Matko Kardum
Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, 10000 Zagreb, Hrvatska
SažetakUvodNekomercijalno premještanje kućnih ljubimacaUvjeti za izdavanje EU putovnice pasa, mačaka i pitomih vreticaOznačavanje i registracijaCijepljenje protiv bjesnoćeDodatni zahtjevi u odnosu na test titracije protutijela na bjesnoćuDodatni zahtjevi koji se odnose na pse koji se otpremaju u Finsku, Maltu, Irsku ili Ujedinjeno KraljevstvoUlazne točke za putnike prilikom nekomercijalnog premještanjaOdstupanja od utrđenih pravilaIzvoz kućnih ljubimaca iz Europske unije u treće zemljeKomercijalno premještanje kućnih ljubimacaZaključakLiteraturaAbstract
Izvor: Zbornik radova 7. Hrvatski veterinarski kongres, Srebreno, 2024.
Sažetak
V lasnici pasa, mačaka i pitomih vretica prije planiranog putovanja sa svojim kućnim ljubimcima dužni su dobro se informirati i saznati sve o uvjetima koji su na snazi u samom trenutku putovanja. U ovom radu opisani su uvjeti koji moraju biti zadovoljeni prilikom nekomercijalnog i komercijalnog premještanja kućnih ljubimaca između država članica Europske Unije, prilikom premještanja ljubimaca podrijetlom iz trećih zemalja u Republiku Hrvatsku/Europsku uniju, odnosno uvjeti koji moraju biti zadovoljeni za premještanje kućnih ljubimaca iz Republike Hrvatske u jednu od trećih zemalja, kao i o samoj proceduri izdavanja potrebne dokumentacije koja mora pratiti kućne ljubimce prilikom takvog premještanja.
Također, pojašnjena je i nužnost korištenja propisanih ulaznih točaka preko kojih je dopušteno unošenje kućnih ljubimaca iz trećih zemalja u Republiku Hrvatsku, kako u nekomercijalnom tako i u komercijalnom prometu, te mogućnost odobravanja u iznimnim slučajevima nekomercijalnog premještanja kućnih ljubimaca u Republiku Hrvatsku koji ne zadovoljavaju uvjete za unosom.Ključne riječi: nekomercijalno i komercijalno premještanje, bjesnoća, cijepljenje, test titracije, ulazne točke, izuzeća
Uvod
Stavljanjem u promet kućnih ljubimaca stvaraju se preduvjeti za unos i širenje naročito opasnih zaraznih bolesti, osobito bjesnoće. U Europskoj uniji (EU) postoje harmonizirana pravila za zdravstvene uvjete kojima moraju udovoljavati psi, mačke i pitome vretice prilikom nekomercijalnog i komercijalnog premještanja. Kako bi se zaštitilo zdravlje životinja kao i zdravlje ljudi, postoje pravila donesena od strane Europskog parlamenta i Vijeća, koja su usmjerena na kontrolu određenih bolesti, poput bjesnoće i trakavice Echinococcus multilocularis. Ova pravila utvrđena su Uredbom (EU) 2016/429 o prenosivim bolestima životinja („Zakon o zdravlju životinja”) (SL L 84, 31.3.2016.) i Uredbom (EU) br. 576/2013 (SL L 178, 28.6.2013.). Osim zdravstvenih uvjeta, ovim propisima definirani su i obrasci identifikacijskih dokumenata koji moraju pratiti kućne ljubimce u prometu te obrasci izjava koje mora potpisati vlasnik kućnog ljubimca ili ovlaštena osoba kojima se potvrđuje sukladnost nekomercijalnog ili komercijalnog premještanja s uvjetima predviđenim navedenim propisima. Pravilnikom o uvjetima koji se primjenjuju prilikom nekomercijalnog premještanja kućnih ljubimaca u Republiku Hrvatsku (RH) (NN 65/2016), propisuju se detaljna pravila za provedbu Uredbe (EU) br. 576/2013 (SL L 178, 28.6.2013.) u dijelu koji se odnosi na uvjete koji se primjenjuju prilikom nekomercijalnog premještanja ljubimaca u RH.
