Bolesti domaćih životinjaSponzorirani članakUzgoj

Metode rashlađivanja ljeti: kako smanjiti toplinski stres kod svinja

Janella Hurst
Alltech

S brojnim zdravstvenim i ekološkim izazovima koji trenutačno ometaju industriju svinja, ljetna vrućina sezonska je pojava kojoj proizvođači ne mogu dopustiti da smanji profitabilnost. Toplinski stres može značajno smanjiti performanse, posebice kod rasplodnog stada ili tovnih svinja. Toplina i velike promjene temperature često mogu uzrokovati golem stres za svinje, što rezultira nižim performansama, zdravstvenim problemima, a u konačnici i ekonomskim gubicima za proizvođača.

Zašto su svinje tako osjetljive na toplinski stres?


Svinje su izuzetno osjetljive na promjene temperature jer nemaju funkcionalne žlijezde znojnice i stoga nemaju način učinkovitog rashlađivanja. Osim toga, svinje imaju relativno mala pluća u odnosu na veličinu tijela, što im otežava uklanjanje viška unutarnje topline.

„Čak i tijekom najtoplijeg doba dana, svinje još uvijek proizvode dodatnu tjelesnu toplinu hranjenjem i kretanjem”, rekao je Russell Gilliam, Alltechov američki voditelj svinjogojstva. „Budući da svinje imaju malo znojnih žlijezda, hlađenje znojem nije baš neka opcija. Brzina disanja povećava se pri temperaturi od oko 21 °C, a s visokom vlagom svinjama postaje teško samostalno pronaći olakšanje od vrućine.”

Promjene temperature koje se nastavljaju od ljeta do jeseni stvaraju dodatne probleme. Velike varijacije temperature između noći i dana mogu pojačati stres koji životinje već doživljavaju kao rezultat povišenih temperatura.

Koji su simptomi toplinskog stresa u svinja?


Jedan od negativnih učinaka toplinskog stresa je smanjen unos hrane. Kada svinje manje jedu, one pretvaraju manje hrane u mišiće, čime se smanjuje prosječan dnevni prirast i potencijalno se produžava vrijeme do stavljanja na tržište. S druge strane, to također može dovesti do povećanog rizika od zdravstvenih problema, a u konačnici i do dodatnih troškova za proizvođače.

Ostali simptomi uključuju:

  • Ubrzano disanje (dahtanje)
  • Prekomjerni unos vode i povećanje gubitka elektrolita
  • Smanjenu aktivnost
  • Ležanje rastegnuto na podu, često odvojeno od ostalih

6 strategija upravljanja za smanjenje toplinskog stresa kod svinja


Iako se stres ne može u potpunosti izbjeći, cilj bi trebao biti smanjiti ga što je više moguće. U nastavku je nekoliko brzih savjeta za smanjenje toplinskog stresa i njegovih negativnih učinaka:

  1. Kontrolirajte temperaturu u objektima i osigurajte da se ona mijenja tek za nekoliko stupnjeva.
  2. Osigurajte da svaka svinja ima dovoljno prostora i ventilacije.
  3. Hranjenje obavljajte tijekom hladnijih dijelova dana (npr. ranije ili kasnije tijekom dana).
  4. Osigurajte svinjama neograničen pristup svježoj i hladnoj vodi za piće.
  5. Svinje premještajte i prevozite rano, držite ih u skupinama i pustite ih neka same odrede tempo. Dajte im vremena da se smire prije premještanja kako biste im smanjili stres.
  6. Prilagodite hranidbu uključivanjem tehnologija koje će ih im pomoći tijekom stresa.

Uravnotežite temperaturu, ventilaciju i vlagu


Kada se svinje drže na temperaturama iznad njihove zone udobnosti, unos hrane zasigurno će se smanjiti, kao i stopa dnevnog prirasta. U modernim objektima za uzgoj svinja, svinje su u većem riziku od toplinskog stresa nego od stresa uzrokovanog hladnoćom. Osigurajte da se svi ventilatori, prskalice, rashladne stanice i druga rashladna oprema adekvatno održavaju kako bi ispravno funkcionirali tijekom vrućih ljetnih mjeseci.

