Klara Kos
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Rast mentalnih problema među studentima – globalni izazovIstraživanja mentalnog zdravlja studenata veterineSustavi podrškeOsvrt na rad Ureda za razvoj karijereZaključakLiteratura
Istražujući temu mentalnog zdravlja i visokog obrazovanja, dolazimo do spoznaja da su mentalni problemi među mladima u porastu, što ovaj fenomen čini globalnim izazovom koji zahtijeva ozbiljnu pažnju. Prema različitim izvorima sve veći pritisci povezani s akademskim uspjehom postavljaju studente pred ozbiljne izazove koji utječu na njihovo psihičko stanje. Hrvatska nije iznimka, naime članak Stanje mentalnog zdravlja objavljeno na Universitas portalu autorice doc. dr. sc. Tanje Jurin pokazuje porast stresa, anksioznosti i depresije među studentima, što dodatno naglašava važnost pružanja adekvatne podrške studentima kako bi se očuvalo njihovo mentalno zdravlje.
Stručnjaci iz područja psihologije, istražujući specifične izazove s kojima se studenti suočavaju, uočili su da akademski, socijalni i ekonomski pritisci imaju važnu ulogu u njihovu mentalnom zdravlju.
Cilj je ovog članka progovoriti o ovoj temi oslanjajući se na relevantna istraživanja te doznati koje kurake poduzima naš Ured za razvoj karijere, akadem- sko i psihološko savjetovanje kako bi pružio stvarnu podršku studentima tijekom njihova studiranja.
Rast mentalnih problema među studentima – globalni izazov
Nadalje, istraživanja pokazuju da mentalni problemi studenata trebaju biti shvaćeni ozbiljno jer mogu imati ozbiljne posljedice na akademski uspjeh. Čak 5 % studenata ne završi svoje visoko obrazovanje zbog psihičkih smetnji i poremećaja za koje nisu dobili ili zatražili pomoć. Među problemima koje studenti najčešće navode nalaze se problemi u organizaciji, odnosno izvršavanju obveza, problem socijalne izolacije te izloženost povećanom riziku od ovisnosti.
Prema podacima Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, razina stresa, anksioznosti i depresije među studentima u Republici Hrvatskoj kontinuirano raste. Tako je psihološku pomoć 2022. godine potražilo 18 % više mladih nego 2021. godine, i to više djevojaka nego mladića. Statistički podaci iz susjednih zemalja, poput Austrije i Srbije, pokazuju slične obrasce, čime autori sugeriraju da je riječ o problemu koji zahtijeva sustavno rješavanje.
Savjetovalište za studente Sveučilišta u Zagrebu na svojoj mrežnoj stranici ističe da briga za psihičku dobrobit studenata postaje standard skrbi za kvalitetnije studiranje. Naglašavaju kako je studiranje razdoblje rasta, prilagodbi i promjena, a zahtjevi koje studij postavlja pred mlade često premašuju njihove sposobnosti učinkovitog suočavanja, što može dovesti do stanja psihičke napetosti i nelagode. Savjetovalište ističe kako je broj problema s mentalnim zdravljem mladih u porastu, a procjene pokazuju da:
- 25 % studenata ima psihičke smetnje i poremećaje koji znatno ometaju kvalitetu života i utječu na učinkovitost studiranja te zahtijevaju stručnu pomoć i podršku.
- 75 % psihičkih poremećaja pojavljuje se do 24. godine života, a ako se ne prepoznaju na vrijeme i ne tretiraju ispravno, postoji rizik od razvoja kroničnih problema.
Nažalost, pomoć se ne traži pravodobno, već u prosjeku osam godina nakon pojave prvih smetnji.
Istraživanja mentalnog zdravlja studenata veterine

Rezultati istraživanja pokazuju da specifični faktori rizika uključuju prelazak iz srednje škole na fakultet, zahtjevnost kurikula i izazove u kliničkoj praksi. Istraživanje zaključuje da bi intervencije i mjere podrške trebale postati standardni dio obrazovnog sustava veterinarskih fakulteta. Takav bi pristup omogućio unapređenje mentalne dobrobiti studenata i osnažio ih za uspješnije suočavanje s izazovima koje donosi intenzivan akademski i profesionalni put u veterinarskoj medicini.