Nekomercijalno premještanje kućnih ljubimaca
Prilikom nekomercijalnog premještanja kućnih ljubimaca između država članica EU, Norveške, Andore, Islanda, Lihtenštajna, Monaka, San Marina, Švicarske i Vatikana, životinje mora pratiti identifikacijski dokument, odnosno EU putovnica za kućne ljubimce propisana u Dijelu I. Priloga III. Provedbene Uredbe Komisije (EU) br. 577/2013 (SL L 178, 28.6.2013.).
Pse, mačke i pitome vretice podrijetlom iz trećih zemalja prilikom nekomercijalnog premještanja u neku od država članica EU treba pratiti veterinarski certifikat za nekomercijalno premještanje
pasa, mačaka ili pitomih vretica u EU propisan u Dijelu I. Priloga IV. Provedbene Uredbe Komisije (EU) br. 577/2013 (SL L 178, 28.6.2013.).
Uvjeti za izdavanje EU putovnice pasa, mačaka i pitomih vretica
Putovnicu izdaje ovlaštena veterinarska organizacija te ambulanta veterinarske prakse na temelju rješenja iz članka 109. Zakona o veterinarstvu (NN 82/2013, 148/2013, 115/2018, 52/2021, 83/2022 i 152/2022), u skladu s postupkom propisanim člankom 22. Uredbe (EU) br. 576/2013 (SL L 178, 28.6.2013.). Uvjeti za dobivanje EU putovnice za kućnog ljubimca su boravak ljubimca u RH, obavljeno mikročipiranje i cijepljenje protiv bjesnoće u RH (prijava kućnog ljubimca u aplikaciju Lysacan – Središnji upisnik kućnih ljubimaca) te prijavljeno privremeno ili trajno prebivalište vlasnika ljubimca u RH.
U slučaju da vlasnik kućnog ljubimca nakon ulaska u RH iz jedne od trećih zemalja planira boraviti u RH duže od 4 mjeseca koliko vrijedi valjanost veterinarskog certifikata za nekomercijalno premještanje s kojim je ljubimac ušao u RH, tek nakon isteka tog perioda od 4 mjeseca vlasnik može zatražiti izdavanje EU putovnice za svog ljubimca. U tu svrhu potrebno je da vlasnik ode u najbližu ovlaštenu veterinarsku organizaciju ili praksu koja će ljubimca evidentirati u Središnjem upisniku kućnih ljubimaca (Lysacan-u). Na temelju veterinarskog certifikata za nekomercijalno premještanje s kojim je ljubimac ušao u RH/EU, na osnovu OIB-a vlasnika i uz uvjet da vlasnik ima prijavljeno privremeno ili trajno prebivalište u RH, može ljubimcu biti izdana EU putovnica. Ukoliko je npr. cijepljenje protiv bjesnoće obavljeno u trećoj zemlji, moguć je upis tog cijepljenja od strane našeg ovlaštenog veterinara u EU putovnicu ali samo temeljem original veterinarskog certifikata, uz napomenu u putovnici da se radi o prijepisu.
Svi podaci u EU putovnici moraju biti uneseni isključivo od strane ovlaštenog veterinara iz EU, na što treba posebno obratiti pozornost u slučajevima povratka ljubimaca s putovanja, gdje veterinari iz trećih zemalja ne bi smjeli upisivati nikakve podatke u EU putovnicu. U slučaju da pas mora biti cijepljen u trećoj zemlji, psa pri povratku u RH mora obvezno pratiti valjani veterinarski certifikat, budući potvrda o cijepljenju protiv bjesnoće uz EU putovnicu nije dovoljna za povratak u EU, jer ju ne izdaje službeni veterinar, pa nije niti relevantan dokument prilikom putovanja.
Označavanje i registracija
S obzirom na slučajeve da se u veterinarske ambulante i prakse još uvijek dovode neoznačeni psi stariji od 3 mjeseca ili nepoznatog podrijetla ili iz neregistriranih objekata i uzgoja, potrebno je u svrhu smanjenja rizika od bjesnoće ali i dobrobiti tih životinja omogućiti označavanje pasa pod posebnim pravilima.