Osim toga, pobrinite se da se vaš objekt pravilno prozračuje kako bi se svinjama osiguralo optimalno okruženje. Čak i ako temperatura na termostatu spada u zonu udobnosti svinja, ono što one uistinu doživljavaju još uvijek može biti stresno.

Efektivna temperatura je koncept sličan osjetu hladnoće uslijed vjetra i topline. Na primjer, 16 °C je povoljna temperatura za svinju tešku 57 kg. Međutim, 16 °C u kombinaciji s velikom brzinom zraka (npr. 9 metara u minuti) bilo bi hladno i stoga bi svinja bila prisiljena preusmjeriti energiju s rasta na održavanja tjelesne temperature. Tablica 1 pokazuje kako brzina vjetra utječe na temperaturu.

Tablica 1: Učinci brzine vjetra na temperaturu.

Temperatura unutar objekta mora biti primjereno prilagođena kako bi se uzela u obzir dodatna proizvodnja topline svinje u uzgoju. Za svakih 27-36 kilograma prirasta, svinja će proizvesti dodatnih 59 W topline svaki sat, tako da se broj kubičnih metara u minuti mora ispravno prilagoditi kako bi se uzelo u obzir za povećanje proizvodnje topline.

Tablica 2: Preporučene brzine ventilacije, u kubičnim metrima (m3) po svinji.

Učinci vlage


Vlaga je također važan pokazatelj pravilne ventilacije. Tijekom toplijih mjeseci, kada vanjska temperatura pređe određenu točku, povećanje stope ventilacije neće smanjiti vlagu u štali, jer topli zrak ima veći kapacitet zadržavanja vode od hladnijeg zraka. Svinje mogu razviti toplinski stres na mnogo nižim temperaturama kada je vlažnost visoka, tako da vlagu, zajedno s temperaturom, treba pažljivo regulirati. Preporučljivo je raditi na relativnoj vlažnosti od 65 % ili nižoj, jer će ta razina vlažnosti smanjiti kondenzaciju i vlažne podove u objektu.

Prilagođena hranidba tijekom stresa


Podaci su pokazali da hranidba svinja kombinacijom organskih kiselina, elektrolita i enzima, poput onih uključenih u Acid-Pak 2-Way®, može imati blagotvoran učinak na mlade životinje tijekom stresa. Organske kiseline potiču razvoj poželjnih bakterija u crijevima, a enzimi mogu pomoći poboljšati unos i probavljivost. Elektroliti hidratiziraju životinju, osobito u vrijeme toplinskog stresa.

Rješavanje toplinskog stresa i priprema za njegov utjecaj može se značajno odraziti na performanse i ukupnu vrijednost svinja na tržištu. To također može pomoći smanjiti troškove hrane i zdravstvene troškove zbog dodatnih dana u uzgoju. U vrijeme stresa, svinje mogu biti osjetljivije na bolesti i zdravstvene izazove. Bitno je da potpomognete hranidbu svojih svinja tehnologijama koje jačaju njihov prirodni imunitet.

Uz suglasnost prenešeno sa
https://global.alltech.com/croatia/news/metode-rashla%C4%91ivanja-ljeti-kako-smanjiti-toplinski-stres-kod-svinja ↗

Vezano:

Vezani sadržaji

Alltech: Svijet bez krava (“World without cows”) – trailer dokumentarnog filma

Urednik

Ukidanje zone zaštite i zone nadziranja u Splitsko-dalmatinskoj županiji zbog afričke svinjske kuge

Urednik

Peradarski dani u Puli: Hrvatska se s ptičjom gripom trenutačno uspješno bori bez cijepljenja peradi

Urednik

Primjena serologije mesnog soka u dijagnostici invazije protistom Toxoplasma gondii u klaonički obrađenih svinja

Urednik

Mjere kontrole ASK: objavljena provedbena Uredba (EU) 2023/2894

Urednik

Nova regionalizacija RH u odnosu na ASK

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više