Popularni članci i videoZarazne bolesti

Leukemija mačaka

Autor: Stanislav Mrkobrada DVM

 
Leukemija mačaka je virusna zarazna bolest, uzrokovana je jednim od RNA virusa koji su svrstani u porodicu Retroviridae. Nije otporan u vanjskoj sredini, već ga brzo uništavaju dezinficijensi, sapuni, toplina i isušivanje. Nažalost po vlasnike mačaka, ovaj je virus prisutan svugdje u svijetu.

Kako se mačja leukemija prenosi?
Izvor zaraze je bolesna mačka, a virus se širi njezinim izlučevinama: slinom, nosnim iscjetkom, fecesom i mlijekom. Najveći rizik je u mladih mačaka, lošim uvjetima držanja i u velikom broju mačaka držanih zajedno. Virus se među mačkama prenosi uglavnom međusobnim čišćenjem, ali i ugrizom. U zaraženih mačaka koje su gravidne, ta trudnoća završava ili ranom embrionalnom smrtnošću gdje se plod resorbira već u ranim danima graviditeta, ili mrtvorođenjem ili se trudnoća iznese do kraja, mačka se omaci, ali su ti mačići slabašni, pa tako i brzo ugibaju. Također dokazano je da je moguć prijenos virusa preko mliječne žlijezde. Mačići su posebno podložni na infekciju.

Što znače klinički znakovi?
Leukemija mačaka može uzrokovati različite kliničke znakove, iako su najčešći imunosupresija, anemija te stvaranje limfoma.Imunospresija znači slabljenje obrambenog sustava i veća podložnost nekim bolestima koje u zdravih mačaka ne bi uzrokovale značajnije promjene, također i podložnost takozvanim endogenim infekcijama. Endogene su infekcije uzrokovane bakterijama koje se već nalaze na ili u životinji i spadaju u normalnu floru; one u normalnim uvjetima neće izazvati bolest jer se organizam, mačji ili općenito, može s njom nositi tako da joj ne dopušta nekontrolirani rast ili dalje prodiranje s onog mjesta gdje je potrebna. Dobar primjer su bakterije crijeva koje su potrebne da bi probava funkcionirala, međutim ako se počnu nekontrolirano razmnožavati ili dospiju van tog sustava u neki drugi, primjerice mokraćni, doći će do upale.

Kakva je prognoza za oboljele mačke?
Prognoza za mačke sa virusom mačje leukemije je dosta loša i uglavnom će doći do razvoja kliničkih simptoma. Oko 70-90% mačaka ugiba dok neke mogu čak i nekoliko mjeseci u sebi nositi virus a da nema znakova, a samo u rijetkim će slučajevima takav period trajati i do kraja života.

Kako se ta bolest može dokazati?
Dijagnostika mačje leukemije u posljednjih nekoliko godina je brza i jednostavna metoda upotrebom dijagnostičkih testova. Nakon vađenja krvi potrebno je samo par kapi krvi i rezultati su dostupni za nekoliko minuta.

Moja mačka je pozitivna! Što sad?
Mačke koje su dokazano pozitivne na prisutnost virusa mačje leukemije se moraju držati u stanovima, kućama, koliko god moguće se moraju zaštititi od mogućih bakterija, virusa… Mačke koje jesu pozitivne ali nemaju simptoma se moraju klinički pregledati najmanje svakih 6 mjeseci. Također je poželjno svakih 6 – 12 mjeseci napraviti kompletnu krvnu sliku. Bilo bi dobro i mačke kastrirati, operativni zahvat uglavnom prolazi bez komplikacija.

Kako se bolest može spriječiti?
Jedini pravi način je – cijepljenje. U starijih mačaka cijepiti se mogu mačke koje su serološkim testiranjem dale negativnu reakciju na virus mačje leukemije.  Testiranje je jednostavan postupak koji se sastoji od vađenja krvi i za životinju nema većeg stresa. Rezultat se očitava za desetak minuta i već tada vlasnik može životinju i cijepiti. Na našem tržištu dostupne su vakcine koje se cijepe jednom godišnje.

 

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više