U slučaju neoznačenog psa nepoznatog podrijetla kojeg je u ambulantu doveo nalaznik, psa se smatra napuštenom životinjom, veterinar kontaktira sklonište te se pas označava i u Upisniku evidentira sa skloništem kao vlasnikom, a ne na ime i prezime nalaznika čak i ako ga isti želi zadržati. Sklonište provodi propisani postupak sa životinjom, koji uključuje mjere smanjenja rizika od bjesnoće, unos podataka u Jedinstveni informacijski centar za napuštene i izgubljene kućne ljubimce (JIC) te vodi daljnju brigu oko životinje, uključujući i postupak udomljavanja (privremenog ili trajnog), kod osobe koja je psa dovela i ima ga namjeru zadržati, a ako ona to ne želi, onda kod nekog drugog kandidata za udomljavanje.
Ukoliko je neoznačeni pas (štene) podrijetlom od poznatog vlasnika označene kuje, a budući je propisano da se psi označavaju prije premještanja, označavanje psa treba provesti na vlasnika kuje.
U tu svrhu potrebna je pisana izjava vlasnika kuje (majke psa) kojom pod materijalnom i kaznenom odgovornošću izjavljuje da je vlasnik šteneta te da je štene darovano ili prodano novom vlasniku. Nakon označavanja psa na vlasnika kuje, provodi se prijenos vlasništva na novog vlasnika.
U slučaju neoznačenog psa bez podataka o podrijetlu kojeg dovodi vlasnik, on u potpunosti preuzima odgovornost što nije označio psa u propisanom roku te daje pisanu izjavu kojom pod materijalnom i kaznenom odgovornošću izjavljuje da je on vlasnik psa. Budući nisu poznati podaci o podrijetlu psa, veterinar obavezno prije označavanja treba u JIC-u provjeriti je li pas oglašen kao izgubljen. Ako nema objave, pas se potom označava na vlasnika te se obavezno provodi i trokratni pregled. Ukoliko postoji objava da bi se moglo raditi o izgubljenom psu, veterinar prijavljuje psa skloništu te daljnji postupak provodi sklonište. U svim slučajevima kada vlasnik odnosno osoba koja je dovela psa na označavanje ne želi dati tražene podatke o sljedivosti psa, odnosno pisanu izjavu, potrebno je obavijesti veterinarsku inspekciju.
Cijepljenje protiv bjesnoće
Dodatni zahtjevi u odnosu na test titracije protutijela na bjesnoću
Dodatni zahtjevi koji se odnose na pse koji se otpremaju u Finsku, Maltu, Irsku ili Ujedinjeno Kraljevstvo
Ulazne točke za putnike prilikom nekomercijalnog premještanja
Sukladno odredbama Pravilnika o određivanju ulaznih točaka za nekomercijalno premještanje kućnih ljubimaca (NN 53/2023), određen je popis ulaznih točki na kojima je dozvoljeno unošenje u RH kućnih ljubimaca iz trećih zemalja. Prema tome, unošenje kućnih ljubimaca u RH iz trećih zemalja dopušteno je samo i isključivo preko ulaznih točaka određenih ovim Pravilnikom. Kućni ljubimci, u pratnji vlasnika ili osobe ovlaštene od vlasnika, mogu se u RH unositi iz Andore, Farskih otoka, Grenlanda, Islanda, Lihtenštajna, Monaka, Norveške, San Marina, Švicarske i države Vatikan preko svih međunarodnih graničnih prijelaza određenih za međunarodni promet putnika.
Odstupanja od utrđenih pravila
Odstupanje od uvjeta cijepljenja protiv bjesnoće mladih pasa, mačaka i pitomih vretica
Odstupanje od uvjeta iz članaka 6., 9., 10. i 14. Uredbe 576/2013
daje državama članicama jest da, odstupajući od propisanih uvjeta, mogu u iznimnim slučajevima odobriti nekomercijalno premještanje kućnih ljubimaca na svoje područje koji nisu u skladu s ovom Uredbom, pod uvjetom da je posjednik prethodno predao zahtjev za dozvolu i država članica odredišta odobrila takvu dozvolu. U tom slučaju vremenski ograničeno razdoblje izolacije pod službenim nadzorom mora biti provedeno radi ispunjavanja uvjeta ove Uredbe. U Uredbi se pojašnjava i da takve iznimne okolnosti podrazumijevaju potrebu za hitnim odlaskom posjednika na primjer u slučaju iznenadne prirodne nesreće, političkih nemira ili druge više sile vezane uz posjednika. UVSH koristila je dosad tu mogućnost i odobravala unos kućnih ljubimaca na svoje područje koji nisu sukladni s uvjetima iz članaka 6., 9., 10. i 14. Uredbe 576/2013 (SL L 178, 28.6.2013.), u slučajevima kada je unaprijed zaprimila zahtjev za izuzećem prije predviđenog datuma putovanja, s dokazima opravdanih razloga, odnosno iznimnih okolnosti. U većini slučajeva se radilo o repatrijaciji za vrijeme COVID krize.
