IzdvojenoMeđunarodna suradnjaOrganizacije i udruženjaVeterinarski fakulteti

Makedonija domaćin proljetnog sastanka Višegradske V4vet+ skupine

makedonski veterinarski tjedan

■ Godišnja skupština VKM

22. Godišnja skupština Veterinarske komore Makedonije sazvana je za 10. svibnja 2018. u Strugi, a da je njezin rad protekao u konstruktivnom duhu i donio konsenzus oko smjernica i ciljeva nastavka rada komore, nije rijetka praksa na ovim prostorima.

Članovima Skupštine su se, nakon intoniranja makedonske himne i pozdravnog govora predsjednika Veterinarske komore Makedonije dr. Tomislava Nikolovskog, protokolarno obratili i direktor makedonske Agencije za hranu i veterinarstvo dr. Zoran Atanasov, te dekan skopskoga veterinarskoga fakulteta prof. dr. Lazo Pendovski, koji je često viđen gost i na zagrebačkom veterinarskom fakultetu. Podnesena izviješća o radu Komore, o financijama, o radu Nadzornog i Stručnog odbora usvojeni su jednoglasno, kao i predloženi godišnji plan rada, no puno više pitanja i prijedloga koji su za sobom povukli živu, ali konstruktivnu raspravu s konsenzusom, bilo je na temu minimalnih cijena veterinarskih usluga.
Dojam i uvjerenja koja ostaju nakon praćenja ove Skupštine ne razlikuju se od dojma kakvog je vodeći Skupštinu ostavio i sam predsjedavajući dr. Tomislav Nikolovski, tim više što, barem iz naše perspektive gledano, makedonskom rukovodstvu ni u kom segmentu ne nedostaje potrebne analitičnosti niti kompetencija za prepoznavanje i moguće rješavanje aktualnih situacija u makedonskoj veterinarskoj stvarnosti, koja je kao i svuda drugdje pomalo skrivena, ali ipak neodvojiva od svakodnevnog života građana.

■ Seminar


U poslijepodnevnim satima, na istome mjestu, započeo je dvodnevni seminar na kojemu su pred stotinjak sudionika praktičara svoja vrlo dobro pripremljena i pozorno ispraćena predavanja održali najprije gostujući profesori sa zagrebačkog, pa domaći predavači sa skopskog, a slijedeći dan i beogradskog veterinarskog fakulteta. Gostujući profesori sa Veterinarskog fakulteta u Zagrebu bili su prof. dr. sc. Josip Kos (Suvremeni pristup u liječenju kroničnih rana)… i prof. dr. sc. Juraj Grizelj (Hormonalni i nehormonalni protokoli za sinkronizaciju u malih preživača)…a svaki od njih je na svoj način zaokupio pažnju slušatelja tijekom čitavog izlaganja iako ona nisu bila ograničena na uobičajenih dvadesetak minuta.

Dr. sc. Мišo Hristovski, redoviti profesor Fakulteta veterinarske medicine u Skopju, dr. Tomislav Nikolovski, predsjednik Veterinarske komore Makedonije i dr. sc. Josip Kos, redoviti profesor Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Slični su nastupi bili i nastup profesora Miše Hristovskog sa skopskog veterinarskog fakulteta koji je također u maniri iskusnog stručnjaka na vrlo popularan način govorio o europskim aktualnostima vezanima uz afričku svinjsku kugu…
…ali i nastupi prof. dr. Dušana Mišića sa beogradskog (Rezistencija na antibiotike, mogućnosti nastanka, načini širenja i posljedice; Osnovni principi mudre i odgovorne upotrebe antibiotika)

… te prof. dr. Tonija Dovenskog sa skopskoga veterinarskoga fakulteta (Čuvanje genetike domaćih autohtonih pasmina preživača primjenom metode asistirane reprodukcije (fotografija preuzeta sa https://fvm.ukim.edu.mk/kadar/nastavno-nauchen-kadar/redovni-profesori/)).

■ Sastanak Višegradske skupine V4Vet+

Značaj međunarodne strukovne suradnje je iznimno velik, barem kada je veterinarstvo u pitanju. Svaki dan međunarodnih susreta uvijek je vrijedan i koristan, a naročito je to bila subota 12. svibnja kada je u Ohridu održan redoviti proljetni sastanak predstavnika Višegradske V4Vet+ skupine. Prema službenom protokolu prethodnoga dana, okupljanje na Ohridskom jezeru započelo je za sve goste atraktivnim večernjim razgledavanjem grada Ohrida i svečanim prijemom, no niti službeni dio protokolarnih aktivnosti nije zaokupljao ništa manju pažnju sudionika.

