istraživanjima. Dobro dizajnirano i kvalitetno istraživanje obvezno se provodi u skladu s bioetičkim načelima dobre laboratorijske prakse pri čemu je ključna dobrobit životinja i kompetentnost izvršitelja.


Urednice: Vlasta Herak Perković, Vanesa Ivetić Tkalčević
Izdavač: Medicinska naklada Zagreb,
Godina izdanja 2014., tvrdi uvez
ISBN: 978-953-176-652-4
Cijena knjige: 155,00 kn
Ova stručna knjiga koncipirana je kao slikovit i praktičan priručnik za sve one koji u svom radu koriste laboratorijske miševe ili štakore. Građa je organizirana u deset poglavlja. U uvodnom dijelu objašnjen je pojam znanosti o laboratorijskim životinjama (Laboratory Animal Science, LAS) i dvojbe „doktora za miševe“. Zatim je protumačen bioetički aspekt i zakonodavstvo Europske unije koje propisuje standarde istraživačkog rada na laboratorijskim životinjama.
Slijede poglavlja o biologiji miševa i štakora te njihovom smještaju i hranidbi tijekom pokusa. U petom poglavlju detaljno su opisana načela razumne uporabe laboratorijskih miševa i štakora u in vivo istraživanjima, promišljeno planiranje pokusa, načini aplikacije različitih pripravaka, načini prikupljanja uzoraka tjelesnih tekućina, dijagnostičke tehnike i primijenjene statističke metode.
U najvećem, šestom poglavlju, autorice podrobno podastiru podatke vezane uz kirurške zahvate, prepoznavanje boli i nelagode u životinja, nude pregledne tablične prikaze anestetika, analgetika i drugih lijekova te opreme koja se rabi tijekom istraživanja na laboratorijskim životinjama. Detaljno su opisani i (ne) primjereni načini eutanazije. U sljedećem poglavlju objašnjene su osnovne skupine in vivo modela i translacija, prevođenje bazičnih znanstvenih otkrića u kliničku primjenu u humanoj medicini.

Nezaobilazni dio pokusa na raznim životinjskim modelima jest praćenje i tumačenje patohistoloških promjena na organima što je sažeto opisano u osmom poglavlju. Deveto je poglavlje posvećeno transgenezi koja se danas uvelike primjenjuje u medicinskim i biotehnološkim istraživanjima. Naime, umetanjem gena odgovornog za određeno patološko stanje u genom laboratorijske životinje, mogu se aktivirati molekularni mehanizmi slični onima u ljudi i na taj se način može dalje pratiti učinkovitost različitih potencijalnih lijekova. Transgene životinje koriste se i za proučavanje ksenotransplantacije.
Posljednje poglavlje opisuje alternativne metode istraživanja kojima se nastoji smanjiti broj laboratorijskih životinja u biomedicinskim istraživanjima na najmanju moguću mjeru, no unatoč brojnim in vitro modelima i računalnoj simulaciji one su i dalje nezamjenjive.


Vezani sadržaji

Pregled brahicefalne opstruktivne bolesti dišnih putova: patofiziologija, dijagnoza, liječenje i perspektive

Urednik

Ptičja influenca u divljih kanida – prijetnja javnom zdravlju i zdravlju životinja

Urednik

Sveučilišni priručnik UPORABA ŽIVOTINJA U ISTRAŽIVANJIMA

Urednik

Sorbinska kiselina – aditiv s antimikrobnim djelovanjem u hrani životinjskog podrijetla

Urednik

Pregled stila života leopard gekona i važnost ultraljubičastog zračenja, vitamina D i kalcija

Urednik

Seroprevalencija virusa Zapadnog Nila u ptica u europskim državama: sistematski pregled

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više