Privremene mjere za omogućavanje prihvata raseljenih osoba iz Ukrajine s kućnim ljubimcima
Mjere donesene po rješenju veterinarskog inspektora provodili su ovlašteni veterinari veterinarske organizacije/veterinarske prakse koje su odlučile da će iz humanitarnih razloga i brige za dobrobit kućnih ljubimaca svoje usluge (označavanje mikročipom, cijepljenje protiv bjesnoće, dehelmintizaciju, upis u Središni upisnik kućnih ljubimaca, izdavanje EU putovnice), izuzev testa titracije, pružati bez naknade i na taj način pomoći raseljenim Ukrajincima ali i zaštititi Hrvatsku od rizika od bjesnoće (ukupno 41 veterinarske organizacije i 22 veterinarske prakse). Dana 13. rujna 2023. godine stupila je na snagu Naredba o prestanku važenja naredbe o mjerama za prihvat nekomercijalnog premještanja kućnih ljubimaca u pratnji vlasnika raseljenih iz Ukrajine (NN 106/2023). Zaključno s tim datumom, zaprimljene su 343 prijave od strane raseljenih osoba iz Ukrajine. Od tog dana u RH više se ne provode privremene mjere za omogućavanje prihvata kućnih ljubimaca u vlasništvu raseljenih osoba iz Ukrajine, odnosno za nekomercijalno premještanje kućnih ljubimaca iz Ukrajine primjenjuju se sve relevantne odredbe Uredbe 576/2013 (SL L 178, 28.6.2013.).
Izvoz kućnih ljubimaca iz Europske unije u treće zemlje
Shodno tome, uvjete koje je potrebno zadovoljiti za premještanje kućnih ljubimaca iz RH u jednu od trećih zemalja nužno je uvijek provjeriti s nadležnim tijelom zemlje odredišta. Pored certifikata koje je UVSH bilateralno usuglasila s pojedinim trećim zemljama i koji se uobičajeno koriste prilikom premještanja u te zemlje, UVSH posjeduje i veterinarski certifikat za pse, mačke i pitome vretice (općeniti za treće zemlje) – HVI 12. U njemu se nalaze općeniti uvjeti koje većina zemalja traži za ulazak kućnih ljubimaca. U pravilu, prije planiranog puta, vlasnik kućnih ljubimaca trebao bi kod nadležnog tijela treće zemlje provjeriti da li im je općeniti certifikat HVI 12 prihvatljiv, a ukoliko ne, pribaviti veterinarsko-zdravstvene uvjete i odgovarajući model veterinarskog certifikata te ga dostaviti UVSH uz zahtjev na usuglašavanje s nadležnim tijelom treće zemlje. Veterinarski certifikat za promet kućnih ljubimaca izdaje ovlašteni veterinar delegiranog tijela kojemu je nadležno tijelo RH povjerilo poslove certificiranja ili veterinarski inspektor Državnog inspektorata, ovisno o mjestu otpreme ljubimca.
Komercijalno premještanje kućnih ljubimaca
Pse, mačke i pitome vretice podrijetlom iz trećih zemalja prilikom komercijalnog premještanja u neku od država članica EU, treba pratiti odgovarajući obrazac veterinarskog certifikata o zdravlju životinja za ulazak u EU pasa, mačaka i pitomih vretica, odnosno veterinarski certifikat za komercijalni promet (predložak „CANIS-FELIS-FERRETS“), propisan u Poglavlju 38. Priloga II.