Sustavi podrške
Sveučilište u Zagrebu svojim je studentima pomoć i podrška putem Savjetovališta za studente, Ureda za zaštitu zdravlja studenata i Ureda za psihološku podršku i zaštitu mentalnog zdravlja.
Podrška Savjetovališta za studente Sveučilišta u Zagrebu uključuje:
- pružanje individualne psihološke procjene i tretmane
- organiziranje grupne psihološke podrške i terapije
- provođenje edukacija namijenjenih studentima i sveučilišnom osoblju.
U Savjetovalištu radi tim stručnjaka iz područja mentalnog zdravlja (dovoljan broj psihologa i psihijatar) koji svakoga studenta nakon dolaska pažljivo saslušaju. Razgovor je strogo povjerljiv te je svima u potpunosti osigurana privatnost. Nakon inicijalne procjene teškoća i problema, zajedno sa stručnjakom dogovaraju se daljnji koraci. U Savjetovalištu se provode visoko profesionalni i na dokazima utemeljeni tretmani i intervencije u kojima se poštuju individualne razlike te se svakom studentu pristupa s uvažavanjem i prema njegovim specifičnostima.
Ured za psihološku podršku i zaštitu mentalnog zdravlja Sveučilišta u Zagrebu od svojega osnutka održava interaktivna predavanja i radionice u trajanju od 90 do 120 minuta te provodi psihološke tretmane za studente kako bi se omogućila rana detekcija teškoća mentalnog zdravlja i produbljivanja razumijevanja psiholoških fenomena. Edukacije se održavaju redovito, a mogu se održati i na zahtjev uprave sastavnice, nastavnog osoblja i studentskih predstavnika te organizacija.
Edukacije koje provodi Ured za psihološku podršku su:

Svim navedenim uslugama stručnjaci pomažu studentima suočiti se s emocionalnim izazovima, iskoristiti svoj puni akademski potencijal, lakše se prilagoditi na studentski život te kontinuirano voditi brigu o cjelokupnom mentalnom i fizičkom zdravlju tijekom studiranja i nakon završetka studija.
Osvrt na rad Ureda za razvoj karijere
URKAPS i Ured za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu i ove je akademske godine nastavio uspješno surađivati prilikom izdavanja preporuka za prilagodbu nastavnog procesa i prilagođavanja ispita uz kontinuirano praćenje napretka studenata s teškoćama u provedbi nastavnog procesa i pružanjem podrške za uspješnije savladavanje studentskih izazova. Studenti redovito koriste mogućnost individualnog akademskog i psihološkog savjetovanja koje svakodnevno pruža URKAPS.
Tijekom protekle akademske godine ovu je mogućnost iskoristilo više od 90 studenata.
Ured za psihološku podršku i zaštitu mentalnog zdravlja Sveučilišta u Zagrebu koristi URKAPS kao središnje mjesto za informiranje studenata o provedbi svojih radionica te je na taj način studentima pružena mogućnost sudjelovanja na online radionicama: Mobing: mučenje s predumišljajem (edukacija za djelatnike i studente), Učenje i pamćenje, donošenje odluka i organizacija vremena, Istina ili izazov: Razvojne igre i njihovi poučci, Mentalno zdravlje mladih (studenata), Identitet (intra i interpersonalni odnosi) i Vještine komunikacije.
Zaključak
Sveučilište u Zagrebu, kao i brojna druga sveučilišta te različite organizacije, nude širok spektar pomoći i intervencija za poboljšanje mentalnog zdravlja studenata, iako pouzdano znamo da se katkad na prvi razgovor sa psihologom treba dugo čekati. Nadamo se da će se otvaranjem Savjetovališta za studente na Sveučilištu u Zagrebu ova situacija poboljšati.
Na našem fakultetu, u Uredu za razvoj karijere, akademsko i psihološko savjetovanje, profesorica pedagogije Iva Lehunšek Panić studentima veterinarske medicine pruža savjete o tome gdje potražiti pomoć i kako sustavno brinuti o svom mentalnom zdravlju tijekom studiranja i nakon završetka studija. U istom uredu studenti mogu doznati što je to samoregulacija i samoregulacija učenja te koje im sve metode učenja mogu pomoći u suočavanju s izazovima vezanima uz učenje i pripremu za ispite.
Literatura [… prikaži]