MUSTAĆOrtopedijaPopularni članci i video

Lakatna displazija u pasa

Josip Mustać, DVM
Specijalistička veterinarska praksa MUSTAĆ


Lakatna displazija je nasljedna bolest mladih, većih pasmina pasa najčešće labradora, rotvajlera te njemačkih ovčara koja uzrokuje malformaciju i degenerativno oboljenje lakatnog zgloba.

Šepavost se pojavljuje između 4. i 18. mjeseca života psa, iako ne mora biti istaknuta. U praksi se najčešće susrećemo sa vlasnicima mladih pasa velikih pasmina koji dolaze u ambulantu zbog šepanja na prednju nogu ili noge koja traje nekoliko dana ili više. Šepavost se na početku može pojačavati ili smanjivati, dok se što problem dulje traje šepavost intenzivira.
Lakatna displazija uključuje ove bolesti:

  1. osteochondritis dissecans
  2. distractio cubiti
  3. izolirani ankonealni izdanak
  4. fragmentirani medijalni koronoidni izdanak ulne

Od ovih nabrojenih bolesti, posljednje dvije se pojavljuju učestalije. Dijagnostika opisanih bolesti se postavlja na temelju: anamneze, detaljne kliničke pretrage i obavezno RTG dijagnostike. U oba slučaja terapija je kirurška tj. odstranjivanje izoliranog procesusa da bi se smanjila iritacija zgloba.

Nastanak artritičnih promjena sprječava se ili usporava održavanjem idealne tjelesne težine, izbjegavanjem teških fizičkih naprezanja koji opterećuju zglobove, plivanjem ili fizikalnom terapijom, preparatima koji sadržavaju glukozamin i hondroitin sulfat, te analgeticima koji su indicirani u kasnijim fazama zglobne degeneracije.
U terapiji opisanih bolesti dobri rezultati su postignuti prebacivanjem psa na medicinsku hranu npr. Royal Canin Mobility support koja u svom sastavu sadržava opisane spojeve.
Na kraju važno je napomenuti vlasnicima pasa da kod šepanja raznih etiologija koja traju par dana ili više izuzetno je bitno posjetiti doktora vašeg kućnog ljubimca da se što prije utvrdi uzrok šepanju i postavi točna dijagnoza.
To napominjem jer u slučaju primjerice izoliranog procesusa ankoneusa ili fragmentiranog medijalnog procesusa koronoideusa ulne, ako vlasnik ljubimca ne pristupi u veterinarsku ambulantu pravovremeno dolazi najčešće do stvaranja kroničnih artritičnih promjena na samim zglobovima, pa operativni zahvati izoliranih procesusa ne daju dobre rezultate.


Vezani sadržaji

Međunarodni promet kućnih ljubimaca (psi, mačke i pitome vretice)

Urednik

Bi li moj GI pacijent trebao dobiti antibiotike ili nešto drugo?

Urednik

Alveolarna ehinokokoza u Hrvatskoj i dalje izvan kontrole

Urednik

Detekcija i karakterizacija infekcije psećim koronavirusom: enteralni pristup

Urednik

Epilepsija u praksi – što sve možemo bez napredne dijagnostike?

Urednik

Pregled brahicefalne opstruktivne bolesti dišnih putova: patofiziologija, dijagnoza, liječenje i perspektive

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više