Provedbene Uredbe Komisije (EU) 2021/403 (SL L 113, 31.3.2021.), izdan od strane službenog veterinara države članice otpreme životinja u TRACES sustavu. Službeni veterinar dužan je klinički pregledati životinje unutar 48 sati prije otpreme životinja u EU kojim treba biti potvrđeno da su u vrijeme kliničkog pregleda životinje bile sposobne za prijevoz u predviđeno odredište, a životinje moraju udovoljavati zdravstvenim uvjetima navedenim u gore spomenutom veterinarskom certifikatu. U slučaju da se radi o komercijalnom premještanju ljubimaca iz jedne od trećih zemalja u RH, nakon što ljubimac dođe u RH, a u svrhu izdavanja EU putovnice, potrebno je s ljubimcem otići u najbližu ovlaštenu veterinarsku organizaciju ili praksu u roku od 14 dana po ulasku u RH, koja će ljubimca evidentirati u Središnjem upisniku kućnih ljubimaca (Lysacanu). Na temelju veterinarskog certifikata za komercijalni promet s kojim je ljubimac ušao u RH/EU, i na osnovu OIB-a vlasnika biti će mu izdana EU putovnica.
U skladu s odredbama Provedbene Uredbe Komisije (EU) br. 2021/404 (SL L 114, 31.3.2021.), pošiljke pasa, mačaka ili pitomih vretica smiju se uvesti u komercijalne svrhe u EU pod uvjetom da su državna područja ili treće zemlje iz kojih dolaze uključeni u popis državnih područja ili trećih zemalja utvrđen u Prilogu VIII iste Uredbe i da se nalaze na popisu iz Priloga II Provedbene Uredbe Komisije (EU) br. 577/2013 (SL L 178, 28.6.2013.).
Uvoz pasa, mačaka i pitomih vretica u komercijalne svrhe iz državnih područja ili trećih zemalja koje nisu navedene na gore navedenim popisima nije dozvoljen. Što se tiče zahtjeva u odnosu na cijepljenje protiv bjesnoće te zahtjeva u odnosu na test titracije protutijela na bjesnoću, vrijedi isto kao i kod nekomercijalnog premještanja.
Budući se radi o komercijalnom premještanju, ulazak s kućnim ljubimcima iz trećih zemalja u RH dozvoljen je jedino preko graničnih prijelaza na kojima se nalaze granične veterinarske postaje (GVP) odobrene za uvoz životinja (među ostalim i pasa, mačaka i pitomih vretica), na kojima granični veterinarski inspektori obavljaju veterinarski pregled životinja kako bi se provjerilo da li udovoljavaju propisanim zdravstvenim uvjetima za uvoz. U RH to su GVP Bajakovo (prema Republici Srbiji), GVP Stara Gradiška i GVP Nova Sela (prema Bosni i Hercegovini), GVP Karasovići (prema Crnoj Gori) te GVP Zračna luka Zagreb.
Osoba odgovorna za pošiljku (uvoznik ili njegov zastupnik) obvezna je 24 h unaprijed obavijestiti graničnog veterinarskog inspektora odnosne GVP o dolasku životinja, te o broju, vrsti i približnom vremenu dolaska životinja, budući sve pošiljke pasa, mačaka i pitomih vretica koje se unose u komercijalne svrhe na područje EU iz trećih zemalja podliježu potpunom veterinarskom pregledu na ulaznoj GVP.
Zaključak
Literatura [… prikaži]
INTERNATIONAL MOVEMENT OF PET ANIMALS (DOGS, CATS AND FERRETS)
Matko Kardum
B efore planning a trip with their pets, owners of dogs, cats and ferrets are obliged to inform themselves well and find out everything about the conditions that are in force at the time of the trip.
This paper describes the conditions that must be met during the non-commercial and commercial movement of pets between EU Member States, as well as when pets are moved into the EU from a country or territory outside the EU and the conditions that must be met for the export of pets from EU to one of the non-EU countries, as well as the procedure for issuing all the necessary documentation that must accompany pets during transport. Also, the necessity of using required points of entry through which is allowed to bring pets from third countries into the Republic of Croatia, both in non-commercial and commercial movement and the possibility of approving in exeptional cases the non-commercial movement of pets into the Republic of Croatia that do not meet the conditions for entry, was clarified.Key words: non-commercial and commercial movement, rabies, vaccination, titration test, points of entry, derogations
Vezano (promet):
- Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o dobrobiti pasa i mačaka i njihovoj sljedivosti – javno savjetovanje
- Novo Rješenje o određivanju zona ograničenja i zaraženog područja
- Do sada 29 slučajeva afričke svinjske kuge
- Privremene mjere za omogućavanje prihvata raseljenih osoba iz Ukrajine s kućnim ljubimcima
- Naredba o mjerama za prihvat kućnih ljubimaca u pratnji vlasnika izbjeglih iz Ukrajine