Prof. dr. sc. Albert Marinculić: “Ohridski sastanak je vrlo uspješno vodio aktualni glasnogovornik skupine dr. Slaven Grbić, potičući živu raspravu o pitanjima iz područja dobrobiti životinja, a Dino Kurbegović je prezentirao rezultate DogsTrust aktivnosti u Bosni i Hercegovini, koji su ocijenjeni kao vrlo dobri. Intrigantnu priču o afričkoj svinjskoj kugi kao glavnu stručnu temu ovogodišnjeg sastanka, izvrsno je prezentirao prof. Janos Varga sa Veterinarskog sveučilišta u Budimpešti. Prve slučajeve afričke svinjske kuge u Mađarskoj i stroge kontrolne mjere na zanimljiv je način predstavio dr. Zsolt Pinter, a korisnih praktičnih rješenja u bavarskom sprječavanju bolesti pokazao je sudionicima sastanka i njemački predstavnik Siegfried Moder. Dr. Krzystof Anusz iznio je aktualne podatke i informacije u svom izvješću o afričkoj svinjskoj kugi u Poljskoj. Kolege je informirao o poljskoj raspravi i mogućem nastojanju izgradnje ograde duž glavne autoceste u Poljskoj kako bi se zaustavilo širenje ove egzotične bolesti.
Posebni gost sastanka bio je i ove godine predsjednik Federacije veterinara Europe (FVE) dr. Rafael Laguens koji je okupljenima iznio viđenje kompetencija i pozicije doktora veterinarske medicine u budućnosti. Osim toga, predstavio je višejezičnu brošuru “Oblikovanje budućnosti veterinarske profesije”, ali i svojevrstan osvrt na neka druga pitanja važna iz perspektive FVE.”Izvor fotorafije: Veterinarska komora Makedonije.


Osim strukovnih tema koje su kao i ranije bile iznešene i u skladu sa dosadašnjim iskustvima će barem dijelom vrlo vjerojatno uskoro i riješene, ovogodišnji proljetni sastanak skupine obilježilo je i službeno potpisivanje Sporazuma o suradnji između makedonske i slovenske veterinarske komore koji bi trebao osnažiti postojeću neformalnu suradnju u profesionalnom razvoju doktora veterinarske medicine. Ovaj Sporazum o suradnji u Ohridu su svečano potpisali predsjednici veterinarskih komora Slovenije i Makedonije, dr. Ožbalt Podpečan i dr. Tomislav Nikolovski.Izvor fotorafije: Veterinarska komora Makedonije.


Brojni dosad sklopljeni sporazumi o bilateralnoj suradnji ne samo da potvrđuju formalnu spremnost i interes, nego dokazuju postojanje sličnih ili identičnih strukovnih problema i stvarnu životnu potrebu za njihovim rješavanjem. Oni su dulje vrijeme izraženi i prepoznati na nacionalnim razinama, a već površna analiza ukazuje na zaključak da ih je nužno potrebno rješavati i na međunarodnoj razini kako bi se osigurali minimalni preduvjeti za prihvatljiv način rada u međunarodnim okolnostima bez čega veterinarska struka ne može ostvarivati svoju temeljnu zadaću zaštite zdravlja životinja i ljudi.Bogata proljetna makedonska veterinarska događanja na Ohridskom jezeru, dijelom su i rezultat tradicionalno poznatog gostoprimstva makedonskih domaćina, na čemu i ovim putem najljepše zahvaljujemo. Stoga od srca i uz svaku preporuku želimo još jednom pohvaliti i njihove iznimne ljudske kvalitete bez kojih je nemoguće zamisliti pravog domaćina bilo kakvog skupa, pa tako i skupova ove vrste.


Vezani sadržaji

Veterinarska klinika Pesnica MZ Vet d.o.o.: oglas za posao

Urednik

Konstituirajuća-izborna i redovna Skupština Hrvatske veterinarske komore (2024.) – Ivan Zemljak i Mirela Juras reizabrani u novi mandat

Urednik

Drugi ohridski veterinarski susreti

Urednik

Međunarodni promet kućnih ljubimaca (psi, mačke i pitome vretice)

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres

Urednik

Jesenski Višegrad Vet Plus sastanak

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više